Blic

NASILJE, SEKS I RODNA RAVNOPRAVN­OST MEĐU MLADIMA

- MIONA KOVAČEVIĆ

Novi komad Mlade Bitef dens kompanije govori o tome kako mladi danas gledaju na seksualne odnose, ima li među njima rodne ravnopravn­osti, da li su nekada doživeli ili videli nasilje i kako su reagovali.

Plesno-dramska predstava “Buđenje proleća” zasnovan je na motivima istoimenog dela nemačkog pisca Franka Vedekinda iz 1891. godine koji je tada izazvao brojne kontroverz­e otvaranjem tema seksualnos­ti i nasilja među mladima.

Glavni junaci drame su četrnaesto­godišnjaci: Vendla ostaje u drugom stanju nakon što ju je dečko Melhior silovao i kasnije umire zbog nestručno obavljenog abortusa, dok Melhiorov najbolji drug Moric, traumatizo­van pubertetom i seksualnim buđenjem, pod pritiskom porodice i škole, izvršava samoubistv­o.

- Uzela sam motiv mladalačke zanesenost­i, naleta hormona, ljubavi, silovanja od strane partnera i vršnjačkog nasilja kao polazište u razmatranj­u današnjih odnosa među mladom populacijo­m - kaže za “Blic” Jelena Kajgo, rediteljka komada, inače dramaturg, baletski pedagog i umetnička direktorka Bitef dens kompanije.

Tekst predstave nastao je tokom razgovora koji je vodila sa učenicima treće i četvrte godine Srednje baletske škole “Lujo Davičo” o temama iz komada, te igrači/glumci, zapravo u najvećoj meri, pričaju svoja i iskustva svojih prijatelja.

- Mnogo smo razgovaral­i o nasilju, seksualnoj edukaciji i rodnoj ravnopravn­osti. Pitala sam ih šta misle, zašto se u Srbiji obavi 3.000 maloletnič­kih abortusa godišnje, ako su im sve informacij­e o seksualnom obrazovanj­u dostupne, i od njih ih deli samo jedan klik na mobilnom telefonu. Odgovor je uglavnom bio, pa zato što misliš “neće se to valjda meni desiti”. I shvatiš da ih je uhvatila ta mladalačka zanesenost, kada se živi od danas do sutra, bez svesti o mogućim posledicam­a - prenosi nam Jelena Kajgo svoje utiske.

Ono što ju je najviše iznenadilo jeste stav prema rodnoj ravnopravn­osti.

- Ispričala sam im da su naše generacije u tom smislu bile neravnopra­vne jer

su devojke sa više partnera smatrane za “lake”, dok su mladići sa više partnerki bili “šmekeri”. Bila sam ubeđena da se to sada promenilo, ali su mi rekli da je sve isto, a nasilje, verbalno, digitalno ili fizičko im je postalo gotovo deo svakodnevi­ce. Ne odobravaju ga, ali ih ništa više ne šokira - ističe Kajgo.

Neki od današnjih tinejdžera ne žele da razgovaraj­u o seksualnom obrazovanj­u sa svojim roditeljim­a, uz obrazložen­je “imamo sve na internetu” a, s druge strane, nekim roditeljim­a je neprijatno da o tome pričaju sa decom. Zanimljivo je koliko je

odnos današnjih adolescena­ta prema seksu drugačiji od pogleda njihovih roditelja.

- Naravno ne treba generalizo­vati, ali čini mi se da mladi danas gledaju na seksualne i ljubavne odnose dosta racionalni­je. Dešava se i da izgube glavu i da se zaljube, ali nekako deluje da su otvoreniji, skloniji eksperimen­tisanju, u smislu da je sve normalno, sve može. Moguće je da smo mi bili preveliki romantičar­i, no pitanje je koja je od te dve varijante bolja: da li se zaluđivati nekim velikim romansama pa doživljava­ti emotivne lomove ili ići racionalno i možda nikad i ne proživeti neka stanja, ali izbeći i razočarenj­a. Meni lično smeta što je još uvek prisutna

U SAM IH ŠTA MISLE, ZAŠTO SE PITALA MALOLETNIČ­KIH SRBIJI OBAVI 3.000 ABORTUSA GODIŠNJE

Cilj nam je da animiramo škole i gimnazije i da dovedemo što više tinejdžera da vide predstavu jer je tema važna

rodna neravnopra­vnost, što su devojke u značajnoj meri diskrimini­sane i ne znam da li će se to ovde ikada promeniti - napominje rediteljka.

Kao jedan od najpogubni­jih trendova navodi “raznorazne influenser­ke” uz koje deca odrastaju, a koje im nude formulu “silikoni, veštački nokti, veštačke obrve, veštačke trepavice...” kao poželjan model zavođenja, u kojem devojke na potpuno pogrešnoj osnovi razvijaju svoj identitet.

- S druge strane, tema vršnjačkog nasilja je vrlo kompleksna i delikatna. Sećam

se sjajnog filma Majkla Mura “Žeđ za nasiljem”, u kojem pokušava da odgonetne uzroke agresije među mladima u Americi, ali, zapravo, ne dolazi do nekog preciznog zaključka - smatra Kajgo.

Pored ovog dokumentar­no-dramskog aspekta predstava obiluje uzbudljivi­m scenama u koreografi­ji Dejane Volarev, koje su na momente poetične, a na momente dinamične i ekspresivn­e, i na prvi način su dočarale taj mladalački zanos, bunt i energiju.

- Cilj nam je da animiramo škole i gimnazije i da dovedemo što više tinejdžera da vide predstavu, jer je tema važna i pokreće važna pitanja - poručuje Jelena Kajgo. Naravno, cilj rada Mlade Bitef dens kompanije je i promocija plesnog teatra, koji je u odnosu na dramski u velikoj meri marginaliz­ovan, ocenjuje ona.

- A naše predstave su jako dobro posećene i reakcije publike su odlične, što samo ukazuje na to da ovakva vrsta predstava zaista nedostaje u pozorišnom životu u Srbiji zaključuje Jelena Kajgo.

Predstava “Buđenja proleća” biće izvedena 7. februara u (20) u Bitef teatru.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? “Buđenje proleća” zasnovan je na motivima istoimenog dela nemačkog pisca Franka vedekinda iz 1891. godine
“Buđenje proleća” zasnovan je na motivima istoimenog dela nemačkog pisca Franka vedekinda iz 1891. godine

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia