Alo!

Meksiko usred Bečeja

sa 13 Mladi Bečejac je prvi kaktus zasadio 50 godina, a danas njegova kolekcija broji različitih vrsta i više od 200 primeraka

- Piše: ZORANA BOGDANOVIĆ redakcija@alo.rs

Milan Doroslovač­ki (21) iz Bečeja ima nesvakidaš­nji hobi. Pre osam godina, kao srednjoško­lac, u svojoj bašti je počeo da uzgaja kaktuse. Njegova kolekcija trenutno broji 50 različitih vrsta i više od 200 primeraka.

Još kako trinaestog­odišnjak je, kako kaže, znao da želi da se bavi uzgojem biljaka i hortikultu­rom, pa je posle gimnazije upisao Poljoprivr­edni fakultet u Novom Sadu i tako napravio korak ka ispunjenju svojih snova.

Iako se kaktusi u našem podneblju uglavnom uzgajaju u saksijama i drže u kući, kako bi im stvorio što prirodnije uslove, mladi Bečejac je rešio da ih presadi u sunčani deo bašte.

- Da bi kaktusi opstali, neophodno je da im obezbedite kvalitetno zemljište. Oni uglavnom vole kiselo zemljište, a kako ne vole vodu, važno je zalivati ih postepeno i prihranjiv­ati. Tokom zime ih vadim iz bašte i unosim u kuću kako ne bi promrzli. To je složeniji zadatak jer oko toga imam mnogo posla, jer svaki kaktus treba pažljivo izvaditi, pritom vodim računa da se ne izbodem - objašnjava ovaj mladić.

U svojoj kolekciji Milan ima primerke koji su dostigli impozantne veličine, a to je, kaže, rezultat prave brige i nege.

- Za kaktuse sam napravio organsku prihranu, specijalne malčeve i humus, koji sadrži otpatke krompira, ljuske od jaja, soc od kafe - ističe Milan.

Najlepši je period cvetanja, kaže naš sagovornik i ističe da cvetove kaktusa karakteriš­u živopisne boje, različiti oblici i dimenzije. Neki narastu i do 30 centimetar­a, dok drugi imaju svega nekoliko milimetara. Nažalost, cvet opstaje svega 24 sata. Da bi kaktus dostigao fazu cvetanja, neophodno je ispuniti nekoliko preduslova.

- Kaktusu je važno obezbediti određenu fazu mirovanja, a to je najbolje učiniti u toku zime. Od oktobra do marta ih držim u hladnim prostorija­ma, u kojima se temperatur­a kreće između pet i 10 stepeni. Tada ih ne zalivam. Tokom tog perioda oni miruju i sakupljaju mineralne materije. Kada dođe proleće, iznosim ih u baštu, tada počinje vegetacija, oni bujaju i formiraju se cvetovi - kaže on.

Prijatelji mu za rođendan uglavnom poklanjaju kaktuse, o kojima se posebno brine. Osim toga, idealan su podsetnik na drage osobe, kaže Doroslovač­ki i dodaje da su mnogi od tih primeraka stigli iz inostranst­va.

- Mnogo volim da putujem, a pošto sam student, imam priliku da sa fakultetom obiđem različite države i gradove Evrope. Volim da vidim nove načine uzgoja biljaka i saznam sve o njima, kako bih obogatio svoje znanje i iskustvo. Kada dođem kući, trudim se da primenim te novine. Takođe, nastojim da sa svakog putovanja kući donesem novu biljku koja ne raste u Srbiji. Tako sam doneo razne sorte kaktusa objašnjava naš sagovornik.

Kako bi stekao što više iskustva i obogatio svoju biografiju, on honorarno radi u hotelu sa pet zvezdica u Vrdniku, gde se stara o zelenim površinama i uređuje ih. Želja mu je da jednog dana otvori ugostitelj­ski objekat čiji će eksterijer mamiti radoznale poglede i privlačiti što veći broj mušterija.

 ??  ?? Milan Doroslovač­ki još kao dečak je znao da želi da se bavi gajenjem kaktusa
Subota, 8. septembar 2018.
Milan Doroslovač­ki još kao dečak je znao da želi da se bavi gajenjem kaktusa Subota, 8. septembar 2018.

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia