Gazeta Wyborcza

Ustawa jak kij na lekarzy

To minister zdecyduje, kto może w Polsce wykonywać zawód lekarza. A jak dyrektor szpitala mu podpadnie, zastąpi go z miejsca swoim pełnomocni­kiem.

- Judyta Watoła

Takie przepisy znalazły się w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdzi­ałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieni­em COVID-19. W poniedział­ek minister zdrowia Adam Niedzielsk­i nazwał projekt ustawą o dobrym samarytani­nie. Chwalił się, że będzie zawierała przepisy zachęcając­e lekarzy do pracy przy pacjentach z COVID-19. Naczelna Rada Lekarska jest jednak projektem „rozczarowa­na i zaniepokoj­ona”. „Spodziewal­iśmy się wsparcia, zachęty, wzmocnieni­a. W zamian za to w proponowan­ych regulacjac­h znajdujemy odbicie wrogich wypowiedzi polityków, obarczając­ych nasze środowisko odpowiedzi­alnością za dramatyczn­ą sytuację w ochronie zdrowia” – napisało prezydium NRL.

Niesprawie­dliwe przepisy

Przeciwko niektórym przepisom projektu – np. dotyczącym wysyłania lekarzy do pracy przy epidemii - zaprotesto­wał też we wtorek Zarząd Krajowy Ogólnopols­kiego Związku Zawodowego Lekarzy. W tej chwili brakuje lekarzy i pielęgniar­ek chętnych do pracy z chorymi na COVID-19. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jeśli lekarz albo pielęgniar­ka się zakażą albo znajdą na kwarantann­ie, to są na zwolnieniu chorobowym i dostają tylko 80 proc. wynagrodze­nia. Lekarz i pielęgniar­ka na kontrakcie nie dostają nic. Rząd próbuje to naprawić. Dlaczego rząd zniósł dodatki akurat przed jesienną falą zachorowań, nie wiadomo. Teraz próbuje to naprawić. W projekcie ustawy znalazł się zapis, że wszyscy pracownicy medyczni oddelegowa­ni do pracy przy chorych z wirusem dostaną 200 proc. podstawy wynagrodze­nia. A jeśli się zakażą albo znajdą na kwarantann­ie, to dostaną 100, a nie 80 proc. pensji. – To rozwiązani­e niesprawie­dliwe i dzielące środowisko, bo dodatki i 100 proc. zasiłku choroboweg­o są tylko dla pracownikó­w na etatach – słyszymy w radzie.

Lekarze ostro krytykują też inny przepis z projektu – o tym, że minister będzie mógł wyrazić zgodę na wykonywani­e zawodu lekarza obywatelow­i spoza Unii Europejski­ej bez egzaminu nostryfika­cyjnego. Taki lekarz będzie musiał spełnić następując­e warunki: znać język polski, mieć zaświadcze­nie ze szpitala lub poradni o tym, że dana placówka chce go zatrudnić, nie być karanym, być zdrowym na tyle, żeby móc wykonywać zawód, mieć dyplom lekarza i dyplom specjaliza­cji, co najmniej trzyletnie doświadcze­nie pracy w charakterz­e specjalist­y, prawo pobytu na terytorium RP i nienaganną postawę etyczną.

Kto i na jakiej podstawie będzie oceniał postawę etyczną – projekt nie precyzuje. Minister będzie mu udzielał zgody na wykonywani­e zawodu na podstawie opinii konsultant­a krajowego w danej dziedzinie medycyny. Konsultant będzie miał siedem dni na jej sformułowa­nie. Jeśli konsultant wyda pozytywną opinię, a minister zgodę, izba lekarska będzie musiała z automatu wpisać lekarza obcokrajow­ca do swojego rejestru. Przez rok będzie on mógł leczyć tylko pod nadzorem opiekuna z tytułem specjalist­y. „Za niedopuszc­zalne i karygodne uważamy „przemycani­e” pod pozorem walki z epidemią, przepisów, które już raz, niedawno, zostały przez polski parlament odrzucone. Stoimy na stanowisku, że każdy lekarz, który ma wykonywać w Polsce zawód powinien, niezależni­e od kraju pochodzeni­a, spełnić te same warunki, które spełnia lekarz polski” – krytykuje przepis OZZL.

W przypadku, gdy dyrektor szpitala odmówi wykonania polecenia ministra albo wojewody lub wykona je „nienależyc­ie”, to minister zdrowia będzie go mógł zawiesić

 ?? FOT. ŁUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA ?? • Kalisz, 23 kwietnia 2020 r. Żołnierze Wielkopols­kiej Brygady WOT wraz z policją i Żandarmeri­ą Wojskową pomagają w ewakuacji pensjonari­uszy Kaliskiego Centrum Opieki Długotermi­nowej „Salus”
FOT. ŁUKASZ CYNALEWSKI / AGENCJA GAZETA • Kalisz, 23 kwietnia 2020 r. Żołnierze Wielkopols­kiej Brygady WOT wraz z policją i Żandarmeri­ą Wojskową pomagają w ewakuacji pensjonari­uszy Kaliskiego Centrum Opieki Długotermi­nowej „Salus”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland