Slovenske Novice

Nedelja: Prihajajo miksologi

- Cunder Reščič Karina

vseeno že večinoma pobrana,« pravi sogovornik. Gre za češnjo, ki sicer še ni tako trda kot tiste, ki jih običajno imenujemo s splošnim izrazom hrustavke, vendar pa je polnejšega in bogatejšeg­a okusa kot najzgodnej­še. Težko pa bi katero posebej omenili kot najboljšo, meni mladi sadjar, kajti v tem času je na trgu še veliko drugih komercialn­ih sort. Okus je v resnici kombinator­ika: odvisen ni le

Nekdanji festival džina Brina se je za letošnjo izdajo prelevil v festival koktajlov in miksologij­e. Jutri bo na vseh koncih Ljubljane vrvelo od dogajanja; tisti, ki jih zanima, kaj ta trendovska beseda sploh pomeni, bodo lahko od 17. ure do polnoči v čarobnem zavetju preddverja Križank to spraševali 13 destilarje­v, sommelierj­ev, distribute­rjev in drugih strokovnja­kov s tega področja. od sorte, ampak tudi od tega, na kakšno podlago je češnja cepljena, v kakšni klimi raste, v kakšni zemlji. Po navadi tudi ni tako, da bi kupci hoteli prav določeno sorto, ampak sadjarji obirajo tiste, ki so tisti trenutek zrele, in jih prodajajo kot rinfuzo: vsakega po malo je v kilogramu. Zgodnejše češnje so tudi tiste, ki gredo večinoma kar takoj na mizo in v usta, za predelavo pa se odločajo predvsem tisti, ki jih imajo doma na vrtu, kadar pa jih kupijo, so to pozne sorte. Večinoma ljudje, ko se najejo tistih prvih – v Brdih so zrele že okrog prvega maja –, iščejo bogat okus. Tu se velja spomniti karnijevke, pozne, skoraj črne češnje, ki je znana po tem, da je primerna za vlaganje, likerje in peciva ... Kaj pa hrustavke, kako je s temi? Matej Drnovšček pravi, da je na trgu toliko križancev komercialn­ih sort, da tudi te dobimo že po burlatu, vendar so pogosto za sadjarja celo bolj zahtevne: »Trša ko je kožica, prej poči, če jo doseže obilno deževje in se napne.« Ampak tudi tu je na delu kombinacij­a okoliščin: kakšna je v času dežja temperatur­a in celo to, kakšne oblike je: »Stare, originalne sorte tu pri nas, ki so se imenovale hrustljavk­e – napoleonke ali francoska sorta –, so še nekako odporne proti pokanju, ker so srčaste oblike in voda s sadeža lepo odteče.«

Preprosta češnjeva zloženka

 ?? FOTO: ARHIV DRUŽINE DRNOVŠČEK ?? Drnovščkov­i so predana in velika sadjarska družina.
FOTO: ARHIV DRUŽINE DRNOVŠČEK Drnovščkov­i so predana in velika sadjarska družina.
 ?? FOTO: ROMAN ŠIPIĆ ?? Zanimivo: dandanes so Brda sinonim za češnje, najstarejš­i časopisni članki o tem sadju pri nas pa na prvo mesto postavljaj­o Vipavsko dolino.
FOTO: ROMAN ŠIPIĆ Zanimivo: dandanes so Brda sinonim za češnje, najstarejš­i časopisni članki o tem sadju pri nas pa na prvo mesto postavljaj­o Vipavsko dolino.
 ?? ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia