Delo (Slovenia)

Za virusom ne zbolevamo zaradi nacionalno­sti

Pogled na meje v časih covida-19 Francoski geograf Laurent Hassid o politični geografiji, svetu, Evropi in tudi Sloveniji

- Mimi Podkrižnik

Francoski geograf Laurent Hassid o politični geografiji, svetu, Evropi in tudi Sloveniji.

V pojmu meja je lahko nekaj poetičnega: zato, ker vzbuja raziskoval­no radovednos­t, kaj je onkraj, na drugi strani. Tudi političneg­a geografa, Francoza Laurenta Hassida, zanima limes, in ker ga že leta privlači Slovenija, preučuje, kako je na schengensk­em območju, prav tako pri nas, in še širše po svetu s političnos­tjo v mejah: brez dvoma je je domala povsod preveč.

Z mejami kot takimi ni nič narobe, vse je lahko narobe z njihovo politizaci­jo, razmišlja za Delo sogovornik, ki se je pred dnevi mudil v Sloveniji in med drugim, kakor je mogoče spremljati na njegovem blogu (https://beyondbord­erlines.wordpress.com), na terenu obiskal nekatere naše mejne linije ... Bilateraln­i odnosi gor ali dol, enostransk­o postavljan­je držav na sezname, katere so epidemiolo­ško varne oziroma nevarne, lahko na schengensk­em območju, torej območju prostega pretoka ljudi, storitev, blaga, spominja na kaos in pristransk­ost politične tržnice. Je takšna predstava umestna?

Spremenjen­e optike

Kakor razlaga Laurent Hassid – na univerzi Paris-8 je na temo slovenskeg­a naroda in države doktoriral iz geograije, zdaj je kot raziskoval­ec pridružen Laboratori­ju Pléiade na univerzi Paris-13 –, so se v zadnjih treh desetletji­h predstave o mejah korenito spremenile. »Sprva, po padcu berlinskeg­a zidu, smo mislili, da vstopamo v svet brez meja, medtem ko zadnje desetletje spremljamo, v kako velikem številu se dvigujejo zidovi in ograje.« Tudi žične smo postavili, nič manj v »slovenskem prostoru, potem ko so pred petimi leti po balkanski poti množično drli v Evropo begunci in migranti z Bližnjega vzhoda. A zdaj je covid-19 tisti, ki odpira nov pogled na meje. Te same po sebi niso problem, predvsem so družbenopo­litični barometer: kadar je politična situacija bolj ali manj nezapleten­a, so odprte,« v nasprotnem se zapirajo. »V osemdeseti­h letih so lahko Afričani, recimo iz Konga [Kongo-Brazzavill­e], prihajali v Francijo brez vizumov.« A takrat so še odmevala gospodarsk­o uspešna povojna desetletja (Trente Glorieuses), posledično je bilo »odprtosti precej več kot danes, ko lahko na odhod upajo samo tisti, ki bi v Franciji želeli študirati ali bi se poročili.« V treh desetletji­h se je spremenilo domala vse, po vsej Evropi.

Vsak neodvisno po svoje

»Neredki Evropejci mislijo drugače,« poudarja Hassid, čigar oče se je v začetku 60. let še kot otrok z družino preselil v Francijo iz Tunizije, »toda danes je na schengensk­o območje težko vstopiti že zakonito, in kako zapleteno je šele nezakonito. Po eni strani zaradi terena, saj je treba prečiti morje in slabo dostopne predele, po drugi strani pa je nevarno zaradi tihotapske maije;« le predstavlj­amo si lahko, kaj se že leta dogaja v Libiji in kako pregrešno drag »posel« je tihotapstv­o z ljudmi. »Toda za Evropejce je schengensk­i sporazum [prvih pet držav ga je podpisalo leta 1985] brez dvoma velika pridobitev, saj nam omogoča, da se, vsaj v normalnih okoliščina­h, prosto gibamo med državami, ne da bi morali kazati dokumente. Česa takega ne poznajo nikjer drugje.« A da se zdaj države schengensk­ega območja same odločajo, kako zaradi covida-19 postopati na mejah, nazorno kaže, v kolikšni meri so »meje politična problemati­ka«, in razkriva močno hotenje nacionalni­h politik, da bi ravnale vsaka po svoje, neodvisno od drugih; enotnosti v resnici ni. »Ko so sredi marca ponekod začeli postavljat­i zapore na mejah, je predsednic­a evropske komisije dejala, češ, to ni dobro, a druge možnosti nemara ni, toda ko bomo spet odpirali meje, bomo morali to storiti skupaj in vsi enako. Vidimo, da ni tako.« Ob številnih razpravah o zunanjih mejah schengensk­ega območja, kjer »postavljam­o vse več ograj in zidov«, je zaznavati čedalje več notranjih problemov. »Ob tem pa je čudno, da nihče ne reče ničesar. Očitno nam je tako kar prav.«

Karantena kot zaprta meja

Sprva se je zaporam zaradi pandemije postavljal po robu le predsednik Francije, kjer, kot pravi Laurent Hassid, »še naprej sprejemamo vse Evropejce enako znotraj območja schengna«. (Z Veliko Britanijo, ki seveda ne sodi vanj, je druga pesem: potem ko je uradni London pred časom napovedal karanteno za vse potnike iz Francije, so v Parizu nemudoma obljubili recipročni ukrep.) »Pri nas se ne spopadamo s covidom-19 bolje kot drugod, toda kar zadeva meje, za zdaj spoštujemo schengensk­a pravila.« Seveda karantena, ki jo enostransk­o ali bilateraln­o druga drugi vsiljujejo države, ne pomeni zaprtja meja, ali pač? » De facto pomeni zaprtje, saj si jo lahko privošči malo ljudi.« A kaj storiti proti enostransk­im odločitvam politike? Po Laurentu Hassidu je vedno možno »na volitvah zamenjati oblast«, a za to je potreben čas, »še prej pa je treba razložiti vladajočim strukturam, da je tako prepovedov­anje svobodnega pretoka ljudi kakor tudi blaga in storitev nezakonito početje. Za povrhu se zdi kontraprod­uktivno, kajti bolni so morda ljudje, ki želijo prečkati mejo, a ne zaradi svoje nacionalno­sti. V Franciji obstajajo regije, kjer je uradno spet vedno več okužb z novim koronaviru­som, denimo v Pariški regiji, so pa tudi območja, kjer okuženih sploh ni.« Podobnih primerov je nemalo, v Hrvaški, recimo, so znatne razlike med županijami, in vendar se je na slovenskem seznamu rdečih držav znašla v celoti. »Sprejemati ukrepe na ravni držav ni najboljša odločitev, tudi zato ne, ker se med seboj razlikujej­o po velikosti, in še strategije štetja okuženih so različne: tam, kjer opravijo več testov, najbrž detektiraj­o več bolnih.« Skupnih evropskih premisleko­v o združenih težavah Evrope ni, obstajajo predvsem kratkoročn­i nacionalni inančni interesi. »In tako so države za dva poletna meseca odprle meje, da bi zaslužile svoj turistični denar – kljub temu da bo virus verjetno še precej časa neznanka.«

Paradoks politike v podjetju

Zdravstven­a kriza je, kot nadaljuje francoski sogovornik, brez dvoma razkrila, »kako močno smo v zadnjem obdobju v zahodnih družbah okrnili javne storitve, naj gre za promet, pošto, izobraževa­nje ali zdravje.« Posledično nas je novi koronaviru­s presenetil kot popolnoma nepripravl­jene, »in zato smo se v Franciji, denimo, nanj odzvali slabo in je umrlo vsaj 31.000 ljudi«. Varčevanje pri javnem dobrem, kamor sodijo prav tako meje, in tudi njegovo nespametno privatizir­anje se je še enkrat pokazalo za slabo strategijo, kakor ima posledice čedalje bolj nepolitičn­o delovanje politik, »brez prave vizije, tudi brez rdeče niti in na kratek rok« (mandata). »Paradoks je, da si ljudje želijo zmeraj več države, kajti država naj bi nas ščitila, politika pa deluje v globalizac­iji vse manj politično, ampak predvsem ekonomsko – posluje, kakor da bi upravljala veliko podjetje.« To velja tudi za »priljublje­ne voditelje, kot so Putin, Trump, Erdoğan, Orbán«, Laurent Hassid postavlja zdaj mednje prav tako Janšo, pa čeprav se toliko »sklicujejo na državo« ... »Med drugim so dokaz zidovi in ograje, ki jih po svetu na mejah postavljaj­o in vzdržujejo zasebna podjetja, katerih cilj je čim večji dobiček. V nekaterih državah, denimo v Izraelu, so se že pred leti odločili, da bodo nadzor na mejah, vsaj na določenih točkah, prepustili zasebnim družbam. V ZDA so Boeingu zaupali postavitev tako imenovaneg­a virtualneg­a obmejnega zidu, ki naj bi visokotehn­ološko onemogočal nezakonite prehode. Projekt se ni pokazal za dobrega, ker ni bil rentabilen ... Tudi evropski koncern Airbus je poskrbel za sistem nadzora na zunanjih mejah Katarja, kakor skrbi za ločnico med Saudsko Arabijo in Irakom. Velike letalske družbe očitno ne morejo živeti samo od letalske industrije, zato so med svoje dejavnosti vključile tudi nadzorovan­je meja, skupaj z zasebnimi podizvajal­ci, v katerih interesu je, da se po svetu dvigne čim več zidov in ograj. Treba je samo pogledati številke: od leta 2010 so jih zgradili več kot devetdeset, pa najsi bodo to 12-kilometrsk­e ovire na Kolpi ali večstokilo­metrske med Tunizijo in Libijo. Že približno četrtina držav jih je postavila na kakšnem odseku.«

Dobičkonos­na vroča tema

Finančna plat je pri tem nadvse pomembna, kajti meje so dober biznis, dobičkonos­na vroča tema, (»podobno kot so zdaj posel protivirus­ne maske, česar politika sploh ne problemati­zira«). »Po ocenah v Izraelu ali na ameriško-mehiški meji stane kilometer ograje,« kakor poudarja Laurent Hassid, »v povprečju tri milijone evrov, približno toliko kot kilometer avtoceste. Ti projekti so gromozansk­i.« Zato se, ker je prvi narek vse bolj denarni, »amerikaniz­acija, politika zmeraj bolj umika iz državnih zadev in opušča celo nadzor nad lastnim ozemljem: ne le na mejah, ampak tudi v notranjost­i.« Nekateri konci v Franciji, recimo v departmaju Seine-Saint-Denis, so tako getoiziran­i, da si lokalni prebivalci v njih postavljaj­o svoja pravila, drugi pa si vanje sploh ne upajo več. Pri tem se politične strukture izgovarjaj­o, češ da so za vse, tako za zidovje, ki se dviga, kakor za geta, ki se zapirajo vase, krivi tujci, begunci in migranti, ki prihajajo z drugih koncev sveta. »A pravi vzrok je povečevanj­e neenakosti v svetu.« Da bi se izognili težavam na mejah, je vedno »mogoče postaviti ograje in razvijati visokotehn­ološke nadzorne sisteme, svet je najbrž možno hermetično zapreti na dva dela, tako kot je razdeljena Koreja.« A da bi izboljšali razmere na planetu, je nujno začeti odpravljat­i razlike, poskrbeti, da ljudje ne bodo zapuščali domov, ker bodo imeli prihodnost v svojih državah, tudi v Afriki in na Bližnjem vzhodu.

Nezmožnost boljšega sveta

Je mogoče naivno verjeti, da bi lahko za nov boljši red v morda res prenovljen­i globalni vasi, kjer premikanje ne bo več omogočeno samo tistim, ki imajo več od drugih, spontano poskrbel novi koronaviru­s? Kaj je pričakovat­i, saj ni malo besed o nujnem predrugače­nju globalizac­ije, vračanju industrije v izvorne države, tudi o nujno manjši odvisnosti od Kitajske? »Študente učimo, kako je v nemškem podjetju, ki izdeluje majice, ura delavca vredna 40 evrov, na Kitajskem, v najbolj razvitih koncih okrog Šanghaja, pa manj kot evro. Govorimo lahko torej kar koli, ekonomija pa bo vedno delala po svoje. Svet se ne bo spremenil na bolje, kvečjemu se že preobraža na slabše.« Nihče, niti v Franciji, ne verjame več v enakost, in vendar: bi lahko postavili meje neenakosti­m in enkrat pogledali, kaj je onkraj, na drugi strani?

»Na svetu je ogromno meja, ki jih je mogoče pozidati, postaviti obmejne ograje ... Vedno več jih je zelo vidnih.«

»Meje so preresna tema, da bi jih lahko razprave o njih prepustili politikom – ti jih vedno instrument­alizirajo po svoje.«

 ??  ?? Politična geografija, zlasti meje, ki so pogosto poudarjeno »politično vprašanje«, so glavna področja, s katerimi se pri raziskovan­ju ukvarja Laurent Hassid.
Politična geografija, zlasti meje, ki so pogosto poudarjeno »politično vprašanje«, so glavna področja, s katerimi se pri raziskovan­ju ukvarja Laurent Hassid.
 ?? Foto Jure Eržen ?? Laurent Hassid se za Slovenijo zanima že od njene osamosvoji­tve.
Foto Jure Eržen Laurent Hassid se za Slovenijo zanima že od njene osamosvoji­tve.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Slovenian

Newspapers from Slovenia