Super Express

PODNOSI INFLACJĘ

Inflacja dotyka nas wszystkich, bo jeżeli jest zbyt wysoka, czyli np. galopująca, albo kiedy mamy do czynienia z hiperinfla­cją, to nasze wynagrodze­nia nie doganiają wzrostu cen produktów czy usług

- Rozmawiał HUBERT BISKUPSKI

[

które NIE prowadzą własnej polityki monetarnej, Bo mają Często waluty powiązane z Dolarem, przy wzroŚCIE CEN produktów Importowan­ych muszą Borykać się z INFLACJĄ SIĘGAJącą 8 Czy 5 proc.

– A skąd się biorą te różnice, jeżeli chodzi o inflację? W ramach Unii Europejski­ej mamy takie państwa, jak Litwa, Łotwa, Estonia będące członkami eurozony, gdzie ta inflacja sięga około 25 proc. Mamy państwa takie jak Polska z bardzo wysoką inflacją, oscylującą wokół 17 proc. i mamy państwa, w których ta inflacja wynosi 7–8 proc. Z czego biorą się te różnice, mimo że funkcjonuj­emy w ramach jednego organizmu?

– To wynika z tego, w JAKI sposób Ceny ENERGII wpływają na koszyk zakupowy przeciętne­go mieszkańCA tego kraju.

– I to jest jedyny to różnicuje? element, który

– ENERGIA I sąsiedztwo z Rosją są JEDNYMI z tych Czynników, które zwiększają ryzyko, A JEDNOCZEŚN­IE też podnoszą koszty w OBECNEJ sytuaCJI rynkowej, wywołanej przez wojnę. I to, że my Jesteśmy BLIŻEJ ROSJI I JESTEśmy w większym stopniu uzależnien­i od nośników Energetycz­nych, które są Importowan­e od naszego wschodNIEG­O SĄSIADA, powoduje, że te zmiany, które obserwujem­y w CENACH poszczegól­nych produktów, są IstotNIEJS­ZE I większe. W KRAJACH, które są trochę MNIEJ rozwinięte I mają niższy poziom PKB niż w KRAJACH świata ZACHODNIEG­O, ten wzrost CEN Jest normalnie wyższy. W Estonii, w SŁOWACJI, w CZECHACH Czy w Polsce musimy spodziewać się tego, że INFLACJA w normalnej sytuacji Jest wyższa. Mamy wyższy CEL INFLACyjny niż KRAJE strefy Euro, Bo JESTEśmy Gospodarka­mi rozwijając­ymi się. Musimy tę lukę w produktywn­oŚCI zasypać. A to zasypywani­e oznaCZA, że nasze pensje muszą rosnąć i w związku z tym Będą także rosły Ceny produktów, które Jesteśmy w stanie wyprodukow­ać. W Gospo

DARKACH ROZWIJAJĄC­YCH się wzrost CEN zawsze BĘDZIE większy. JESTEśmy niestety za Blisko naszego Dużego I Agresywneg­o SĄSIADA.

– Czy posiadanie własnej waluty albo przynależn­ość do strefy euro ma wpływ na wysokość inflacji?

– POSIADANIE własnej waluty potencjaln­ie Jest w stanie obniżyć wskaźnik INFLACJI, ponieważ możemy reagować wcześNIEJ. Nasz Bank Centralny od JESIENI 2021 r. rozpoczął, podobnie JAK BANKI Europy Środkowej, podnoszeni­e stóp procentowy­ch po to, żeby móc kontynuowa­ć ten EFEKT. Natomiast Bank Centralny w sytuACJI kryzysu, który ma CHARAKTER podażowy, Czyli NIE Jest w stanie Importować Gazu I Budować Elektrowni Jądrowej – przynajmni­ej NIE w takim Horyzoncie Czasowym, żeby to miało wpływ na INFLACJĘ – NIE Jest też w stanie wpływać Bezpośredn­io na to, Co się ZADZIEJE na rynku Energetycz­nym.

– To co może zrobić?

– JEDYNE, Co Jest w stanie zrobić, to podnieść koszt PIENIĄDZA. Główne

ZADANIE Banku Centralneg­o, który Jest niezależny, polega na podnoszeni­u kosztu PIENIĄDZA, podnoszeni­u kosztu kredytu I zmniejszan­iu Dostępnego kapitału na rynku, a tym samym obniżaniu wskaźnika INFLACJI I zahamowani­u wzrostu CEN. Natomiast ta INFLACJA, z którą DZISIAJ mamy Do CZYNIENIA, ten OBECny kryzys Jest Bardzo trudny Do przeCIWDZI­AŁANIA przez BANKI Centralne. DLATEGO też Europejski Bank CENtralny OCIĄGAŁ się z podnoszeni­em stóp procentowy­ch. Są KRAJE, które mają ponad 200 proc. Długu publiczneg­o, są TAKIE, które mają ZALEDWIE kilkadzies­iąt proc., I OBECNIE wszystKIE mają problemy. JEDNE INFLACYJNE JAK np. Estonia, A DRUGIE, podobnie JAK Włochy, wynikające z kosztów obsługi tak Dużego Długu przy rosnących stopach procentowy­ch. Europejski Bank Centralny musi ważyć Interesy zarówno WŁOCH, JAK I kryzysu INFLACYJNE­GO w Estonii.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland