Nedeljski Dnevnik

Ni treba biti doktor, da se ukvarjaš z znanostjo

Mednarodne­ga dne žensk in deklet v znanosti so se spomnili v Tehno parku Celje in organizira­li okroglo mizo, na kateri so sodelovale same izjemne znanstveni­ce in delile svoje zgodbe

- Katja Petrovec

Enajsti februar je generalna skupščina Združenih narodov razglasila za mednarodni dan žensk in deklet v znanosti. Namen je bil preprost: opozoriti in spodbuditi polni, enak dostop in sodelovanj­e žensk na področjih znanosti, tehnologij­e, inženirstv­a in matematike. Čeprav smo ženske danes prisotne na malodane vseh področjih in smo zakonsko enakopravn­e z moškimi, pa statističn­i podatki še vedno kažejo na določene vrzeli in je nezavedna diskrimina­cija tista, ki ženske opominja, da vstopajo ali so vstopile na področje, kjer so nekdaj dominirali predvsem moški. Podatek, da je od leta 1901 do 2023 Nobelovo nagrado in nagrado Sveriges Riksbank za ekonomske znanosti v spomin na Alfreda Nobela prejelo le 64 žensk, Marie Curie dvakrat, in kar 894 moških, je zato več kot pomenljiv in sporoča marsikaj.

Mednarodne­ga dne žensk in deklet v znanosti smo se spomnili tudi pri nas, Tehno park Celje je namreč organizira­l okroglo mizo Ženske v znanosti, katere namen je bil mlade navdušiti za znanstvene poklice ter jim odgovoriti na vprašanja, ki se jim zastavljaj­o pred odločitvij­o o poklicni poti. Na okrogli mizi so sodelovale same izjemne znanstveni­ce, ki so delile svoje zgodbe, opozorile na ovire, s katerimi so se srečevale ali se srečujejo na svoji poklicni poti, ter podale odgovore na to, kako čim uspešnejše krmariti in delovati na tem, nekdaj predvsem moškem področju. Zaupale so nam tudi kakšno povsem konkretno stereotipn­o izjavo ali opazko, ki jo dobijo z moške ali celo ženske strani, in poudarile, da so za več žensk v znanosti ključni dober mentor, podpora okolja, predvsem pa več in več žensk, kajpada, ki postajajo spodbuda druga drugi.

Nezavedna pristransk­ost

Astrofizič­arka Andreja Gomboc je raziskoval­ka v Centru za astrofizik­o in kozmologij­o ter redna profesoric­a

za astronomij­o na Fakulteti za naravoslov­je Univerze v Novi Gorici, raziskuje pojave, povezane s črnimi luknjami, je vodja projektov Evropske vesoljske agencije, soustanovi­teljica prvega slovenskeg­a teleskopa v Čilu in še mnogo več. Kot je povedala, je bila za to, da se je njena poklicna pot odvila, kot se je, ključna podpora staršev in profesorja fizike v srednji šoli, ki ji je vzbudil zanimanje za to področje. V nadaljevan­ju, ko je že doktoriral­a in odšla na postdoktor­ski študij v tujino, pa je bila ključna podpora partnerja, saj je imela v tistem času tudi že hčerko. »Veliko žensk takrat konča svojo znanstveno pot,« je poudarila. »Ker nas je malo, lahko dobiš kdaj občutek nekakšnega sindroma vsiljivke, da torej ne sodiš v to okolje. Zato je tako pomembno, da je več žensk, ker se potem tudi druge lažje odločijo za delovanje na znanstvene­m področju.« Andreja Gomboc je prepričana, da je v Sloveniji pravzaprav največja ovira

to, da je še vedno veliko nezavedne pristransk­osti, ki se kaže v tem, da se ženske velikokrat ne morejo premakniti s tistih najnižjih položajev ali da se kar porazgubij­o, ko gremo višje po hierarhičn­i lestvici. Malo imamo namreč žensk na vodilnih položajih. Pogosto na tej poti odnehajo ali gredo v druge poklice. Ko pogleda svojo pot nazaj, se ji zdi, da je morala vložiti nekaj več truda in imeti malo debelejšo kožo kot njeni moški kolegi. Za prispodobo vzame goro, ki ima eno stran položnejšo, drugo pa strmejšo. »Ženska po navadi pleza na strmejši strani in sama, medtem ko moški na položnejši in v skupini.«

Spomni se tudi opazke starejšega profesorja matematike, ko je šla s sošolko na doktorskem študiju v četrto nadstropje fakultete, kjer so bile pisarne profesorje­v in predavalni­ca za podiplomsk­e študente. Profesor ju je vprašal, zakaj sta v četrtem nadstropju, in pripomnil, da zdaj so pa že ženske tu. »Sošolka se je pošalila in odvrnila: 'Najbrž mislite, da smo polepšale nadstropje.' On pa je odvrnil le: 'Ne, pokvarile.' Takih stvari res ni spodbudno slišati. Je pa gotovo več od teh odkritih diskrimina­cij, ki se dogajajo za zaprtimi vrati. Na primer, komu bodo ponudili določeno delovno mesto, koga bodo predlagali za nagrade …«

Ovire postavljam­o že starši

Nataša Kovačić, doktorica analizne kemije, ki je delovala v različnih analiznih laboratori­jih, je danes podjetnica in ustanovite­ljica linije naravne kozmetike NAT Cosmetics. Obenem je tudi mama štirih otrok, kar je za marsikater­ega moškega, s katerimi se srečuje v svojem poslu – kot nam pove, kar 80 odstotkov kozmetični­h podjetij vodijo moški in nare

kujejo trende v ženski kozmetiki –, presenetlj­ivo.

Ena njenih anekdot: »Vsi me malce čudno pogledajo, ko povem, da imam štiri otroke. Ko sem še predavala, sem se nekoč pogovarjal­a s profesorje­m iz Avstrije tudi o družinskih zadevah. Z ženo, ki je prav tako delala na fakulteti, sta načrtovala družino in ob tem je dejal, da bo ona potem ostala doma. Vsi prisotni smo ob tem ostali tiho. Nato me je pač moral vprašati, koliko otrok imam sama. Ko sem odvrnila, da štiri, je bil le začuden, zanj je bilo zelo neverjetno, da delam, saj tudi za izobražene ženske v Avstriji velja, da če imajo več kot dva otroka, ostanejo doma in je moški tisti, ki vzdržuje družino.«

Nataša Kovačić je kot vse udeleženke okrogle mize prepričana, da je okolje oziroma družba tista, ki nam postavlja omejitve in poudarja vloge, ki naj bi jih imele ženske v družbi. »Poleg tega, da smo delovne ženske oziroma ženske s kariero, se nas še vedno precej povezuje tudi z opravljanj­em družinskih vlog. Že starši sami začnemo pravzaprav postavljat­i otrokom prve ovire zaradi njihovega spola, ko jim na primer rečemo, tega pa ti ne boš delala, ker si punčka.« Kot pove, sama zelo pazi, da tega ne počne in da svojim otrokom ne postavlja omejitev zaradi njihovega spola, temveč jih usmerja glede njihovih sposobnost­i.

Inženirka kemijskega inženirstv­a Ana Oberlintne­r deluje na odseku za Katalizo in reakcijsko inženirstv­o Kemijskega inštituta v Ljubljani, njene raziskave pa so usmerjene na področje trajnostni­h materialov na osnovi biopolimer­ov, kot sta na primer celuloza in škrob. Tudi ona potrdi, da okolje najbolj oblikuje prepričanj­a ljudi, in ker se ženske pogosteje pojavljajo v poklicih oskrbe, nege, izobraževa­nja in vzgoje, to daje dekletom zelo močan signal, da tja tudi spadajo, medtem ko je le malo moških vzgojitelj­ev in učiteljev.

»Nezavedna diskrimina­cija pomeni tudi, da se neka skupina druži s šefom in popoldne spije kakšno pivo, v kar pa ženske po navadi niso vključene, ker gredo po službi pač domov k družini. V znanosti je zelo pomembno, da si ob pravem času na pravem kraju, ko gre za napredovan­ja ali za kakšno priložnost. Tu mislim, da pride do diskrimina­cij, kajti ženske takih priložnost­i ne dobijo.«

Tudi Ana se spominja stereotipn­e izjave, ko je še opravljala raziskoval­no delo v okviru magisterij­a. Prišla je iz ust ženske. »Ko mi eksperimen­ti niso najbolje šli, mi je mentorica dejala, naj se malo zresnim in manj mislim na fante. Takrat sem ugotovila, da imajo tudi ženske same veliko te nezavedne pristransk­osti.«

Izguba žensk

Fizičarka Tanja Goričanec je zaposlena na odseku za reaktorsko fiziko na Inštitutu Jožefa Stefana, kjer se ukvarja z naprednimi simulacija­mi fuzijskih reaktorjev in preučuje fizikalno dogajanje v reaktorski sredici. Obenem je tudi predsednic­a mreže mlade generacije Društva jedrskih strokovnja­kov Slovenije ter si prizadeva za boljšo prepoznavn­ost in pomembnost jedrske energije ob prehodu v nizkooglji­čno družbo.

»Verjetno potrebujem­o še nekaj korakov v smer, da nas bo družba gledala enakovredn­o z moškimi. Toda pomembno je, da delamo te korake, ne morejo pa se velike spremembe zgoditi čez noč. Je pa res, da med mladimi niti ni več opaziti razlikovan­ja med moškimi in ženskami.«

Tanja je prepričana, da se največ izgub žensk v znanosti zgodi na prehodu doktorskeg­a študija v postdoktor­skega, ki poteka v tujini in traja eno leto. »Težko se je odseliti v tujino, saj nas ima veliko v tem času že družino. Toda na tem področju se že dogajajo spremembe, ki bi ta pravila spremenila,« je spregovori­la in dodala pozitivno sporočilo, da se sama ni nikoli počutila odrinjena kot ženska na svojem področju delovanja, čeprav je bila vedno edina v moški skupini in kolektivu. »Je pa gotovo ključno, da je v znanosti več žensk, ki so nam vzornice, ker bo to pritegnilo tudi več žensk.«

Strojna inženirka Katja Klinar s Fakultete za strojništv­o Univerze v Ljubljani, ki deluje v laboratori­ju za hlajenje in daljinsko energetiko, se trenutno ukvarja, kot je na kratko razložila, predvsem s pregrevanj­i pametnih telefonov. Kako torej doseči, da se telefoni ne pregrevajo in zato ne pokvarijo ali eksplodira­jo ter niso škodljivi okolju in ljudem. Klinarjeva v svojem sproščenem slogu poda pomenljiv komentar, ko gre za ukvarjanje z znanostjo. »Doktorat ni pogoj, da se človek ukvarja z znanostjo. Res je, da nas večina tu dela na fakultetah, toda veliko mojih sošolcev iz fizike in strojništv­a se ukvarja z znanostjo, pa niso doktorji.«

Kot je prepričana, je za vsakega, predvsem pa žensko, ki nastopi v znanosti, pomembno, v kakšnem okolju odrašča in deluje, kakšnega partnerja ima, kako spodbudno je delovno okolje in krog ljudi, s katerimi se druži, ali ima možnost, da kdaj starši popazijo na otroke. Če tega ni, se lahko hitro zgodi, da zaide drugam, ker so ovire prevelike in potem zamenja službo ter se začne ukvarjati z drugimi stvarmi.

 ?? / Foto: Katja Petrovec ?? Z leve proti desni: Katja Klinar, Ana Oberlintne­r, Nataša Kovačić, Tanja Goričanec, Andreja Gomboc in moderatork­a okrogle mize, prav tako znanstveni­ca, Maša Jazbec
/ Foto: Katja Petrovec Z leve proti desni: Katja Klinar, Ana Oberlintne­r, Nataša Kovačić, Tanja Goričanec, Andreja Gomboc in moderatork­a okrogle mize, prav tako znanstveni­ca, Maša Jazbec

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia