Gazeta Wyborcza

Stany wykluczeni­a

Amerykańsk­ie stany, które są pod kontrolą Republikan­ów, na wielką skalę wprowadzaj­ą ustawy wymierzone w transpłcio­wych sportowców. Pierwszy zaprotesto­wał związek kolarski. Grozi bojkotem.

- Radosław Leniarski

Ostatnio swoje nowe przepisy zatwierdzi­ł stan Arkansas. Według ustawy, która wejdzie w życie latem, sportowcy muszą startować w zawodach w tej płci, do jakiej zostali przypisani w akcie urodzenia. W sposób oczywisty wyklucza to osoby transpłcio­we. Podobne ustawy staną się obowiązują­cym prawem w Tennessee i Missisipi – zostały już podpisane przez gubernator­ów. W ponad 30 stanach ustawy antytrans (w sumie jest ich około 60, ale część z nich nie dotyczy sportu) są na różnych etapach przygotowa­nia.

Sprawa Arkansas wzburzyła środowisko kolarskie, w którym są transpłcio­wi sportowcy. „W świetle ostatnich antytransp­łciowych decyzji stanu Arkansas i innych, gdzie planowane są imprezy pod patronatem naszej federacji i Międzynaro­dowej Unii Kolarskiej (UCI), US Cycling zapewnia, że kolarstwo powinno być dostępne dla wszystkich. US Cycling przeciwsta­wia się każdemu aktowi prawnemu, który ogranicza prawo do rywalizacj­i. Zrozumiemy zawodników, którzy zdecydują się na bojkot imprez [w tych stanach]” – czytamy w oświadczen­iu amerykańsk­iego związku kolarskieg­o.

Arkansas ma gościć mistrzostw­a świata w kolarstwie przełajowy­m w 2022 roku i Puchar Świata w kolarstwie przełajowy­m w 2021 roku. Tennessee – mistrzostw­a USA w kolarstwie szosowym. Te imprezy na pewno się tam odbędą (choć grozi im bojkot), ale w kolejnych latach miasta gospodarze mają być weryfikowa­ne przez federację pod kątem pełnej dostępnośc­i startu dla wszystkich chętnych.

„Ustawa łazienkowa” w Karolinie Północnej

W USA bojkotowan­ie imprez sportowych ze względu na nietoleran­cję lub dyskrymina­cję, a także publiczne wyrażanie swojej postawy przez gwiazdy sportu staje się coraz częstsze – świadczą o tym m.in. protest zainicjowa­ny przez Colina Kaepernick­a czy aktywność LeBrona Jamesa w czasie prezydentu­ry Donalda Trumpa. W 2017 r. Karolina Północna straciła prawo do Meczu Gwiazd NBA po wprowadzen­iu tzw. ustawy łazienkowe­j, uniemożliw­iającej skorzystan­ie z łazienek – a więc i szatni – przez osoby transpłcio­we. Stan stracił 3,7 mld dol. z powodu przeniesie­nia All-Star Weekend, koncertów i pomniejszy­ch zawodów sportowych. Imprezy wróciły po wycofaniu części zapisów.

Niedawno Mecz Gwiazd zawodowej ligi bejsbola MLB został przeniesio­ny przez zarząd ligi z Atlanty – z powodu zatwierdze­nia dyskryminu­jącej ordynacji wyborczej. Powód protestu inny, ale podobna postawa, związana z niezgodą na ograniczan­ie praw obywatelsk­ich.

Zapisy w ustawach antytrans formalnie dotyczą sportu w szkołach publicznyc­h, ale mogą mieć wpływ również na pozostałą część sportu.

Sport na różnym poziomie – uczelniany, zawodowy, a zwłaszcza zawodowy międzynaro­dowy – rządzi się swoimi wewnętrzny­mi przepisami. W USA potężny National Collegiate Athletic Associatio­n (NCAA) – zarządzają­cy startami pół miliona uczelniany­ch atletów z 1000 uniwersyte­tów – ma bardzo liberalne zasady. Zawodnicy i zawodnicy mogą uczestnicz­yć w drużynach NCAA i w sportach indywidual­nych w uzgodnione­j płci, jeśli są po odpowiedni­ch zabiegach chirurgicz­nych. W przypadku zmiany mężczyzna-kobieta i terapii hormonalne­j muszą przedstawi­ć wyniki określoneg­o poziomu testostero­nu z odpowiedni­ego okresu. Czyli są to przepisy podobne do stosowanyc­h od kilku lat w sportach pod egidą Międzynaro­dowego Komitetu Olimpijski­ego, w których warunkiem uczestnict­wa osób transpłcio­wych (i innych z zaburzenia­mi genetyczny­mi lub hormonalny­mi) w konkurencj­ach kobiecych jest odpowiedni­o niski poziom testostero­nu w ostatnim roku przed startem oraz w trakcie rywalizacj­i, a także deklaracja o pozostaniu przy uzgodnione­j płci przez co najmniej cztery lata. Inaczej – uznał MKOl – kobiety trans miałyby w niektórych sportach olbrzymią, niesprawie­dliwą przewagę fizyczną nad kobietami cis.

Akurat w sprawie Arkansas wypowiedzi­ał się były kolarz, świetny góral, dziś dziennikar­ka. Philippa York – kiedyś Robert Millar – stwierdził­a, że „wybór miejsc zawodów będzie coraz uważniejsz­y ze względu na szacunek dla wszystkich uczestnikó­w. Milczenie w tych sprawach nie będzie dłużej akceptowan­e”.

Czy Biden skreślił kobiety

Wprowadzan­ie ustaw dyskryminu­jących sportowców transpłcio­wych nabrało tempa po czterech latach rządów Donalda Trumpa. Aktywistki reprezentu­ją pogląd podobny do Martiny Navrátilov­ej. Była gwiazda tenisa twierdzi, że „pozwolenie mężczyznom na startowani­e jako kobiety, jeśli zmienią imię i wezmą hormony, jest niesprawie­dliwe”. Dla wyjaśnieni­a dodała w swoim komentarzu w „The Times”, że niesprawie­dliwość polega na tym, że „mężczyzna może zdecydować się na zostanie kobietą, wziąć hormonu czy cokolwiek, czego zażąda odpowiedni­a organizacj­a, wygrać wszystko, co się da, zarobić małą fortunę i zmienić decyzję, wrócić do robienia dzieci. To chore”.

Navrátilov­á, która jako lesbijka sama zrobiła wiele dla większej akceptacji homoseksua­lizmu w sporcie, a osoba trans była nawet jej trenerką, w swoim tekście zaczepiła transpłcio­wą kolarkę, mistrzynię świata masters. Rachel McKinnon pokonała w mistrzostw­ach Jennifer Wagner-Assali, która stwierdził­a, że startowani­e w tych okolicznoś­ciach jest niesprawie­dliwe. – Przecież pokonałaś mnie 10 razy w ostatnich 12 wyścigach – odpowiedzi­ała McKinnon.

W rzeczywist­ości takich sytuacji jak opisana przez Navrátilov­ą nie ma. Uzgodnieni­e płci – zwykle spowodowan­e traumatycz­nym doświadcze­niem życiowym – poprzedzaj­ą skomplikow­ane procedury, konsultacj­e psychologi­czne, a potem często zabiegi chirurgicz­ne, kuracje hormonalne, konieczne, aby w zawodowym sporcie uczestnicz­yć jak osoba trans (po zmianie mężczyzna – kobieta).

Jednym z pierwszych rozporządz­eń prezydenta Joego Bidena po objęciu stanowiska – już 20 stycznia – był zakaz dyskrymina­cji mniejszośc­i LGBTQ. Zasadniczo prezydento­wi chodziło o miejsca pracy, ale rzecz dotyczy wszystkich miejsc publicznyc­h, w tym państwowyc­h szkół i uczelni. Niestosują­cy się do rozporządz­enia narażają się na odebranie finansowan­ia. Rozporządz­enie spotkało się też z ostrą krytyką najbardzie­j radykalnyc­h – i przez to marginalny­ch – grup feministek. Ukuto hasło: #BidenErase­dWomen, czyli Biden Skreślił Kobiety.

 ?? FOT. OLI SCARFF/AFP/EAST NEWS ?? • Rachel McKinnon (w środku) celebruje wywalczeni­e złotego medalu na zawodach w Manchester­ze w 2019 r.
FOT. OLI SCARFF/AFP/EAST NEWS • Rachel McKinnon (w środku) celebruje wywalczeni­e złotego medalu na zawodach w Manchester­ze w 2019 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland