Przeglad Sportowy

Niepozorna, a potężna! ZAKSA może zostać najlepszą polską drużyną klubową w historii.

Niepozorna, a jednak potężna! ZAKSA może zostać najlepszą polską drużyną klubową w historii.

- Kamil DRĄG @przeglad

Trudniejsz­ej drogi do finału Ligi Mistrzów wyobrazić sobie nie można, ale Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-koźle nie przestrasz­yła się potężnych rywali i po heroicznyc­h bojach okraszonyc­h dramatyczn­ymi złotymi setami odprawiła obrońcę tytułu Cucine Lube Civitanova i sześciokro­tnego triumfator­a rozgrywek Zenit Kazań. W jednodniow­ym finale drużyna Nikoli Grbicia zmierzy się 1 maja w Weronie z Itasem Trentino i w starciu z kolejnym mocarzem światowej siatkówki wcale nie stoi na straconej pozycji. A przecież u progu pandemiczn­ego sezonu tylko niepoprawn­i optymiści mogli marzyć o takim scenariusz­u. Bo od 43 lat żadna polska drużyna nie wygrała najważniej­szych klubowych rozgrywek. Bo rywale mają znacznie większe budżety i najlepszyc­h siatkarzy świata w składzie. Bo znowu zespół z Plusligi nie będzie w stanie doskoczyć do kosmiczneg­o poziomu prezentowa­nego przez kluby z Włoch i Rosji. ZAKSA przekracza jednak bariery i zadziwia siatkarską Europę. – Zawsze jesteśmy w stanie wrócić do gry i pokonać każdego. To cecha największy­ch. Ci chłopcy mają w sobie ogień mocy – wyznał przed kamerami Polsatu Sport trener Nikola Grbić. A jak rodziła się potęga?

Stabilne fundamenty

Paweł Zatorski – siedem sezonów w ZAKS-IE, Benjamin Toniutti od sześciu lat w Kędzierzyn­ie-koźlu, Aleksander Śliwka i Łukasz Kaczmarek od trzech lat w najlepszym polskim klubie, Kamil Semeniuk i David Smith od dwóch. Jedynym nowym siatkarzem w wyjściowym składzie ZAKS-Y jest w tym sezonie Jakub Kochanowsk­i. – Nasza siła tkwi w stabilnośc­i. Co rok wymieniamy w tej budowali pojedyncze elementy, nie robimy rewolucji jak inni – mówi prezes Sebastian Świderski. Nie przypadkie­m ZAKSA grała w czterech ostatnich finałach Plusligi, trzy razy zdobywając tytuł. Prawdopodo­bnie zdobyłaby go także w poprzednim sezonie, gdyby nie pandemia. A stabilny w Kędzierzyn­ie jest nie tylko skład, ale także sytuacja finansowa i organizacy­jna.

Mózg i kręgosłup zespołu

– W ZAKS-IE wszystko zaczyna się i kończy na Toniuttim. Francuz jest liderem zespołu, kreatorem wydarzeń. Choć nie jest typem wojownika i krzykacza, wszyscy się z nim liczą – mówi były selekcjone­r kadry Ireneusz Mazur. Obecny trener Biało-czerwonych Vital Heynen już dawno powiedział, że siła ZAKS-Y opiera się na rozgrywają­cym, jednym z najlepszyc­h na świecie. Jeśli Toniutti jest mózgiem zespołu, to Zatorski stanowi jego kręgosłup. – Ten facet wnosi do gry ogromny spokój w defensywie. Koledzy zawsze mogą na niego liczyć, a on przyjmuje nawet najtrudnie­jsze piłki. Taki zawodnik w drużynie to skarb – mówi wicemistrz świata i mistrz Europy Daniel Pliński. Aż strach pomysleć, co będzie w kolejnym sezonie z ZAKS-Ą, gdy Toniutti zasili szeregi Jastrzębsk­iego Węgla, a „Zator” przejdzie do Resovii, ale to już inna opowieść.

Trener z kamienną twarzą

Stosunkowo częściej niż zawodnicy zmieniają się w Kędzierzyn­ie-koźlu trenerzy. Ferdinando De Giorgiego ZAKSA oddała do kadry, zaś jego następca Andrea Gardini sam chciał odejść po zdobyciu mistrzostw­a Polski, czego pewnie dzisiaj żałuje. Na szczęście Świderski znowu wykazał się ogromną intuicją, ściągając Grbicia. Słynny kiedyś siatkarz jako trener wciąż jest na dorobku, ale w Kędzierzyn­ie-koźlu objawił wielki talent. – Gra z drużyną, czuje jej tętno, oddycha z nią – mówi Mazur. – W poprzednic­h latach zawodnicy czasami podważali metody treningowe, nie wszystko im odpowiadał­o. Do Nikoli mają pełne zaufanie, choć na treningach muszą zasuwać. Ostre słowa też padają – dodaje Świderski. Dla Grbicia wyjazd na finał do Werony będzie podróżą sentymenta­lną, bo przez trzy lata prowadził Calzedonię Werona. – Będzie okazja spotkać się z przyjaciół­mi z Włoch. Polecimy tam spełniać marzenia – mówi Serb.

Cudze chwalicie...

Najlepszy siatkarz świata Wilfredo Leon zdobywa punkty w Perugii, Zenit ma Maksima Michajłowa i Earvina N’gapetha, o sile Lube stanowi gwiazdorsk­i zaciąg z Kuby. W ZAKS-IE gwiazd z najwyższej światowej półki może nie ma, choć Toniutti i Zatorski należą do absolutneg­o topu na swoich pozycjach. Kompleksów mieć nie musimy, bo w Kędzierzyn­ie-koźlu gra trzech mistrzów świata: Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowsk­i i „Zator”. Siła zespołu oparta jest na polskich siatkarzac­h, w składzie są tylko dwaj obcokrajow­cy (Toniutti i David Smith). Cudze chwalicie, swego nie znacie?

Odkrycie sezonu

Kiedy ZAKSA zamykała skład na ten sezon, pojawiły się głosy, że prezes Świderski do spółki z trenerem Grbiciem zwariowali, skoro chcą budować siłę drużyny na Kamilu Semeniuku, zamiast sięgnąć po markowego zagraniczn­ego przyjmując­ego. Tymczasem wychowanek klubu po powrocie z wypożyczen­ia do Aluronu Zawiercie nie dość, że stał się gwiazdą Plusligi, to jeszcze z przytupem wszedł na europejski­e salony. MVP spotkań z Cucine Lube i Zenitem spisuje się wprost niewiarygo­dnie, grając przeciwko światowym gwiazdom po profesorsk­u. A przecież nigdy dotąd nie występował na tak wysokim poziomie. – To zasługa Nikoli, który nie bał się na Kamila postawić. Inni trenerzy widzieli w nim świetnego zmiennika, Serb zrobił z „Semena” lidera – mówi Świderski.

Chwaląc Semeniuka, nie można zapominać o Aleksandrz­e Śliwce, który jest po trosze symbolem ZAKS-Y. Niepozorny (196 cm wzrostu), niewzbudza­jący grozy, za to do bólu skuteczny. Nie może uderzać z siłą Michajłowa, więc kiwa, obija po bloku, przepycha. I taka jest ZAKSA – bez wielkich gwiazd pobierając­ych bajońskie kontrakty, za to skuteczna, świetnie ukrywająca słabe strony, grająca techniczną i sprytną siatkówkę. Nie zlepek kłócących się indywidual­ności, jak Zenit, ale świetnie współpracu­jąca drużyna. Drużyna, której w tym sezonie nikt może nie zatrzymać w drodze po cztery korony.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Rozgrywają­cy ZAKS-Y w objęciach trenera Nikoli Grbicia. Ta dwójka ma wielki wpływ na wyniki drużyny.
Rozgrywają­cy ZAKS-Y w objęciach trenera Nikoli Grbicia. Ta dwójka ma wielki wpływ na wyniki drużyny.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland