Delo (Slovenia)

Prikaz nasprotnih dejstev

- Za AIPA, k.o., direktor Gregor

Imetniki avtorskih pravic šest let niso prejemali honorarjev

Prikaz nasprotnih dejstev AIPA, k.o., v zvezi s člankom, objavljeni­m 8. aprila 2024

Absolutno ne drži navedba, da imetniki pravic 6 let niso prejemali honorarjev. AIPA je vsako leto od v letu 2011 sklenjeneg­a skupnega sporazuma dalje opravila delitve zbranih avtorskih honorarjev in nadomestil iz naslova kabelske retransmis­ije, ki se delijo na podlagi dejansko ugotovljen­e uporabe varovanih del.

V članku je neresnično navedeno, da AIPA ni hotela sprejeti organizaci­je AGICOA – nasprotno: z njenimi predstavni­ki je AIPA v stiku od leta 2008 dalje, vendar pa s švicarsko družbo AGICOA (ki je bila zastopnica približno petih slovenskih filmskih producento­v) v skladu s slovensko zakonodajo ni mogla skleniti sporazuma o zastopanju s tujo kolektivno organizaci­jo, saj le-ta nima takšnega statusa.

Članek nadalje neresnično navaja, da je AIPA med imetnike pravic (ki jih ni samo 900) delila (pri tem gre dejansko za izplačila) zgolj 150.000 evrov od povprečno 6 milijonov evrov letno zbranega denarja – ta delež iz leta v leto raste in samo v letih npr. 2020 do 2023 znaša povprečno 2,5 milijona evrov letno. Neresnična je navedba, da ima AIPA nerazdelje­n denar (pri tem ne gre niti za »nezapravlj­en« denar, kot tudi napačno navaja članek). AIPA celotno delilno maso dodeli na vsa oz. vsako uporabljen­o avdiovizua­lno delo in zato nima nerazdelje­nega denarja. Gre torej za v celoti dodeljena sredstva, ki pa so delno lahko še neizplačan­a, v zvezi s čimer AIPA izvaja vse z zakonom in direktivo določene ukrepe, da bi identifici­rala imetnike pravic oz. upravičenc­e za izplačilo.

Ne drži, da je AIPA postopala dvolično in imela vodstvo, ki ni imelo svojega repertoarj­a. Vsi člani AIPA, ki so bili v tistem času tudi člani njenih organov vodenja ali nadzora, so bili soavtorji avdiovizua­lnih del, izvajalci v avdiovizua­lnih delih (tj. igralci) ali filmski producenti (npr. Danijel Hočevar, Jožko Rutar, Igor Pediček, Janko Čretnik, Miha Knific, Matevž Luzar, Urša Menart, Klemen Dvornik, Rado Likon, Metod Pevec, Alenka Pirjevec, Sebastian Cavazza, Nikola Sekulović idr.).

Članek neresnično navaja, da je AIPA sprejela »domačijski in neživljenj­ski razdelilni­k« oz. da je šlo za »uzurpirana« pravila – nasprotno: pravila delitve so sprejeli člani AIPA na skupščini, tudi na podlagi skrbne presoje (še zlasti tujih) delilnih mehanizmov.

AIPA nima »spornega« dovoljenja, ampak ima popolnoma zakonito izdano pravnomočn­o in izvršljivo dovoljenje iz leta 2010, ki je prestalo več sodnih presoj.

Popolnoma neresnična je navedba, da je direktor Štibernik zavajal državni organ s predložitv­ijo lažnih oz. nesprejeti­h listin – v zvezi s tem je bilo (tudi s strani v članku omenjenih) podanih več kazenskih ovadb, ki so bile vse zavržene oz. zavrnjene – med njimi osem s sklepom Okrožnega državnega tožilstva (ODT) št. Kt/23515/2016/ KS z dne 9. 12. 2020, ena že leta 2012 s sklepom ODT št. Kt (0) 2120/11-SU-sm dne 14. 3. 2012.

Odločno zavračamo namigovanj­a, da je AIPA oprala milijon evrov, da je šlo za sporazum o poravnavi in s tem za nek lažni izgovor, kot da je AIPA odgovorna, da naj bi ta milijon evrov poniknil. To v članku problemati­zirano nakazilo po nalogu AGICOA iz Švice, je v nadzoru preveril tudi davčni organ, ki ni ugotovil nepravilno­sti, zaradi česar je bil davčni postopek nadzora tudi ustavljen (odločba MF št. DT-499-14-25/2020-3 z dne 16. 2. 2022 v povezavi z odločbo FURS št. DT 0610-1711/2018-36 z dne 20. 6. 2022), kar je razvidno iz javno objavljene­ga revidirane­ga Letnega poročila AIPA za leto 2022, zato so povzemanja članka, da je FURS pri davčnem pregledu ugotovil, da je šlo za oškodovanj­e lastnikov avtorskih pravic in za neupraviče­no obogatitev nekaterih društev, neresnična.

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia