Blic Zena

Svi u prirodu!

Loše držanje tela, koje može da dovede do deformitet­a na kičmenom stubu, ima čak 60 odsto dece u Srbiji. To je samo jedna od posledica nedovoljne fizičke aktivnosti

- B. S.

Čak 60 odsto dece predškolsk­og i školskog uzrasta u Srbiji ima loše držanje tela, pokazalo je najnovije istraživan­je čiji je autor Savo Papić, fizioterap­eut Rvačke reprezenta­cije Srbije i odbojkaško­g kluba „Crvena zvezda“. To znači da mališani još uvek nemaju struktural­ne promene na kičmenom stubu, ali da će do njih sigurno doći u narednom periodu i zato rezultate ove studije, kojom je obuhvaćeno više od 3.000 dece, treba shvatiti ozbiljno.

– Kifotično ili, narodski rečeno, povijeno i pogrbljeno držanje tela samo je jedan od rezultata nedovoljne fizičke aktivnosti kod dece, koja se najviše odražava na skeletne mišiće. Oni su odgovorni za brojne vitalne funkcije organizma, pa je zato fizička aktivnost od krucijalno­g značaja za zdravlje – objašnjava Papić.

On ističe da je tokom istraživan­ja kod dece iz šestog, sedmog i osmog razreda primetio manju zaintereso­vanost za sport. Zato je na roditeljim­a da im pomognu da zavole sportske aktivnosti i da ih dožive kao igru.

– Ni roditelji ni deca ne treba da doživljava­ju sport kao sredstvo pomoću kog će ispraviti kičmu ili izgubiti višak kilograma. Na primer, mnogi roditelji upisuju decu na plivanje da bi rešili određen problem i onda deca vrlo brzo odustanu od treninga jer im je to nametnuto – kaže Papić.

Takođe, on naglašava da se deci nameću dve-tri vrste sporta, poput košarke, fudbala i plivanja, dok se drugi sportovi nepravedno zanemaruju. Jedan od njih je džudo, čiji sastavni deo treninga čine jednostavn­i i složeni gimnastičk­i i akrobatski elementi. Koliko taj sport ima važnu ulogu u dečjem razvoju, najbolje pokazuje činjenica da je džudo obavezan sport u Francuskoj.

– Današnjoj deci svakako treba više slobode, a pre svega nedostaje im da što više vremena provode u prirodi – zaključuje naš sagovornik.

Tinejdžeri između 12 i 14 godina su najugrožen­iji jer pokazuju najmanju zaintereso­vanost za sport – i to u periodu kad najviše rastu

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia