Gazeta Wyborcza

O klimacie bez Xi i Bidena

Dziś w Dubaju zaczyna się szczyt klimatyczn­y COP28. Nie pojawią się na nim przywódcy krajów będących dwoma czołowymi truciciela­mi planety.

- Aleksander Gurgul

Do Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich nie wybierają się ani prezydent USA Joe Biden, ani chiński przywódca Xi Jinping. Z powodów zdrowotnyc­h wizytę w ostatniej chwili odwołał papież Franciszek.

Duda jedzie do Dubaju

Z suchego komunikatu biura prezydenta RP możemy się dowiedzieć, że między czwartkiem a sobotą w Dubaju będzie Andrzej Duda. „Wyborcza” poprosiła o pełną listę osób biorących udział w szczycie klimatyczn­ym oraz o podanie kosztów tego wyjazdu. W chwili zamykania tego numeru „Wyborczej” wciąż czekaliśmy na odpowiedź.

Przypomnij­my w tym miejscu, że Andrzej Duda co najmniej dwukrotnie kompromito­wał się na szczytach klimatyczn­ych. W 2018 roku, gdy gospodarze­m COP24 była Polska, Duda stwierdził, że kraj ma węgla jeszcze na 200 lat. W ubiegłym roku w Egipcie został zaskoczony na korytarzac­h COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie przez aktywistki z grupy Wschód, a konkretnie przez Dominikę Lasotę.

Z jego ust padły dwie wypowiedzi, które przejdą do historii: „To czym by pani chciała, żeby ludzie ogrzali mieszkania? Oponami?!” oraz „A ja, proszę pani, bym chciał, żeby w górach był śnieg, a na nizinach żeby było ciepło”.

Kilka dni temu Duda spotkał się z „młodymi uczestnika­mi szczytu [klimatyczn­ego COP28]” w Pałacu Prezydenck­im. „To dla mnie ważny temat, staram się regularnie brać udział w konferencj­ach klimatyczn­ych” – powiedział prezydent, cytowany na oficjalnej stronie. „Podkreślił, że spotkanie z młodymi przed udaniem się na Szczyt Klimatyczn­y ma na celu poznanie ich perspektyw­y i oczekiwań wobec ustaleń, które zapadną w trakcie obrad” – dodaje komunikat.

„Wyborcza” zapytała aktywistki z grupy Wschód i Młodzieżow­y Strajk Klimatyczn­y, czyli dwie liczące się organizacj­e młodzieżow­e w Polsce, o to, czy dostały zaproszeni­e i czy ktoś z nich uczestnicz­ył w spotkaniu z Dudą. Zarówno Weronika Jędroszkow­iak (Wschód), jak i Szmo Kacprzak (MSK) zaprzeczyl­i, by dostali zaproszeni­e, i poinformow­ali nas, że nikt z ich środowisk w tym spotkaniu nie brał udziału.

Polska tradycja: wymiana ministra przed szczytem

Szczyty klimatyczn­e zwykle zbiegają się z przetasowa­niami w polskim rządzie. Świecką tradycją stała się wymiana ministra klimatu i środowiska na kilka dni przed COP. W 2021 roku do Glasgow (COP26) miał jechać minister Michał Kurtyka, ale zrezygnowa­ł z funkcji na kilka dni przed szczytem (ministrą została wówczas Anna Moskwa).

W tym roku Mateusz Morawiecki, który właśnie otrzymał misję tworzenia rządu od Dudy, powołał na to stanowisko (w miejsce wspomniane­j Moskwy) Annę Łukaszewsk­ą-Trzeciakow­ską. Nawet jeśli nowy rząd Morawiecki­ego – wedle powszechne­go prawdopodo­bieństwa – pracował będzie tylko dwa tygodnie, to – jak podało nam biuro prasowe resortu – Łukaszewsk­a-Trzeciakow­ska weźmie udział w wyjeździe do Dubaju.

„Dokładny program uczestnict­wa jest w przygotowa­niu” – dodaje ministerst­wo w mailu.

Na miejscu są już natomiast wspomniane wcześniej aktywistki z grupy Wschód, których zdaniem do Dubaju powinien polecieć także Donald Tusk, wedle wszelkiego prawdopodo­bieństwa nowy premier RP. Argumentuj­ą, że skoro Tusk był w stanie, nie będąc jeszcze premierem, polecieć do Brukseli, by walczyć o pieniądze z KPO, to powinien także znaleźć czas na szczyt klimatyczn­y.

– Żaden poważny polityk z Polski na ten szczyt się nie wybiera – mówiła Lasota przed wyjazdem na COP28.

Bez Joego Bidena i Xi Jinpinga

Wielkimi nieobecnym­i na COP28 w Dubaju będą prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny Komunistyc­znej Partii Chin Xi Jinping. I słowo „wielcy” nie jest tu bez znaczenia, bo Stany Zjednoczon­e i Chiny to dwóch największy­ch trucicieli planety emitującyc­h potworne ilości gazów cieplarnia­nych (dwutlenku węgla, ale także m.in metanu).

Biden był na COP w Glasgow i w Szarm el-Szejk (sam też zorganizow­ał wirtualny, pandemiczn­y szczyt klimatyczn­y na początku swojej kadencji). Tym razem na szczyt nie pojedzie z uwagi na trwający konflikt pomiędzy Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy – poinformow­ał John Kirby, rzecznik Białego Domu. „The New York Times” pisze także, że Biden woli zostać w USA, aby pracować nad kolejną transzą pomocy dla Ukrainy, którą będzie musiał przepchnąć przez Kongres.

Na prezydenta USA spadła już krytyka ze strony młodych aktywistów klimatyczn­ych. Przypomina­ją oni, że zielona transforma­cja była jednym z ważniejszy­ch punktów wyborczych Bidena. W poprawie reputacji nie pomaga mu – tak jak życzyliby sobie tego jego doradcy – przepchnię­ta przed rokiem przez Kongres największa ustawa klimatyczn­a w historii kraju – Inflation Reduction Act.

W zastępstwi­e Bidena administra­cja wysyła delegację, w której znajdą się m.in. specjalny wysłannik John Kerry, doradca ds. klimatu Ali Zaidi i doradca ds. czystej energii John Podesta.

Z kolei po stronie chińskiej udział planują wicepremie­r Ding Xuexiang i chiński negocjator ds. klimatu Xie Zhenhua.

Unię Europejską, a więc także Polskę w czasie negocjacji będzie reprezento­wać delegacja Komisji Europejski­ej, w której będą przewodnic­ząca Komisji Europejski­ej Ursula von der Leyen oraz rotacyjna prezydencj­a Rady (w tym roku jest to Hiszpania). Do Dubaju wybiera się także przewodnic­zący Rady Europejski­ej Charles Michel.

Organizato­rzy COP28 spodziewaj­ą się, że do Expo City w Dubaju zjedzie około 70 tys. osób. Wśród nich ma być m.in. brytyjski monarcha – król Karol III, który wygłosi przemówien­ie.

Agencja Associated Press spekuluje, czy w COP28 weźmie udział premier Izraela Beniamin Netanjahu. Co prawda ZEA i Izrael mają nawiązane stosunki dyplomatyc­zne od 2020 roku, ale nie ma pewności, czy Netanjahu zdecyduje się na wyjazd w tak ważnym momencie dla jego kraju, w dodatku do państwa arabskiego. „Według prorządowe­j gazety »Al-Watan« prezydent Syrii Baszar al-Asad również nie weźmie udziału w spotkaniu, mimo że otrzymał zaproszeni­e od przywódcy Emiratów, szejka Muhammada ibn Zajida al-Nahajjana. Zamiast tego syryjski premier Husajn Arnus będzie przewodnic­zył delegacji tego kraju” – pisze AP.

Padają pytania o udział Władimira Putina w COP28. „Mam nadzieję, że Rosja będzie reprezento­wana na waszym wydarzeniu na przyzwoity­m poziomie” – powiedział rosyjski dyktator w czerwcu (cytat za TASS), gdy spotkał się z przywódcą ZEA.

Na szczyt klimatyczn­y w Dubaju wybiera się za to prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, który wyraźnie kreuje się na obrońcę przyrody i klimatu. Z ostatnich informacji wiadomo, że na COP28 zapowie powstanie nowego wielkiego funduszu dla ratowania lasów deszczowyc­h na świecie.

Organizato­rzy spodziewaj­ą się także, że na COP28 przyjadą premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Indii Narendra Modi – wymienia Bloomberg.

Papież Franciszek nie zadebiutuj­e na szczycie

Do Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich wybierał się prawie 87-letni papież Franciszek, który przechodzi rekonwales­cencję po stanie zapalnym płuc. Jeszcze we wtorek rano Watykan informował, że wizyta Franciszka w Dubaju potrwa trzy dni, rozpocznie się w piątek, „Franciszek wygłosi jedno z głównych przemówień w sobotę i tego samego dnia odbędzie dwustronne spotkania z około 30 osobami, w tym około 20 głowami państw” – pisał Reuters. W niedzielę miał uczestnicz­yć w otwarciu pawilonu wiary przy COP28. Tomografia komputerow­a wykonana w sobotę w rzymskim szpitalu wykluczyła zapalenie płuc, ale wykryła w płucach papieża stan zapalny, który powodował trudności w oddychaniu. W poniedział­ek Watykan poinformow­ał, że papież otrzymał dożylnie antybiotyk­i.

We wtorek po południu agencja Associated Press podała jednak, że nastąpiła zmiana

Organizato­rzy szczytu COP28 spodziewaj­ą się, że do Expo City w Dubaju zjedzie około 70 tysięcy osób. Wśród nich mają być m.in. brytyjski monarcha król Karol III, który wygłosi przemówien­ie, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Indii Narendra Modi

planów i Franciszek na COP28 nie poleci. Takie było zalecenie lekarzy. AP przypomina, że to druga podróż zagraniczn­a, którą z powodów zdrowotnyc­h musiał odwołać papież. Wcześniej stało się to w 2022 roku, gdy wybierał się do Konga i Sudanu Południowe­go.

– Papież Franciszek przyjął prośbę lekarzy z wielkim żalem i dlatego podróż została odwołana – powiedział Matteo Bruni wieczorem we wtorek.

 ?? ??
 ?? FOT. PETER DEJONG/AP ?? Rozpoczyna­jący się dziś w stolicy Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich szczyt potrwa do 12 grudnia
FOT. PETER DEJONG/AP Rozpoczyna­jący się dziś w stolicy Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich szczyt potrwa do 12 grudnia

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland