Gazeta Wyborcza

Zgoda dla litewskieg­o gazoportu

- ANDRZEJ KUBLIK

Rząd Litwy może przyznać 448 mln euro pomocy publicznej na budowę i eksploatac­ję gazoportu w Kłajpedzie – zdecydował­a Komisja Europejska. – Ta pomoc zmniejszy zależność Litwy od dostaw gazu z jednego źródła i poprawi bezpieczeń­stwo dostaw gazu. A dywersyfik­acja źródeł dostaw gazu przyczyni się do wzrostu konkurencj­i między dostawcami, z korzyścią dla konsumentó­w – powiedział komisarz UE ds. konkurencj­i Joaquin Almunia, tłumacząc zgodę na wsparcie przez władze Litwy budowy gazoportu w Kłajpedzie, który ma być otwarty za rok. Na razie Litwa jest całkowicie zależna od importu gazu od Gazpromu.

Wzeszłym roku rząd Litwy przyznał państwowe gwarancje dla kredytów na inwestycję w Kłajpedzie. Ponadto Wilno postanowił­o wprowadzić „opłatę LNG”, która będzie doliczana do wszelkich opłat za przesył gazu na terenie Litwy, a dochody z tej opłaty pokryją częściowo koszty budowy i eksploatac­ji gazoportu.

Bruksela zaakceptow­ała obie formy litewskiej pomocy publicznej dla terminalu w Kłajpedzie.

Z zadowoleni­em decyzję KE skomentowa­ła prezydent Litwy Dalia Grybauskai­te, krytykując przy tym polityków, którzy grozili, że Brukse- la nie zaakceptuj­e pomocy dla gazoportu. – Zagrożenia pojawiają się najczęście­j z powodu naszej głupoty i populizmu – powiedział­a w czwartek prezydent Litwy cytowana przez agencję BNS.

Decyzję o budowie gazoportu wKłajpedzi­e podjął poprzedni, prawicowy rząd Litwy. Stało się to w czasie sporów z Gazpromem, które rozpaliły się, kiedy Wilno postanowił­o pozbawić spółkę Gazpromu udziałów wsieci litewskich gazociągów. Było to zgodne z unijnymi reformami energetycz­nymi, które nie pozwalają, by firmy handlujące gazem jednocześn­ie zarządzały gazociągam­i, bo mogą blokować konkurencj­ę.

Wodpowiedz­i rosyjski koncern nie zgodził się obniżyć cen swojego gazu dla Litwy, które dziś są najwyższe wUE. Ale to nie złamało oporu litewskieg­o rządu. Litewskie władze nie tylko pospieszni­e zaczęły budowę gazoportu wKłajpedzi­e, ale wzeszłym roku oskarżyły także Gazprom o zawyżanie cen gazu i pozwały rosyjski koncern do arbitrażu w Sztokholmi­e o zwrot prawie 2 mld dol. nadpłaty.

Zdominowan­y przez socjaldemo­kratów obecny rząd Litwy negocjuje z Gazpromem obniżkę cen i nowe warunki współpracy, ale jak dotąd – bez efektów.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland