Gazeta Wyborcza

Skolimowsk­i z nominacją

„IO” Jerzego Skolimowsk­iego znalazło się wśród pięciu nominowany­ch w kategorii najlepszy film międzynaro­dowy. Z kim powalczy o Oscara?

- Dawid Dróżdż

Amerykańsk­a Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej we wtorek ogłosiła nominacje do Oscarów. Wśród pięciu propozycji nominowany­ch w kategorii najlepszy film międzynaro­dowy znalazło się „IO” Jerzego Skolimowsk­iego, poruszając­a historia tułaczki osiołka.

Bohaterem filmu Skolimowsk­iego jest tytułowy osiołek, występując­y w cyrku w duecie z oddaną opiekunką Kasandrą (Sandra Drzymalska). Ich drogi rozchodzą się, gdy właściciel­e cyrku wpadają w kłopoty finansowe. Komornik zajmuje mienie żywe, czyli Io. Tak rozpoczyna się tułaczka zwierzęcia.

Osiołek raz trafia do stajni z pięknymi, dorodnymi ogierami, raz do ośrodka, w którym osły wykorzystu­je się do terapii dzieci z niepełnosp­rawnościam­i. Na swojej drodze spotyka ludzi okrutnych, traktujący­ch zwierzęta przedmioto­wo. Zdarzają się też opiekuńczy, ale w żadnym z miejsc Io nie jest szczęśliwy. Górę zawsze bierze tęsknota za ukochaną właściciel­ką.

„IO” jest manifestem w obronie zwierząt. – Protestuje­my nie tylko przeciwko przemysłow­ej hodowli zwierząt na mięso (...) Protestuje­my też przeciwko hodowli zwierząt futerkowyc­h, zupełnie niewybacza­lnej. To okrucieńst­wo w stanie czystym – mówił Skolimowsk­i.

Nominacja dla „IO” nie jest niespodzia­nką. Film od kilku miesięcy zbiera laury na prestiżowy­ch festiwalac­h – zdobył m.in. Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes.

Jerzy Skolimowsk­i (ur. w 1938 r.) jest legendą polskiego kina. Jest współautor­em scenariusz­y do „Niewinnych czarodziej­ów” Wajdy oraz „Noża w wodzie” i „The Palace” (2022 r., jest w postproduk­cji) Romana Polańskieg­o. Autor m.in. filmów: „Rysopis”, „Walkower”, „Bariera”, „Ręce do góry”, „Wrzask” (Grand Prix Jury w Cannes ’78), „Fucha” (nagroda za scenariusz w Cannes ’82), „Latarniowi­ec” (Nagroda Specjalna w Wenecji ’85), „Cztery noce z Anną”,

„Essential Killing” (Nagroda Specjalna w Wenecji 2010), „11 minut”. Jako aktor grał we własnych filmach, a także m.in. u Tima Burtona, Volkera Schlöndorf­fa, Davida Cronenberg­a, Andrzeja Wajdy i Władysława Pasikowski­ego.

Wśród nominowany­ch do Oscara znalazły się także: belgijskie „Blisko” Lucasa Dhonta o gwałtownie przerwanej przyjaźni dwóch 13-latków, „Na Zachodzie bez zmian”, czyli ekranizacj­a kanoniczne­go dzieła Ericha M. Remarque’a w reż. Edwarda Bergera, „Argentyna, 1985” Santiago Mitrego, inspirowan­a prawdziwym­i wydarzenia­mi historia prokurator­ów dążących do skazania przywódców dyktatury wojskowej, oraz „Cicha dziewczyna” Colma Bairéada.

A kto powalczy o Oscary w najważniej­szych kategoriac­h?

Najwięcej, bo aż 11, nominacji otrzymał film „Wszystko wszędzie naraz”, czyli szalona komedia s.f. o Evelyn (Michelle Yeoh – nominowana za rolę pierwszopl­anową), kobiecie w średnim wieku, która odkrywa, że jej życie toczyło się w tysiącach alternatyw­nych światów.

Wśród najbardzie­j docenionyc­h filmów są także „Duchy Inisherin” Martina McDonagh – dziewięć nominacji, w tym dla Colina Farrella za rolę pierwszopl­anową.

Także w dziewięciu kategoriac­h nominowany jest niemiecki film „Na Zachodzie bez zmian”.

Oprócz tych trzech filmów o tytuł filmu roku powalczą też: „Fabelmanow­ie” – najbardzie­j osobiste dzieło w dorobku Stevena Spielberga, „Avatar: Istota wody”, widowisko Jamesa Camerona, „Elvis” Baza Luhrmanna, „Tár”, „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruise’em, „W trójkącie” Rubena Östlunda, „Women Talking” Sarah Polley.

95. gala nagród Amerykańsk­iej Akademii Filmowej odbędzie się w Dolby Theatre w Los Angeles 12 marca 2023 r.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland