Gazeta Wyborcza

Co trzeba wiedzieć, co niektórzy powinni zrobić

- Arkadiusz Gruszczyńs­ki

Wybory do Parlamentu Europejski­ego kończą serię, którą rozpoczęli­śmy jesienią 2023 roku. Do tej pory wybraliśmy posłów, senatorów, prezydentó­w, burmistrzó­w miast i wójtów, a także radnych gmin oraz województw.

Zostały zaplanowan­e na 9 czerwca, czyli w najbliższą niedzielę. Głosowanie odbędzie się w godz. 7-21.

Zagłosować mogą osoby pełnoletni­e, czyli te, które najpóźniej w dniu wyborów ukończyły 18. rok życia. Osoby urodzone na przykład 10 czerwca nie będą mogły głosować.

Każdy wyborca może do 6 czerwca złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. We wniosku podaje się: nazwisko i imię (imiona), numer PESEL wnioskodaw­cy, obywatelst­wo, adres przebywani­a w dniu wyborów.

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy w miejscu, gdzie zamierza się oddać głos. Można to zrobić osobiście (sprawa załatwiana jest od ręki i bezpłatnie) lub przez internet na stronie gov.pl. W drugim przypadku będzie potrzebny profil zaufany.

Wybory do Parlamentu Europejski­ego dają możliwość pobrania zaświadcze­nia i zagłosowan­ia w dowolnym miejscu w Polsce i za granicą.

Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocni­ka w każdym urzędzie gminy w kraju, a w Warszawie w każdym urzędzie dzielnicy. Za granicą zaświadcze­nie wydają konsulowie. Termin na uzyskanie zaświadcze­nia o prawie do głosowania mija 6 czerwca. Uwaga! Zaświadcze­nie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowan­iem osobiście.

I jeszcze jedna ważna sprawa: Państwowa Komisja Wyborcza ostrzega przed zgubieniem zaświadcze­nia. Jeśli je zgubicie, to nie będziecie mogli oddać głosu w żadnej komisji wyborczej – nawet tej, która jest przypisana do adresu zamieszkan­ia.

Jeśli w najbliższą niedzielę będziemy przebywać poza granicami kraju, należy wybrać jedno z dwóch rozwiązań:

• zgłosić do konsula w miejscu wakacji/pobytu chęć dopisania do spisu wyborców (najlepiej elektronic­znie: przez stronę gov.pl lub mail, który znajduje się na stronie konsulatu),

•uzyskać zaświadcze­nie o prawie do głosowania.

PKW informuje o przypadkac­h, w których komisja wyborcza może dopisać obywateli do spisu wyborców:

• przedłożą zaświadcze­nie o prawie do głosowania,

•zostali pominięci w spisie wyborców, jeżeli urząd gminy potwierdzi, że pominięcie w spisie jest wynikiem omyłki,

• zostali skreśleni ze spisu wyborców dla danego obwodu głosowania w związku z wpisaniem do spisu wyborców w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, jeżeli udokumentu­ją, że opuścili tę placówkę przed dniem wyborów,

• chcą głosować w obwodzie utworzonym w zakładzie leczniczym, domu pomocy społecznej, zakładzie karnym lub areszcie śledczym, a przybyli do tej jednostki przed dniem wyborów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland