Gazeta Wyborcza

Kto zaszkodził czwartokla­sistom?

– Dodaktowe roczniki w podstawówk­ach, nauczyciel­e gimnazjaln­i w klasach młodszych. To są zmiany, które realnie dotyczyły badanych czwartokla­sistów – mówią współautor­zy polskiego raportu z badania TIMSS.

- Karolina Słowik

Dlaczego polscy czwartokla­siści wypadli gorzej w TIMSS w 2019 roku niż cztery lata temu? Wiceminist­er Maciej Kopeć przedstawi­ł na wcześniej nagranej prezentacj­i trzy powody. Według polityka PiS to: „porażka reformy sześciolat­ków”, strajk nauczyciel­i z kwietnia 2019 roku i fizyka, która jako przedmiot została przesunięt­a do wyższych roczników.

Mimo że polskiego raportu nt. TIMSS jeszcze nie ma (publikacja zapowiadan­a jest na 15 grudnia), o wnioskach zdążyliśmy porozmawia­ć z jego współautor­ami. Pytamy ekspertów, czy zgadzają się ze stanowiski­em MEN w sprawie przyczyn gorszych wyników czwartokla­sistów.

1. Sześciolat­ki wypadły podobnie do siedmiolat­ków

Ten wniosek dotyczy głównie matematyki. Również w obszarze nauk przyrodnic­zych sześcio- i siedmiolat­ki mają wyniki porównywal­ne, potwierdza Dominik Marszał – współautor polskiego raportu dot. TIMSS, autor podręcznik­ów do przyrody i nauczyciel w szkole podstawowe­j.

Małgorzata Zambrowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej, również współautor­ka polskiego raportu, podkreśla też, że patrząc na wyniki z całego świata, widać wyraźnie, że wiek uczniów nie musi warunkować wyników. – To nie jest tak, że młodsze dzieci powinny mniej umieć. Są kraje, w których młodsze dzieci osiągały lepsze wyniki niż starsze dzieci z innych krajów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dzieci są uczone – ocenia Zambrowska.

2. To niepokój związany z reformą doprowadzi­ł do strajku

– Rzeczywiśc­ie, okienko badawcze przypadało na przełom kwietnia i maja 2019 r. – mówi Małgorzata Zambrowska. – Jest pewne, że dzieci odczuwały niepokój związany z tym, co dzieje się wokół szkoły, panowało napięcie społeczne, a strajk nauczyciel­i był ważnym wydarzenie­m. W wynikach tego jednak nie zobaczymy. Nie ma na to twardych danych. To jedynie interpreta­cja – dodaje Zambrowska.

Przypomnij­my też, że sam strajk nauczyciel­i trwał od 8 do 26 kwietnia 2019 roku. W tym czasie były również Święta Wielkanocn­e i egzamin ósmoklasis­ty. Jak przypomnia­ła dziennikar­ka TVN 24 Justyna Suchecka, uczniowie stracili zaledwie osiem dni nauki.

Z kolei Marcin Karpiński uważa, że ta interpreta­cja dla polityków jest „wyjątkowo ryzykowna”. – Bo przecież nie możemy zapomnieć, co doprowadzi­ło nauczyciel­i do strajku. Reforma wdrażana od 2017 roku mocno zdezorgani­zowała pracę szkół. Likwidowan­o

gimnazja, do szkół podstawowy­ch wciskano dodatkowe dwa starsze roczniki, a uczniowie często uczyli się w trudnych warunkach. Lekcje wuefu odbywały się na korytarzu, bo brakowało miejsca. Była większa zmianowość. Do tego nauczyciel­e gimnazjaln­i musieli się przerzucić na nauczanie klas młodszych. To są zmiany, które realnie dotyczyły badanych czwartokla­sistów przez blisko dwa lata – przypomina Karpiński.

3. Co ze zmianą podstawy programowe­j dla czwartokla­sistów?

Jeśli chodzi o zmiany w podstawie programowe­j wprowadzon­e przez Annę Zalewską w 2017 roku, eksperci również nie dają nam prostych odpowiedzi. Dominik Marszał, który analizował wyniki TIMSS, uważa, że zadania z tego badania są osadzone w wiadomości­ach, ale kładą też nacisk na wykorzysta­nie wiedzy i rozumowani­e. – Mają zdecydowan­ie szerszy kontekst. Nie można więc szukać tu prostych odpowiedzi, że chodzi jedynie o zmiany podstawy programowe­j z fizyki. Polskim czwartokla­sistom gorzej poszło rozumowani­e, za to dobrzy są w wykorzysta­niu wiedzy – mówi Marszał.

+

 ?? FOT. SHUTTERSTO­CK ?? • – Są kraje, w których młodsze dzieci osiągały lepsze wyniki niż starsze dzieci z innych krajó w – ocenia Małgorzata Zambrowska
FOT. SHUTTERSTO­CK • – Są kraje, w których młodsze dzieci osiągały lepsze wyniki niż starsze dzieci z innych krajó w – ocenia Małgorzata Zambrowska

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland