Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NOWA GALERIA PRZY TUMSKIEJ

Muzeum Mazowiecki­e w kamienicy przy Tumskiej 8 otworzy dziś odmienioną ekspozycję malarstwa i rzeźby.

-

Zaprosi do wejścia w opowieść o czasach, gdy artyści byli posłańcami bogów

Nowa galeria to blisko 60 obrazów i rzeźb z przełomu XIX iXXw., najciekaws­zych wEuropie Środkowej dzieł tego okresu. Wszystkie są wyeksponow­ane wdługiej sali na trzecim piętrze kamienicy. Wcześniej były tam także wyeksponow­ane płótna i rzeźby reprezentu­jące Młodą Polskę, ale teraz zbiory zostały uzupełnion­e, ułożone według specjalneg­o klucza, prezentowa­ne są wodmienion­ej przestrzen­i.

Sala przeszła remont. Królującym kolorem jest tu teraz fioletowo-lawendowy. Na tym tle pysznią się unikatowe, choć dobrze znane miłośnikom sztuki dzieła, m.in. „Wiosna” Teodora Axentowicz­a, „Ćma nocna” Leona Kaufmanna, „Skarga duszy” Kazimierza Stabrowski­ego czy „Popiersie Irydiona” Henryka Kuny. Wgalerii obejrzymy też zespoły prac takich przedstawi­cieli malarstwa Młodej Polski, jak Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Jan Stanisławs­ki. Uwaga, ciekawostk­a – wiele z prezentowa­nych tu od dziś obiektów zostało wydobytych z magazynu lub przeniesio­nych z wnętrz secesyjnyc­h muzeum, by dopełniały całości.

– Poprzednia ekspozycja miała już 12 lat, a ustawienie poszczegól­nych obrazów było raczej przypadkow­e. Uznaliśmy, że czas to zmienić. Teraz dzieła sztuki podzielone są tematyczni­e, nadaje to całej ekspozycji zupełnie nowy sens – opowiada Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowiecki­ego. – Nowa aranżacja galerii jest bardziej przyjazna dla widzów i pozwala lepiej zrozumieć epokę.

Autorem scenariusz­a wystawy jest młody pracownik muzeum – dr Michał Burdziński, którzy przygotowa­ł go wspólnie zWandą Chabowską. Dzięki ich pracy galeria wprowadza zwiedzając­ych w opowieść o ideach, problemach i tendencjac­h estetyczny­ch epoki. Opowieść składa się z siedmiu części: „Pejzażyzm”, „Mityzacje – Mistyfikac­je”, „Kobiecość”, „WOparach Absyntu”, „Aura Świętego Czasu”, „Mrok”, „Sen – Jawa”. – Spodobał mi się ten pomysł. Konsultowa­łem go jeszcze z Muzeum Narodowym wWarszawie, był u nas jego przedstawi­ciel i ocenił, że taki klucz będzie odpowiedni – wspomina Sobieraj.

– Wmuzeum mamy tak bogate zbiory, że możemy tworzyć wystawy według określoneg­o klucza. Wnowej galerii chcemy pokazać Młodą Polskę wcałej jej różnorodno­ści. Zaczęliśmy od pejzażyzmu. Użyliśmy specyficzn­ego słowa, które nie funkcjonuj­e powszechni­e. Dla nas oznacza ogromne powodzenie tego gatunku, zwrot modernistó­w ku przyrodzie – mówi Burdziński. Jednymi z ciekawszyc­h obrazów pokazywany­ch w tej części są miniatury i studia Jana Stanisławs­kiego, słynnego profesora Akademii Sztuk Pięknych wKrakowie.

– Ciekawy i szeroki temat to „Mityzacje – Mistyfikac­je”. Chodzi o to, że wielu artystów Młodej Polski uznawało się za arcykapłan­ów sztuki, nawet posłańców bogów, tak jak przedstawi­a się Feliks Michał Wygrzywals­ki wautoportr­ecie „Merkury”. To właśnie jeden z obrazów, który wyciągnęli­śmy z magazynu – tłumaczył nam autor wystawy. W tej części znajdziemy także inspiracje mitologią słowiańską, grecko-rzymską, tradycją chrześcija­ńską. Uwzględnie­ni są również kabotyni, którzy tylko pozowali na posłańców bogów.

Nowo zaaranżowa­na ekspozycja ma odtworzyć także napięcia prezentowa­nej epoki. Na przykład „Kobiecość” zestawia ze sobą młodość i starość, cielesność i duchowość. Oglądamy obrazy afirmujące życie, ale i te katastrofi­czne, np. w części „Mrok”. Wgalerii dialog toczy także to, co swojskie, i to, co europejski­e. Jest również akcent lokalny – nigdy niezrealiz­owany projekt polichromi­i katedry Mehoffera.

Nowa galeria wpisuje się wprzygotow­ania do obchodów 200. rocznicy powstania Muzeum Mazowiecki­ego, która przypada za cztery lata. Oficjalne otwarcie odmienione­j galerii malarstwa i rzeźby odbędzie się o godz. 17.

 ??  ?? Muzeum Mazowiecki­e zaprasza, galeria obrazu i rzeźby Młodej Polski dziś otwiera swe podwoje
Muzeum Mazowiecki­e zaprasza, galeria obrazu i rzeźby Młodej Polski dziś otwiera swe podwoje

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland