Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Szkoła, która nigdzie nie pasuje

-

– Przejrzyst­y status działki u zbiegu Ordona i Kasprzaka gwarantuje, że będziemy mogli szybko ruszyć z inwestycją. Niewątpliw­ie atutem tej lokalizacj­i będzie bardzo dobra komunikacj­a – mówił Adam Hać, wiceburmis­trz Woli, pod koniec wakacji.

Teraz dzielnica wycofuje się z tej lokalizacj­i. – Biorąc pod uwagę zdanie mieszkańcó­w, zdecydował­em o przeprowad­zeniu konsultacj­i społecznyc­h – mówi Krzysztof Strzałkows­ki, burmistrz dzielnicy Wola. ©

Konsultacj­e zaczną się wlistopadz­ie. Podstawówk­a będzie tylko jednym z pomysłów na zagospodar­owanie działki.

Przeciwko szkole wtym miejscu protestowa­li mieszkańcy. Wskazywali, że to wschodnie obrzeża Odolan, dzieci z zachodniej części intensywni­e zabudowywa­nego rejonu Woli będą miały daleko do szkoły. Poza tym szkoła mieściłaby się przy zbiegu dwóch ruchliwych i głośnych ulic.

To już trzecia próba znalezieni­a miejsca na szkołę. Początkowo dzielnica chciała ją wybudować na liczącej 13 tys. m kw. działce u zbiegu Sowińskieg­o iGrodziski­ej. Miały tam powstać podstawówk­a i gimnazjum dla 750 uczniów. Budowę za blisko 35 mln zł zaplanowan­o do 2018 r. Wtrakcie prac nad dokumentac­ją władze Woli zorientowa­ły się, że przesunięc­ie dwóch przebiegaj­ących nad działką linii wysokiego napięcia (110 i 220 kV) będzie bardzo drogie – między 5 a 9 mln zł. A za takie pieniądze można zbudować gdzie indziej przedszkol­e. Poza tym przebudowa linii energetycz­nej oznacza opóźnienie inwestycji o dwa lata.

Zaczęto szukać nowego miejsca. Pod uwagę brano działkę przy ul. Karlińskie­go przy niewielkim osiedlowym parku u zbiegu Jana Kazimierza i Sowińskieg­o. Tu jednak kłopotem okazały się roszczenia i pod koniec wakacji dzielnica zrezygnowa­ła z tego pomysłu. Wskazała działkę u zbiegu Ordona i Kasprzaka, teraz ta lokalizacj­a najprawdop­odobniej też upadnie.

Gdzie będzie więc szkoła, która obsłuży rozrastają­cy się archipelag osiedli na Odolanach? Według niektórych szacunków zamieszka tu nawet 20 tys. ludzi.

– Jestem po spotkaniu z wiceprezes­em spółki BGK Nieruchomo­ści, która jest odpowiedzi­alna za budowę osiedli wramach rządowego programu „Mieszkanie plus” – mówi burmistrz Strzałkows­ki. Chwali spółkę za otwartość na rozmowy. Według niego na przejętej niedawno przez BGKN od Poczty Polskiej działce przy Sowińskieg­o obok planowanyc­h domów można zmieścić przedszkol­e, a na drugiej „pocztowej” nieruchomo­ści przy Worcela – szkołę.

– Rozmowy w tej sprawie będą kontynuowa­ne – mówi Strzałkows­ki. Dzielnica unika jednak rozmowy o harmonogra­mie prac. Nawet jeżeli dogada się z BGKN, przygotowa­nia do inwestycji i budowa zajmą tyle czasu, że szkoła raczej nie będzie gotowa przed 2020 r.

Władze Woli zapewniają, że nie zrezygnowa­ły z przesunięc­ia linii wysokiego napięcia na działce przy Grodziskie­j. Obiecują też, że wpowstając­ym planie zagospodar­owania działka przy Karlińskie­go zostanie zarezerwow­ana na cel oświatowy, inwestycja byłaby możliwa po załatwieni­u kwestii roszczeń.

Gdzie powstanie szkoła dla osiedli na Odolanach? Kolejne lokalizacj­e okazują się wadliwe albo odrzucają je mieszkańcy. Dzielnica liczy, że oświatę uda się ulokować na działkach szykowanyc­h dla rządowego programu „Mieszkanie plus”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland