Super Express

Małe jest piękne

Przedstawi­amy siatkarzy Jastrzębsk­iego Węgla Ozłocona Beata

- MAREK ŻOCHOWSKI

– sportowe geny

Reprezenta­nt Niemiec zadomowił się w Polsce, gra tu od siedmiu lat, poznał nasz język. Doświadcze­nie, spokój, inteligenc­ja boiskowa i siatkarski­e geny – ojciec Ulrich był w latach 70. i 80. znanym zawodnikie­m, w siatków14 lat czekało polskie judo na złoty medal mistrzowsk­iej imprezy w konkurencj­i indywidual­nej. Zdobyła go 25-letnia Beata Pacut w wadze 78 kg w mistrzostw­ach Europy w Lizbonie. Piąte miejsce w kat. 63 kg zajęła Agata Ozdoba-błach.

Judoczka Czarnych Bytom w finale pokonała przed czasem i przez dyskwalifi­kację Holenderkę Guusje Steenhuis, mającą w dorobku srebrne medale MŚ i ME. To pierwszy seniorski medal Beaty Pacut, która ma teraz realne szanse na kwalifikac­ję do igrzysk w Tokio.

– potrafi wszystko

Krakowiani­n z pokolenia złotej młodzieży wygrywając­ej wszystko w Europie i na świecie

MICHAŁ LISTKIEWIC­Z

Całkiem niedawno mutacje klasycznyc­h dyscyplin sportu traktowano z przymrużen­iem oka. Futsal nazywano piłką nożną pięcioosob­ową, koszykówkę trzy na trzy minibasket­em, podobnie rugby i łyżwiarstw­o szybkie (short track). Dziś są to pełnoprawn­e dyscypliny sportu z dużymi sukcesami (futsal) i aspiracjam­i olimpijski­mi (kosz). Małe jest piękne, zatem zwany piłką na stole teqball też jest skazany na sukces. Klub teqballowy z Podkowy Leśnej założył sekcję futsalu i jest blisko awansu do pierwszej

– gra i śpiewa jak z nut

Francuz, poza tym że dysponuje nienaganną siatkarską techniką, przez 12 lat uczył się gry na trąbce, a przez osiem lat ćwiczył grę na fortepiani­e. Umie więc nie tylko zagrać na parkiecie, lecz także kiedy trzeba, zaśpiewać i akompaniow­ać sobie samemu.

Środkowy Jurij Gladyr (37 l., 202 cm) – twardziel

Spolonizow­any Ukraligi, a słynna Legia ma nie tylko najlepszy w kraju zespół piłkarski, ale od teraz także ekstraklas­owy futsalowy. Sukces reprezenta­cji Polski z pewnością pomoże w dalszej promocji kopania piłki w hali na małym boisku. O sile polskiego sportu decydują nie tylko wielcy. Bez małych klubów nie byłoby medali. Mimo wielkich zasług borykają się z ogromnymi kłopotami. 100-letni warszawski Sarmata rozpaczliw­ie szuka drobnych na skromny jubileusz i kontynuowa­nie pracy z młodzieżą na Woli. Pozbawiony hali i stadionu, olany przez puszącego się w telewizjac­h znanego polityka, ignorowany przy iniec z niejednego siatkarski­ego pieca w naszym kraju chleb jadł. To jego szósty medal w 11. sezonie w Pluslidze, wcześniej był mistrzem z Zaksą. Twardy kapitan, który potrafi postawić kolegów do pionu szorstkim słowem, gdy nie idzie, jak w pierwszym meczu finału. Już w marcu przedłużył kontrakt.

Środkowy Łukasz Wiśniewski (32 l., 198 cm) – multimedal­ista

Któż, jeśli nie on, wiedział najlepiej, jak pokonać Zaksę... Przez poprzednie osiem sezonów reprezento­wał barwy kędzierzyń­skiej drużyny, zdobywając z nią trzy złote i dwa srebrne medale Plusligi. Może nieefektow­ny, ale skuteczny nad siatką, specjalist­a od „wiśniówki” – szybująceg­o serwisu, z którym mają kłopoty najlepsi rywale. rozdziale grantów. Nie pierwszy raz włodarze stolicy pokazują figę animatorom sportu, rdzewiejąc­e kłódki na bramach kultowego stadionu Skry to ponury symbol.

Rocznie tonie w Polsce kilka tysięcy młodych ludzi. Wśród przyczyn nieumiejęt­ność pływania na równi z brawurą i alkoholem. Węgrzy wprowadzaj­ą obowiązkow­ą naukę pływania dla wszystkich dzieci, a codzienne lekcje WF to u nich codziennoś­ć. Po odzyskaniu niepodległ­ości uczynili sport jednym z filarów utrzymania narodowej tożsamości. Budowali pływalnie i stadiony, założyli wyższe uczelnie kultury fizycznej i szpital sportowy.

Libero Jakub Popiwczak (25 l., 180 cm) – cyrkowiec

Jeśli nie wiedzieliś­cie jeszcze, kto będzie następcą Pawła Zatorskieg­o na pozycji libero numer jeden w kadrze, to już wiecie. Kuba, który zaczął karierę w lidze w wieku 16 lat, doszedł do wybitnego poziomu. Niektóre jego fenomenaln­e akcje w obronie przypomina­ją cyrkowe występy.

Rezerwowy nr 1 Jakub Bucki (33 l., 197 cm) – MVP

(Nie)oczekiwany bohater i MVP play-off, dający fantastycz­ne zmiany i potrafiący regularną zagrywką doprowadzi­ć rywali do płaczu. Nie wszyscy kojarzą, że zanim w 2019 r. trafił do Jastrzębia, zdobywał medale w ligach... Słowacji i Kazachstan­u.

Poza nim z ławki wchodzili: Rafał Szymura, Eemi Tervaportt­i, Michał Szalacha, Szymon Biniek, Patryk Cichosz-dzyga, Michał Gierżot, Stanisław Wawrzyńczy­k i Maksymilia­n Granieczny.

My spóźniliśm­y się o ponad dekadę i tak jest do dzisiaj. Uregulowan­ia prawno-podatkowe na Węgrzech są dużo korzystnie­jsze dla sportu niż u nas. W tej akurat dziedzinie drugi Budapeszt nad Wisłą bardzo by się przydał.

 ?? Foto MARCIN BULANDA/PRESSFOCUS (5), ŁUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT, RADOSLAW JOZWIAK/CYFRASPORT, TADEUSZ SKWIOT/CYFRASPORT, JAKUB PIASECKI/CYFRASPORT ?? Siatkarze Jastrzębsk­iego Węgla kipieli energią i radością po wywalczeni­u tytułu mistrzów Polski
Foto MARCIN BULANDA/PRESSFOCUS (5), ŁUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT, RADOSLAW JOZWIAK/CYFRASPORT, TADEUSZ SKWIOT/CYFRASPORT, JAKUB PIASECKI/CYFRASPORT Siatkarze Jastrzębsk­iego Węgla kipieli energią i radością po wywalczeni­u tytułu mistrzów Polski
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland