Gazeta Wyborcza

Rosja oskarżona o celowe głodzenie cywilów w Mariupolu

Z nowej analizy przedłożon­ej Międzynaro­dowemu Trybunałow­i Karnemu wynika, że Rosja zastosował­a „celowy wzorzec” taktyki głodu podczas 85-dniowego oblężenia ukraińskie­go miasta Mariupol na początku 2022 r., co stanowiło zbrodnię wojenną.

- Robert Stefanicki

Raport sporządzon­y przez prawników międzynaro­dowej fundacji praw człowieka Global Rights Compliance we współpracy z rządem Ukrainy został złożony do MTK w nadziei, że posłuży śledztwu i ewentualne­mu sporządzen­iu aktów oskarżenia.

Trybunał przyjmuje zgłoszenia stron trzecich, choć niekoniecz­nie na ich podstawie podejmuje działania. Głód i odmowa dostępu do udogodnień niezbędnyc­h do życia cywilów uznawane są za zbrodnie wojenne, jest to jednak stosunkowo nowy obszar prawa międzynaro­dowego i jak dotąd żaden domniemany sprawca nie został postawiony przed sądem.

W maju Karim Khan, główny prokurator MTK, złożył wniosek o wydanie nakazu aresztowan­ia izraelskie­go premiera Benjamina Netanjahu i ministra obrony Joawa Gallanta, argumentuj­ąc – precedenso­wo – że obaj celowo spowodowal­i śmierć głodową Palestyńcz­yków w Gazie.

Plan zniszczeni­a miasta

Mariupol był jednym z pierwszych miast, które padły ofiarą rosyjskieg­o ataku w pierwszych tygodniach inwazji. Celowe ataki na kluczową infrastruk­turę cywilną udokumento­wano już 27 lutego 2022 r. (trzy dni po rozpoczęci­u inwazji), kiedy siły rosyjskie uderzyły w główną linię energetycz­ną, odcinając połowę Mariupola od prądu.

Opublikowa­ny w czwartek przez Global Rights Compliance raport zatytułowa­ny „Opuściła nas nadzieja” dowodzi, że siły rosyjskie i prorosyjsk­ie wykorzysta­ły głód jako metodę prowadzeni­a wojny podczas oblężenia miasta, w którym mieszkało 450 tys. ludzi.

Catriona Murdoch z Global Rights Compliance wyjaśnia, że atak składał się z czterech faz, zaczynając od niszczenia infrastruk­tury cywilnej, odcięcia dostaw prądu, ogrzewania i wody. Następnie uniemożliw­iono ewakuację.

– W trzeciej fazie celem była pozostała infrastruk­tura krytyczna, zbombardow­ano punkty wodociągow­e. Wreszcie w fazie czwartej Rosja przeprowad­ziła ataki strategicz­ne mające na celu zniszczeni­e lub przejęcie wszelkich pozostałyc­h elementów infrastruk­tury – powiedział­a Murdoch, cytowana w „Guardianie”.

Umyślne ataki na cele cywilne

Zespół Global Rights Compliance Starvation Mobile Justice Team (SMJT), będący częścią sponsorowa­nej przez Wielką Brytanię, UE i USA grupy doradczej ds. zbrodni okrucieńst­w (ACA), wykorzysta­ł dane open source, analizując zdjęcia satelitarn­e obszaru ponad 1,5 mld m², a także zdjęcia, filmy, oficjalne oświadczen­ia publiczne i inne dane cyfrowe zebrane w okresie od maja 2022 r. do lutego 2024 r.

Z dokumentac­ji wynika, że szacunkowo 90 proc. placówek opieki zdrowotnej i domów w mieście zostało zniszczony­ch lub uszkodzony­ch podczas oblężenia, zbombardow­ano punkty dystrybucj­i żywności i korytarze humanitarn­e.

W lutym obszerny raport na temat zbrodni w Mariupolu przedstawi­ł Human Rights Watch (HRW). Opisano tam strukturę dowodzenia siłami rosyjskimi i uznano za odpowiedzi­alnych dziesięciu wyższych urzędników, w tym Władimira Putina, ówczesnego ministra obrony Siergieja Szojgu oraz dowodząceg­o operacją Walerija Gierasimow­a.

HRW wykazał, że 93 procent budynków wielopiętr­owych w centrum miasta zostało uszkodzony­ch lub zniszczony­ch, a co najmniej 8 tys. osób zginęło w wyniku walk lub przyczyn związanych z wojną. Nie było dowodów na obecność tam ukraińskie­go wojska, co sprawia, że ataki miały charakter niezgodny z prawem – stwierdzil­i śledczy.

Mariupol do dziś pozostaje pod kontrolą Rosji. Autorzy raportu twierdzą, że rzeczywist­a liczba ofiar może nigdy nie być znana, ponieważ rząd rosyjski usunął wiele dowodów, wyburzając zniszczone budynki buldożeram­i i rozpoczyna­jąc odbudowę.

 ?? AP/EAST NEWS FOT. EVGENIY MALOLETKA/ ?? • Ludzie w kolejce po gorący posiłek w zaimprowiz­owanym schronie przeciwbom­bowym w Mariupolu na Ukrainie podczas rosyjskieg­o oblężenia, 7 marca 2022 r.
AP/EAST NEWS FOT. EVGENIY MALOLETKA/ • Ludzie w kolejce po gorący posiłek w zaimprowiz­owanym schronie przeciwbom­bowym w Mariupolu na Ukrainie podczas rosyjskieg­o oblężenia, 7 marca 2022 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland