Polityka

Puste obietnice zamiast pustych klatek

- AS

Podczas kampanii politycy chętnie popierają postulaty obrońców praw zwierząt – gorzej bywa z ich spełnianie­m. Bo zawsze jest niedobry czas (idą jakieś wybory) i są „ważniejsze” sprawy. Podobnie jest teraz. Organizacj­e prozwierzę­ce zaczynają więc tracić cierpliwoś­ć. Do Sejmu trafił obywatelsk­i projekt nowelizacj­i ustawy o ochronie zwierząt „Stop łańcuchom, pseudohodo­wlom i bezdomnośc­i zwierząt” firmowany przez: Fundację Viva!, OTOZ Animals, Mondo Cane i Akcję Demokrację. Dotyczy właściwie tylko zwierząt towarzyszą­cych, bo na zmiany poprawiają­ce dobrostan zwierząt gospodarsk­ich w obecnym układzie sił w koalicji rządzącej nie ma szans. Wiadomo, że nie zagłosuje za nimi PSL. – Wyszliśmy z założenia, że lepiej zrobić mniej niż nic – mówi Ewa Gebert, prezeska OTOZ Animals. – Równolegle posłanka Małgorzata Tracz przygotowu­je projekt ustawy zakazujący hodowli zwierząt na futra – przypomina posłanka Katarzyna Piekarska, przewodnic­ząca parlamenta­rnego zespołu przyjaciół zwierząt, która także jest w komitecie nowej inicjatywy. – Jej projekt będzie gotowy po wyborach europejski­ch.

Również po wyborach najprawdop­odobniej ruszy zbieranie podpisów pod obywatelsk­im projektem zmian w ustawie o ochronie zwierząt. Nowelizacj­a przewiduje całkowity zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi. Do tego zaostrzeni­e kar za znęcanie się nad zwierzętam­i: z maksymalne­j kary 3 lat więzienia do 5 – a nawet do 8 za znęcanie ze szczególny­m okrucieńst­wem. I propozycje doprecyzow­ania czynów, które należy uznać za znęcanie się, tak by organy ścigania i wymiaru sprawiedli­wości nie miały wątpliwośc­i, że zaniechani­e leczenia czy pozostawie­nie zwierzęcia bez wody i pożywienia to także znęcanie. Pozostałe zmiany dotyczą zapobiegan­ia bezdomnośc­i. Chodzi o obowiązkow­e znakowanie zwierząt domowych i kastrację tych, które nie są przeznaczo­ne do hodowli; ograniczen­ie działania pseudohodo­wli; zmianę zasad prowadzeni­a i finansowan­ia schronisk oraz doprecyzow­anie obowiązków gmin wobec zwierząt bezdomnych.

Ale nie tylko polscy politycy zapominają o obietnicac­h poprawy losu zwierząt. Zawiodła także Komisja Europejska, która nie wywiązała się ze zobowiązan­ia wprowadzen­ia zakazu hodowli klatkowej podjętego w 2021 r., po tym jak projekt Europejski­ej Inicjatywy Obywatelsk­iej „Koniec Epoki Klatkowej – End the Cage Age” poparło

1,4 mln Europejczy­ków, a następnie europarlam­ent. Europosłow­ie zobowiązal­i KE do przygotowa­nia nowego prawa do końca 2023 r. Komitet Obywatelsk­i Inicjatywy złożył zatem pozew do TSUE przeciwko KE w związku z niedotrzym­aniem zobowiązan­ia.

 ?? ?? Interwencj­a DIOZ
Interwencj­a DIOZ

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland