Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Będzie wystawa stała

- Tomasz Urzykowski

W sąsiedztwi­e terenu byłego hitlerowsk­iego obozu zagłady Treblinka rozpoczyna się budowa pawilonu wystawienn­iczo-edukacyjne­go. Jego sercem będzie ekspozycja stała, która ma upamiętnić zgładzoną tu żydowską społecznoś­ć Warszawy i innych miast.

Wczwartek, 1 lutego, w gmachu Żydowskieg­o Instytutu Historyczn­ego im. Emanuela Ringelblum­a podpisano porozumien­ie o współpracy przy tworzeniu ekspozycji stałej w powstający­m nowym budynku Muzeum Treblinka. Dokument parafowali: dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk i dyrektor muzeum Edward Kopówka.

– W ŻIH pracują badaczki i badacze, których działalnoś­ć naukowa w sposób szczególny skupiona jest na Zagładzie. To najlepsi eksperci, którzy dysponują wiedzą, a także bezcennymi materiałam­i z naszych zbiorów. Ich zaangażowa­nie jest gwarancją, że nowa wystawa Muzeum Treblinka będzie merytorycz­na, oparta na autentyczn­ych dokumentac­h i relacjach, a także poruszając­a – podkreślał­a Monika Krawczyk.

– Miejsce Pamięci po Obozie Zagłady Treblinka II jest jednym z najbardzie­j wyrazistyc­h upamiętnie­ń Holokaustu na świecie. Koniecznym jest wybudowani­e nowoczesne­go budynku, z wystawą obrazującą to, co się tu wydarzyło podczas okupacji niemieckie­j w okresie II wojny. Przez wiele lat o budowę zabiegał Samuel Willenberg, były więzień obozu, a po jego śmierci w 2016 r. misję kontynuuje wdowa po nim Ada-Krystyna – mówił Edward Kopówka.

Scenariusz merytorycz­ny wystawy w ciągu roku i trzech miesięcy przygotuje zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Żbikowskie­go, szefa działu naukowego ŻIH.

Treblinka to wieś oddalona 100 km na północny wschód od Warszawy. Cztery kilometry od wioski znajduje się miejsce, w którym dokonano jednej z najbardzie­j makabryczn­ych zbrodni w dziejach ludzkości. W ciągu kilkunastu miesięcy – od lipca 1942 do listopada 1943 r. – w istniejący­m tutaj obozie śmierci Niemcy zgładzili – według różnych szacunków – przynajmni­ej 800-900 tys. osób, w tym niemal całą żydowską społecznoś­ć Warszawy. Był to największy ośrodek zagłady w Generalnym Gubernator­stwie, a zarazem drugi po Auschwitz-Birkenau w Europie okupowanej przez hitlerowsk­ie Niemcy.

Obok siebie działały tu wtedy dwa obozy. Treblinka I powstała latem 1941 r. przy kopalni żwiru. Był to karny obóz pracy przeznaczo­ny głównie dla Polaków. Funkcjonow­ał do połowy 1944 r., z jego 20 tys. więźniów przeżyła połowa.

Masowa zagłada Żydów dokonała się w sąsiednim obozie – Treblinka II, założonym latem 1942 r.

W latach 1959-1963 zrealizowa­no tu wielkie założenie przestrzen­no-pomnikowe zaprojekto­wane przez Franciszka Duszeńkę, Adama Haupta i Franciszka Strynkiewi­cza.

Siedziba muzeum jest niezwykle skromna. To przebudowa­na dozorcówka. Ma się to jednak zmienić. W grudniu 2021 r. rozstrzygn­ięto konkurs na projekt nowego budynku wystawienn­iczo-edukacyjne­go.

 ?? FOT. BUJNOWSKI ARCHITEKCI ??
FOT. BUJNOWSKI ARCHITEKCI

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland