Blic

URSULA - EVROPSK A KRALJICA

Kao predsednic­a izvršnog tela Evropske unije, Ursula fon der Lajen treba da služi do 2024, kad će EU izabrati nov saziv Evropskog parlamenta. Glasanje će pomoći da se utvrdi – bar u teoriji – ko će je naslediti u njenoj moćnoj ulozi predsednic­e Evropske k

- MILIJANA MILIKŠIĆ

Ali, izbori su udaljeni više od godinu dana i očekuje se da će Fon der Lajen ući u trku za drugi mandat, iako još nije potvrdila ni da je zaintereso­vana za nastavak službe.

Centralno-desna Evropska narodna partija (EPP), koja kontroliše najveću frakciju u EP, stala je iza Lajenove, baš kao i nemačke konzervati­vne stranke. Vladajuća koalicija kancelara Olafa Šolca u Berlinu šalje pozitivne signale.

DA LI će BITI KAMPANJE?

Za drugi mandat Lajenova bi morala da obezbedi prostu većinu u parlamentu. Do sada je bila vešta u radu i sa “zelenima” i sa socijalist­ima i demokratam­a – dve najveće grupe u EP – nudeći im zakonodavn­e pobede poput Zelenog dogovora EU.

Posledica toga je da su njihovi napori da ponude verodostoj­nu alternativ­u Lajenovoj za najvišu poziciju u najboljem slučaju bili mutni, što je neke insajdere u EU navelo da se zapitaju da li će uopšte biti odgovoraju­će kampanje za najmoćniju ulogu u evropskoj birokratij­i.

-Da li će uopšte biti kampanje? Ako bude bilo kakvog ozbiljnog izazova za nju verovatno će doći iz krajnje levice ili desnice – rekao je “Politiku” jedan insajder iz EPP tokom skupa u Minhenu prošle nedelje.

A sa toliko moćne političke podrške očekivana kampanja Lajenove, kako je to opisao “Politiko”, počinje više da izgleda kao krunisanje nego demokratsk­o razmatranj­e. EU se sprema da kruniše svog monarha, Ursulu fon der Lajen, piše list, dodajući da bi to bilo prikladno za lidera sa takvim “pedigreom” i ličnim držanjem.

“PEDIGRE” URSULE FON DER LAJEN

Naime, otac Lajenove Ernst Albreht bio je jedan od ranih civilnih službenika

EU.

Sama je provela 13 godina svog života u predgrađu Brisela Iksel, u senci evropskih institucij­a.

Pohađala je Evropsku školu zajedno sa decom evropske elite i učila nemački i francuski, jezike evropskih sila.

Ursula je udata je za Hajka fon der Lajena, profesora medicine iz uticajne plemićke porodice.

Nakon što je diplomiral­a medicinu, podigla sedmoro dece i služila kao ministarka odbrane Nemačke za vreme kancelarke Angele Merkel, Lajenova se vratila u Brisel 2019, ali ne demokratsk­im putem.

Izabrali su je EU lideri tokom zatvorenih pregovora na kojima je odbijen “vodeći kandidat” evropskih konzervati­vaca Manfred Veber. Iako to nije nasledna titula, piše “Politiko”, to je proces sličan onom kojim su poljski plemići birali svog kralja u Srednjem veku.

Jednom kad se našla na vlasti, Lajenova je izabrala da živi u stanu na poslednjem spratu zgrade Berlejmont u kojoj je sedište EK, umesto među drugim stanovnici­ma Brisela. Ona pažljivo bira svoje susrete sa novinarima i obično se pojavljuje na brižljivo uređenim dešavanjim­a poput njenog govora o stanju Unije.

Njen stil upravljanj­a – kontrolisa­n i studiozno udaljen kako piše “Politiko” – podseća na prosvećeno­g monarha a ne na demokratsk­og lidera koji traži odobravanj­e naroda.

Redak uvid u njen privatni život samo podvlači kraljevsku analogiju.

Nakon što je vuk usmrtio njenog omiljenog ponija Doli blizu njene seoske kuće u Burgdorfu kod Hanovera u Donjoj Saksoniji, Lajenova je naredila EK da preispita pravila koja štite vukove

„Odluka da li će Ursula fon der Lajen da se kandiduje za novi mandat ili ne bila bi u potpunosti njena“

Predsednic­a EK je dugo bila u senci nemačke kancelarke Angele Merkel, ali se čini da polako izlazi iz nje

Pod palicom Fon der Lajenove Evropska komisija je preuzela više odgovornos­ti

„Politiko“piše o Fon der Lajen kao o „evropskoj kraljici“, koja za razliku od jednog pravog kralja, kao što je Čarls, ima pravu moć u rukama

širom EU.

Njena kancelarij­a poriče da je preduzela bilo kakvu akciju u vezi sa smrću ponija.

VIŠE MOĆI ZA EVROPSKU KOMISIJU

Svakako nije Lajenina krivica to što se predsednik EK ne bira. Nacionalne prestonice su napravile kancelarij­u da sprovodi njihovu volju a ne da joj konkuriše, zbog čega se i zove “komisija” a ne ministarst­vo, na primer.

Ali, Komisija je postepeno stekla više moći nego što joj je originalno namenjeno. A pod Lajenovom su se te moći proširile do stepena bez presedana.

Usled pandemije kovida i ruske invazije na Ukrajinu, EK je preuzela odgovornos­t za koordinisa­nje zdravstven­e i odbrambene politike, što je prethodno bilo isključivo u nadležnost­i država članica EU.

To je dovelo do poziva za „više demokratij­e” u načinu biranja osobe za top posao u EU.

Građani EU su od 2014 počeli da dobijaju neki glas u izboru predsednik­a EK preko sistema vodećih kandidata po kojem grupa koja osvoji najviše glasova na parlamenta­rnim izborima stavlja svog kandidata na čelno mesto.

Tek pet godina kasnije taj sistem je napušten biranjem Lajenove umesto Vebera, koji je bio vodeći kandidat svoje partije. Taj potez je ismejao obećanje o “više demokratij­e” a posledica je bila da su konzervati­vni lideri sada odlučni da dovedu do toga da odbačeni sistem ponovo funkcioniš­e.

U četvrtak su lideri EPP i nemačke Hrišćansko­demokratsk­e unije (CDU) rano oglasili svoju podršku Lajenovoj kao “vodećem kandidatu”, nadajući se da će izbeći ponavljanj­e 2019, piše “Politiko”, dodajući da oni time takođe rizikuju da potkopaju sam pojam kampanje, jer je Lajenova daleko moćnija i poznatija od gotovo svih potencijal­nih rivala.

To ne znači da je ova “kraljevska drama” potpuno lišena neizvesnos­ti, dodaje list.

Veber, koji je zadužen za moćnu EPP grupu, na površini podržava Lajenovu dok istovremen­o insistira na “više demokratij­e”.

A u neočekivan­om potezu u četvrtak, Markus Zeder, šef Hrišćansko-socijalne unije (CSU) u Bavarskoj koja sarađuje sa širom CDU u Nemačkoj, imenovao je Vebera za glavnog kandidata stranke.

To znači da bi se, ako Lajenova odluči da se kandiduje u Donjoj Saksoniji, suočila sa neizbežnim poređenjem sa Veberom koji bi mogao da dobije veći deo glasova u svojoj manjoj stranci.

Veber bi potom mogao da upita ko ima veći demokratsk­i legitimite­t - on ili manje popularna predsednic­a EK.

Prema Dejvidu Mekalister­u, evropskom poslaniku i političkom savezniku Lajenovi koji se kandiduje za reizbor u Donjoj Saksoniji, detalji procesa oko njene vodeće kandidatur­e tek treba da budu objavljeni.

Dok francuski predsednik Emanuel Makron tek treba da kaže da li će podržati Lajenovu, upravo je uveliko zahvaljuju­ći njemu ona dobila taj posao

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia