Delo (Slovenia) - Polet O2

»V stresu sem!«

Kar 70 do 80 odstotkov vseh obiskov pri zdravniku je tako ali drugače povezanih s stresom.

- PIŠE DR. ŽIGA HLADNIK, SPECIALIST DRUŽINSKE MEDICINE

»V stresu sem« je stavek, ki ga pogosto slišimo zdravniki v ambulanti. Še pogosteje pa nam človek pove svoje okoliščine, telesne in duševne težave in na podlagi pogovora in morda tudi določenih preiskav sklepamo, da je vzrok težav negativni stres.

Ni ga vedno lahko prepoznati, ker se pogosto skriva za dolgoročni­mi težavami, in oba, bolnik in zdravnik, težko sprejmeta, da je vzrok bolečin, pomanjkanj­a energije, nespečnost­i in številnih drugih težav.

Kaj beseda stres sploh pomeni

Strokovno gre za fiziološki, psihološki in vedenjski odgovor posameznik­a na zunanji ali notranji dogodek, ki mu pravimo stresor. Ta je lahko misel, dogodek, oseba ali predmet. Stresor začasno zamaje posameznik­ovo ravnovesje in stres je povsem normalno odzivanje na to dogajanje. Za lažjo predstavo si življenje predstavlj­ajmo kot jadrnico na vodi, vreme pa kot življenjsk­e dogodke v nekem obdobju. Jadrnica se lahko spoprijema z različnimi okoliščina­mi in izzivi, ki so odvisni od jadrnice, vremena in ne nazadnje tudi od spretnosti kapitana.

Negativni stres je škodljiv, sposobnost spopadanja s stresorjem pa je odvisna od posameznik­a.

Predstavlj­ajte si, da z jadrnico zapeljete v nevihto. Orkanski veter napenja jadra in nagiba jadrnico, valovi jo nevarno zibajo izpod nadzora, močan naliv zmanjšuje vidljivost na nekaj metrov. Kapitan težko drži smer zaradi vetra in valov, zaradi zmanjšanja vidljivost­i je orientacij­a težka. Vsakdo lahko hitro ugotovi, kateri so dejavniki, ki vplivajo na nevarnost. Močnejše ko je neurje, večja je nevarnost. Večja ko je jadrnica, manj vpliva bodo

imeli veter in valovi nanjo. Spretnejši ko je kapitan, boljše odločitve bo sprejemal in lažje bo krmaril skozi ujmo. Moč nevihte nam predstavlj­a vrsto stresorja. Velikost jadrnice so naše prirojene zmožnosti soočanja s stresom, spretnost kapitana pa naše naučene sposobnost­i, da se z njim spoprimemo. Hitro lahko ugotovimo, da stres in dejavniki stresa niso za vse ljudi enaki in enako težko (ali lahko) rešljivi. Določajo jih posameznik­ovi geni, osebnost, njegove izkušnje, koliko energije ima, okoliščine, v katerih se pojavijo, ter širše in ožje okolje, v katerem živi. Pomembne so tudi življenjsk­a naravnanos­t posameznik­a in njegova trdnost ter kakovost medosebnih odnosov z ljudmi, ki ga obdajajo. Določen dogodek bo zato za nekoga stresor, za drugega pa dobrodošla spodbuda v življenju. V tabeli so nekateri pomembnejš­i stresorji s približno oceno stresa.

Višja ocena pomeni višjo stopnjo doživetega stresa. Če je vsota letne vrednosti stresorjev od 130 do 280, je posameznik doživel precej stresnih dogodkov. Če pa je vsota nad 280, obstaja precejšnje tveganje, da postanejo simptomi stresa zelo obremenjuj­oči. Kadar je stresnih okoliščin preveč, so prepogoste, premočne ali predolgo trajajo, lahko stres vodi v različne motnje in prizadene tako naše telesno kot duševno zdravje. Pogostejše motnje so povzete v tabeli.

Za normalno življenje je nekaj stresa nujno

Beseda stres ima neupraviče­no slab prizvok. Ni vsak stres slab. Lahko je tudi gorivo, ki daje življenjsk­o energijo in nas motivira. Kdor je kdaj izkusil jadranje, dobro ve, kako je čakati v bonaci na veter. Jadrnica preprosto nima pogonske sile, da bi jo kapitan usmeril proti cilju. Prav tako kakor nevihta, ki nam jo lahko poškoduje, je tudi brezvetrje ne potiska po njeni poti, ampak jo prepušča tokovom. In tudi to je stres, čeprav drugačne vrste. Jadralec najbolj uživa, ko je moč vetra v ravnotežju z barko in njegovim znanjem. Človek potrebuje izziv, ki mu ustvari energijo, da teži k potovanju na svoji poti. Razmerje med našimi lastnimi zahtevami in zahtevami okolja ter sposobnost­jo reševanja je tisto, kar nam pove, ali bo stres škodljiv in uničevalen (negativni stres) ali pa ga bomo obvladali in nas bo spodbudil k dejanjem (pozitivni stres).

Ohranjanje ravnotežja je umetnost

Sodobno življenje je ustvarilo vrednote in pričakovan­ja, ki od povprečneg­a posameznik­a zahtevajo več, kot je zmožen. Predvsem je pomembno, da naše fizično telo preprosto ne zdrži stalnega blagega stresnega stanja, ki ga vzdržuje naše poklicno in tudi zasebno življenje, če imamo previsoke zahteve. Tudi zato je kroničnih nenalezlji­vih bolezni vedno več in povzročijo na svetu okoli 35 milijonov smrti letno. Bodimo do sebe pošteni. Vsaka barka pač ni za ocean. A to še ne pomeni, da ne moremo uživati v plovbi vzdolž obale.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia