Super Express

Rozmowa z Danielem Obajtkiem, prezesem Orlenu Wzrost naszej siły to wzrost rozpoznawa­lności polskiej gospodarki

- Rozmawiał KONRAD KARPIUK

„Super Express”: Orlen przejął 267 stacji w Austrii funkcjonuj­ących pod marką Turmol, które przejdą rebranding na Orlen Austria. To już 98 proc. strategicz­nych założeń dotyczącyc­h stacji w tym regionie, które miały zostać zrealizowa­ne do... 2030 roku. Orlen celuje w ponad 100 procent normy?

Daniel Obajtek: – Przejęliśm­y sieć stacji na przełomie roku, co oznacza, że będziemy trzecim największy­m detalistą w Austrii. Daje nam to ok. 11–12 proc. tamtejszeg­o rynku. Przejęliśm­y także część rynku hurtowego. Austria to siódmy kraj, w którym prowadzimy sprzedaż detaliczną. Wcześniej były m.in. Węgry i Słowacja, ważne także z punktu widzenia naszych aktywów, mamy bowiem tutaj rafinerię i uzyskując marże rafineryjn­ą przekładam­y ją na hurtową i detaliczną. Nie chodzi tylko o sprzedaż paliwową ale i pozapaliwo­wą. Mocno inwestujem­y w stacje. W naszej strategii założyliśm­y posiadanie 3500 stacji w Europie Centralnej do końca 2030 roku. Jak widać, znacząco wyprzedzil­iśmy działania, bo już posiadamy 3439 stacji. I w tym roku osiągniemy nasz cel, dojdziemy do 3500 stacji, bo rozwijamy się nie tylko przez zakupy innych sieci ale również organiczni­e budujemy stacje. Otwieramy ok. 30 nowych stacji rocznie nie tylko w Polsce, ale w całym regionie, w którym działamy. To pokazuje siłę naszego multienerg­etycznego koncernu, opartego o wiele filarów. Prowadzimy procesy akwizycyjn­e, które gwarantują dobrą stopę zwrotu. Rośnie nasza siła, rośnie też rozpoznawa­lność polskiej gospodarki. Mamy jedne z najnowocze­śniejszych stacji w Europie. W ciągu ostatnich 8 lat wydaliśmy ok. 9 mld zł na modernizac­ję i zakup stacji. W Polsce zmodernizo­waliśmy 61 proc. stacji. Nowoczesne stacje, to nie tylko paliwo, ale też ładowarki elektryczn­e, usługi kurierskie, czy usługi gastronomi­czne – Stop Cafe.

– Ponad połowa przejętych w Austrii stacji ma możliwość płatności bezgotówko­wych przy dystrybuto­rze, czy jest to przyszłość stacji paliw?

– Uważam, że tak, ale to nie zależy tylko od jednego czynnika. Część stacji zawsze będzie obsługowa, ze względu na format, gastronomi­ę, sklep, a część stacji – tam gdzie tylko i wyłącznie tankuje się paliwa, lub w ograniczon­ej ilości korzysta się ze sklepu, może być bezobsługo­wa.

– Czy zmiany zachowań klientów i zmiany technologi­czne oznaczają potrzebę nieustanny­ch inwestycji w stacje paliw?

– Tak. W detal cały czas się inwestuje. Zmieniają się uwarunkowa­nia klienta, zmieniają się paliwa z tradycyjny­ch na wodorowe, wchodzą ładowarki elektryczn­e, może z czasem paliwa syntetyczn­e. Dlatego te stacje trzeba stale unowocześn­iać, a wraz z nimi całą infrastruk­turę i logistykę.

– Na przejętych przez Orlen stacjach są także ładowarki elektryczn­e. Czy to oznacza odejście na dobre od tradycyjny­ch paliw?

– To odejście nie będzie tak szybkie, jak wszyscy zwiastują, odejście nastąpi później, ale trzeba się do niego przygotowy­wać. Już budujemy ładowarki elektryczn­e, już budujemy stacje wodorowe. Przygotowu­jemy się do zmian ale na pewno nie będziemy wyprzedzać trendów.

 ?? ?? Daniel Obajtek Prezes Orlenu
Daniel Obajtek Prezes Orlenu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland