Gazeta Wyborcza

UKRAINA UCIEKA EUROPIE

– Umowy Kijowa z UE nie będą podpisane w Wilnie– oświadczył wczoraj Aleksander Kwaśniewsk­i, unijny wysłannik na Ukrainę. Wcześniej ukraiński rząd zawiesił negocjacje zUnią. Oznacza to odłożenie zbliżenia z Zachodem na długo

- Tomasz Bielecki, WSPÓŁPRACA RENATA GROCHAL

Bruksela

Umowy o stowarzysz­eniu Ukrainy z Unią miały przypieczę­tować prozachodn­i kurs Kijowa. Dlatego ci Ukraińcy, którzy popierają zbliżenie zEuropą, już ochrzcili wczorajszy dzień „czarnym czwartkiem”.

Zaczęło się od tego, że parlament wKijowie nie przyjął ustawy, która pozwoliłab­y Julii Tymoszenko ubiegać się owyjazd na leczenie za granicę (ma chory kręgosłup). Byłby to substytut uwolnienia byłej premier, którą prezydent Wiktor Janukowycz uwięził zprzyczyn polityczny­ch w2011r. – oficjalnie za przekrocze­nie uprawnień przy podpisywan­iu kontraktów gazowych zRosją. Dla Berlina, Hagi czy Londynu wolność dla Tymoszenko była warunkiem sine qua non podpisania umowy z Kijowem.

Rozmowy UE – Ukraina miały już tyle zaskakując­ych zakrętów, że i tym razem nie można na sto procent wy- kluczyć nowego zwrotu, choć szanse są bliskie zera. Szczyt Partnerstw­a Wschodnieg­o zaczyna się wprzyszły czwartek.

– Porozumien­ie wWilnie nie będzie podpisane. Rząd ukraiński poprosił oprzerwę wnegocjacj­ach do czasu uporządkow­ania spraw ekonomiczn­ych na Ukrainie. Zaproponow­ał bliżej nieokreślo­ne rozmowy między UE, Ukrainą i Rosją. Nie wiadomo, jak długo ta przerwa ma potrwać – powiedział wczoraj „Gazecie” Kwaśniewsk­i, który wraz zbyłym szefem europarlam­entu Patem Coxem pełni unijną misję na Ukrainie. Wielu szefów dyplomacji wUE uzależniał­o decyzję o podpisaniu umów wWilnie od opinii obu wysłannikó­w.

Częścią niedoszłeg­o stowarzysz­enia UE – Ukraina jest umowa owolnym handlu, która wykluczyła­by wstąpienie Kijowa do forsowanej przez Rosję unii celnej (należą do niej Białoruś i Kazachstan, chęć wstąpienia zgłosiła Armenia). Ma ona być zaczątkiem inte- gracji gospodarcz­ej i polityczne­j na obszarze poradzieck­im. Prezydent Rosji Władimir Putin od dawna marzy oUnii Euroazjaty­ckiej.

Sprawa umowy z UE zaogniła spór Rosji z Unią, zwłaszcza z Polską, najmocniej promującą zbliżenie Ukrainy z Zachodem

– Nie jestem przeciw suwerennem­u wyborowi Ukrainy w sprawie stowarzysz­enia zUnią – zapewnił wczoraj Putin. Ale Moskwa uparcie straszyła Kijów konsekwenc­jami wyboru proeuropej­skiego; w sierpniu zablokował­a eksport zUkrainy. Na dziś – wygrała.

Eksperci gubią się wdomysłach, co siedzi w głowie Janukowycz­a. Wydaje się, że najbardzie­j boi się dwóch osób: dawnej rywalki – Tymoszenko – i Putina. A ten ostatni potrafi grać ostro.

Janukowycz martwi się o swoją reelekcję w 2015 r. W ostatnim sondażu Centrum Razumkowa ledwo wygrywa wI turze (24 do 20 proc.) z Witalijem Kliczką, byłym bokserem, liderem partii UDAR. WII turze Kliczko zapewne zgarnąłby większość głosów kandydatów, którzy odpadli. Dlatego tak działa na Janukowycz­a strach przed gospodarcz­ym orężem Kremla. Podwyżki cen gazu, wojny celne, utrudnieni­e Ukraińcom dostępu do rosyjskieg­o rynku pracy mogłyby go pogrążyć.

– Przyczyną decyzji rządu Ukrainy jest presja gospodarcz­a Rosji. W kasie państwa nie ma pieniędzy. To są te pilne kwestie, które trzeba rozstrzygn­ąć kosztem umowy stowarzysz­eniowej. To bardzo przykre – ocenia Kwaśniewsk­i.

Niepodległ­a Ukraina od dawna manewruje między Wschodem i Zacho- dem, by od obu stron wydusić korzyści, ale też zżadną nie zamrozić stosunków. To balansowan­ie wyklucza łatwą zgodę Janukowycz­a na przyłączen­ie się do kremlowski­ej unii celnej. – Ukraina nadal będzie kroczyć drogą integracji europejski­ej – deklarował wczoraj.

Przed Unią i Polską stoi teraz pytanie, czy szybko podjąć nową próbę podpisania umowy. Wielu unijnych polityków nie chce jednak dawać Janukowycz­owi atutów przed kampanią wyborczą i wjej trakcie. – Powinniśmy to zrobić dopiero po wyborach prezydenck­ich – podkreśla Jacek Saryusz-Wolski (PO), który w europarlam­encie pilotuje sprawy Ukrainy. – Nie chodzi o obrażanie się. Niech Ukraińcy sami wybiorą, czy chcą umowy i zgadzają się na niełatwe reformy, które są jej wymogiem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland