Blic

Srpski stručnjaci o najavama Entonija Faučija AKO VAKCINA BUDE U NOVEMBRU, KOD NAS STIŽE SREDINOM 2021.

- IVANA ANĐELKOVIĆ

Posle otkrića da je neaktivni virus korona bezbedan i da proizvodi odgovor imunog sistema kod ljudi, kineska državna kompanija Sinopharm je u julu pokrenula fazu 3 testiranja svoje vakcine u Ujedinjeni­m Arapskim Emiratima, gde će 15.000 ljudi dobiti ovu „bocu“.

Direktor američkog Nacionalno­g instituta za alergije i zarazne bolesti Entoni Fauči najavio je da bi vakcina protiv korone mogla da bude dostupna u oktobru, ali da su veće šanse da se to dogodi mesec dana kasnije, u novembru. Srpski stručnjaci smatraju da je to veoma optimistič­na najava, ali da ako se to desi, ona će u Srbiji u primeni biti sredinom 2021. godine

Fauči je u razgovoru sa novinarima rekao da je sasvim zamislivo da lek protiv kovida 19 bude odobren u oktobru, a da bude u primeni mesec dana kasnije, preneo je „Gardijan“.

- Vakcina će biti spremna najverovat­nije u novembru, ali postoji mogućnost da to bude i ranije - dodao je Fauči.

Bez obzira i ako vakcina bude spremna u oktobru, u Srbiju će, prema rečima naših lekara, najverovat­nije doći tek sledeće godine, i to u njenoj drugoj polovini. Oni smatraju

Privatna kineska kompanija Sinovac Biotech testira neaktivnu vakcinu zvanu Coronavac. U julu je objavljeno da su faze 1 i 2 na 743 dobrovoljc­a pokazale da nema ozbiljnih sporednih efekata i da proizvodi reakciju imunog sistema kod ljudi. Sinovac je pokrenuo fazu 3 u Brazilu u julu i trenutno gradi postrojenj­e za proizvodnj­u 100 miliona doza godišnje. da, ukoliko vakcina zaista bude gotova u novembru, to znači da je u nju uloženo neuporediv­o više novca i napora nego ikada do sada.

Infektolog prof. dr Žarko Ranković komentariš­ući reči Entonija Faučija, kaže da bi bilo dobro da se njegova prognoza obistini.

- Bilo bi lepo da se ostvari, ne znam koliko je realno, ali očigledno je da sve naučne institucij­e u svetu intenzivno rade na vakcini. Postupak stvaranja nove vakcine obično traje više godina, očigledno je da se ulaže puno napora a verovatno i novca da se što pre dobije kvalitetna vakcina. Nisam preveliki optimista, ali biću srećan da grešim i da dobijemo vakcinu do kraja godine - rekao je profesor Ranković za „Blic“.

Epidemiolo­g prof. dr Branislav Tiodorović objasnio je nedavno za „Blic“da će virus i dalje cirkulisat­i, te da moramo nastaviti da živimo sa njim dok se ne pojavi dobro ispitana vakcina koja će nas zašititi.

- Virus je sa nama, a koliko dugo će to ostati, da li će to biti godinu dana ili nešto kraće, to još uvek ne možemo da tvrdimo. Vakcina tu igra veliku ulogu, ali sa tim ne

Kalmet-gueran vakcina, u Srbiji poznata pod nazivom be-se-že, razvijena je još početkom prošlog veka kao zaštita od tuberkuloz­e. Mardokov institut za dečja istraživan­ja u Australiji je trenutno u fazi 3 da li ova vrsta vakcine delimično štiti od korone, o čemu se uveliko raspravlja u svetskoj javnosti. fauči najavio da bi vakcina mogla da bude spremna u novembru, a možda i ranije

treba žuriti jer zna se koliko je vremena potrebno da ona bude spremna za široku upotrebu objasnio je nedavno profesor Tiodorović.

On je tada nagovestio da bi vakcina mogla da bude spremna na jesen, ali da bi to značilo da će u Srbiji biti u upotrebi tek sledeće godine, sredinom ili u drugoj polovini.

- Najsigurni­je je kada učestvujet­e u monitoring­u, u praćenju kako se ta vakcina proizvodi, kako idu faze, neki govore da su u trećoj fazi, neki da su završili, kako god, moramo biti obazrivi, što verujem da hoćemo. Vakcina će verovatno biti spremna za upotrebu već do kraja godine, a ja očekujem da ćemo moći da se vakcinišem­o negde u drugoj polovini naredne godine - ocenio je nedavno epidemiolo­g Tiodorović.

nSasvim je zamislivo da lek protiv kovida 19 bude odobren u oktobru, a da bude u primeni mesec dana kasnije, rekao Fauči

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia