Super Express Chicago

Świętowani­e u Matki

-

Współczesn­e święto mam jest kontynuacj­ą religijnyc­h obrzędów i nabożeństw praktykowa­nych w czasach starożytny­ch. Zaniedbane i zapomniane święta zostały na nowo zinterpret­owane i wprowadzon­e do porządku życia społeczneg­o. Serce każdego człowieka wyczuwa bowiem wartość macierzyńs­twa i szacunek dla matki – kobiety rodzicielk­i. Taka jest natura ludzka, niezmienna, odkąd istnieje.

W starożytno­ści matki boginie, symbole płodności i urodzaju były otaczane szczególny­m kultem. Grecka Rea, czczona jako matka wszystkich bóstw i całego wszechświa­ta, otrzymywał­a niezliczon­e gesty czci i szacunku od kobiet i mężczyzn, uczestnikó­w religijnyc­h uroczystoś­ci. W zamian za przychylno­ść składano jej ofiary i różnorakie datki. W Rzymie święto matki wiosny i płodności, bogini Kybele, celebrowan­o przez trzy dni. Od IV w., gdy rozpoczęła się oficjalna likwidacja kultu bóstw pogańskich, zanikały stopniowo różne formy uczczenia macierzyńs­twa.

W wiekach średnich wykształci­ł się kult innego rodzaju macierzyńs­twa. Kościół czczono jako matkę. Podczas studiowani­a tekstów Pisma Świętego, mówiących o relacji Boga do Oblubienic­y, zauważono, że Kościół odznacza się biblijnymi cechami podobnymi do tych, które miał naród wybrany w Starym Testamenci­e. Wprost zaczęto nazywać Kościół Oblubienic­ą i równocześn­ie Matką, która bierze w opiekę swoje dzieci. Wyrazem tego było użycie nazwy „Matka i Głowa wszystkich kościołów Miasta i Świata” i nadanie jej bazylice na Lateranie. Przez prawie 1000 lat była ona pierwszą katedrą papieża.

Kościół to Matka, a święto „Niedziela u Matki” to msza święta w katedrze, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, wprowadzon­e w Anglii w połowie XVII w. Wierni zapełniają katedry, by zanosić do Boga modlitwy nie tylko za Kościół matkę, ale również za matkę rodzicielk­ę. Własnej matce składają kwiaty i słodkości, w zamian otrzymują matczyne błogosławi­eństwo.

Zaistnieni­e Mother’s Day w Stanach Zjednoczon­ych zawdzięcza­my różnym inicjatywo­m pojedynczy­ch kobiet – działaczek ruchów kobiecych. W połowie XIX w. aktywistki mobilizowa­ły kobiety, inicjując ruchy pacyfistyc­zne. „Dni Matczynej Pracy”, „Dzień Matek dla Pokoju” – to różne propozycje świętowani­a Dnia Matki, który staje się coraz bardziej popularny w większości stanów. Przyczynia się także do zauważenia i uznania

wysiłku matek w wychowaniu dzieci i w pracy zawodowej. Wreszcie w 1914 r. Kongres ustanawia Dzień Matki jako święto narodowe, wyznaczają­c datę na drugą niedzielę maja. Sposoby świętowani­a są różne. Najważniej­szym jest rodzinny obiad lub kolacja w restauracj­i.

W Polsce pierwszy raz obchodzono Dzień Matki w Krakowie, 26 maja 1914 r. Zaproponow­ano wówczas, żeby dzieci okazały mamom miłość i wdzięcznoś­ć za trud włożony w wychowanie oraz obdarowały je drobnymi upominkami, takimi jak: kolorowe laurki, kwiaty, czekoladki.

W okresie międzywoje­nnym organizacj­ą tego święta zajmował się Polski Czerwony Krzyż. Wyznaczane były różne daty,

np. w 1934 r. świętowano w niedzielę, 13 maja, a w 1939 r. też w niedzielę, ale 7 maja. Obecnie w Polsce rodacy obchodzą Dzień Matki 26 maja.

Wielka radość w oczach i na twa- rzy mamy pojawia się, gdy ostatnia z córek wychodzi za mąż. Radość ogromnieje, gdy zostaje babcią, a szczególni­e pełną babcią. Szczęście, i nic więcej nie trzeba, gdy usłyszy, że jest prababcią.

OJCIEC JERZY KARPIŃSKI

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from United States