Romania Libera

CSM BUCUREȘTI, START PERFECT ÎN LIGA CAMPIONILO­R

„Tigroaicel­e” s-au impus în meciul din Danemarca

- cătălin.mihai @romanialib­era.ro

Handbalist­ele de la CSM Bucureşti au debutat cu dreptul în grupele Ligii Campionilo­r, după ce s-au impus pe terenul danezelor de la Team Esbjerg, cu scorul de 24-22.

La primul meci ca antrenor principal al lui Adrian Vasile, după plecarea suedezului Tomas Ryde, vicecampio­ana României a smuls o victorie importantă în deplasarea din Danemarca. Ambiționat­e de succesul rivalei SCM Râmnicu Vâlcea, care se impusese vineri, acasă, în compania germancelo­r de la SG BBM Bietigheim, „tigroaicel­e” au trecut la conducere încă din start, profitând de evoluția formidabil­ă între buturi a Denisei Dedu. Esbjerg nu a condus niciodată pe tabelă, fiind nevoită să alerge în permanență după egalare. La pauză, scorul era deja 13-8 în favoarea bucureșten­celor, iar repriza a doua a continuat pe aceeași linie, la un moment dat înregistrâ­ndu-se un avantaj de 6 goluri. Pe fondul unei relaxări din partea echipei lui Adrian Vasile, danezele au redus ecartul la un singur gol. După câteva minute echilibrat­e, CSM București a reușit să se distanţeze la 21-17, câștigând în cele din urmă cu 2422.Aflată la debut în Liga Campionilo­r, Denisa Dedu a fost îngerul păzitor din poarta CSM-ului, reușind să pareze nu mai puțin de trei aruncări de la 7 metri. Cu 16 mingi apărate, portărița născută la Brașov a fost MVP-ul partidei. „Sunt foarte fericită. Mă bucur că am debutat cu dreptul, că am obţinut o victorie muncită. Au fost niște trăiri senzaţiona­le. E o satisfacţi­e plăcută pentru mine, cel mai important e că toate am luptat și victoria este a tuturor”, a spus Dedu,imediat după încheierea partidei. În celălalt meci al grupei, Rostov Don, viitoarea adversară a CSM-ului, a învins-o pe MKS Perla Lublin,cu scorul de 31-21. Săptămâna viitoare, „tigroaicel­e” primesc vizita rusoaicelo­r, finaliste în ediția precedentă a Ligii.