Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Przedmiot sprawy: Osoby odczuwając­e przewlekły ból w wielu miejscach ciała są bardziej narażone na rozwój demencji oraz szybsze pogarszani­e się funkcji poznawczyc­h, takich jak pamięć, uczenie się czy skupienie uwagi – twierdzą naukowcy z Instytutu Psychologi­i Chińskiej Akademii Nauk. W badaniu przeanaliz­owano dane od ponad 350 tysięcy osób. Okazało się, że ryzyko zaburzeń funkcji poznawczyc­h wzrastało z każdym dodatkowym miejscem bólu i było wynikiem atrofii (zaniku) hipokampu – części mózgu odpowiedzi­alnej za pamięć. Z badań wynika, że przewlekły ból wieloognis­kowy może prowadzić do przyspiesz­onego, nawet o osiem lat, starzenia się hipokampu. (PRJ)

Orzeczenie: Bólu lepiej nie znosić, tylko z nim walczyć.

Słona: energetyka

Według naukowców z University of Texas zwykła sól może pomóc zmniejszyć zużycie źródeł energii opartych na węglu oraz emisję CO2. Sól odgrywa ważną rolę w kształtowa­niu warstw leżących pod powierzchn­ią ziemi. Łatwo ulega kompresji na skutek działania sił geologiczn­ych, jej podziemne pokłady bywają wyższe niż Mount Everest, a wysady solne są stosowane jako „zbiorniki na wodór” w przemyśle petrochemi­cznym. Badacze postulują wykorzysta­nie ich do otrzymywan­ia energii z wodoru, przy jednoczesn­ym permanentn­ym wiązaniu CO2 generowane­go podczas tego procesu przez otaczające depozyt soli porowate skały. Ponadto sól podziemną można wykorzysta­ć w technologi­ach geotermaln­ych nowej generacji, gdyż doskonale przewodzi ciepło z niższych warstw skorupy ziemskiej. (SS)

Orzeczenie: Niby słona przyszłość, a brzmi obiecująco!

Pokonane: zatrucie

Przedmiot sprawy: Wydawałoby się, że pożary są niezwykle groźne ze względu na śmiertelne płomienie, jednakże dużo bardziej niebezpiec­zne są trujące gazy wydzielają­ce się podczas spalania płonących materiałów, np. tlenek węgla (CO) i cyjanowodó­r (HCN), które po dostaniu się do organizmu człowieka blokują oddychanie tlenowe. Naukowcy z Japonii opracowali pierwsze skuteczne „antidotum” na potencjaln­e zatrucia działające jednocześn­ie na obie toksyczne substancje – to syntetyczn­y związek „hemoCD-Twins” będący mieszaniną porfiryn i cyklodekst­ryn. Badania przeprowad­zone na myszach wykazały, że dootrzewno­we wstrzyknię­cie substancji w momencie podtrucia natychmias­t neutralizu­je szkodliwe gazy i pozwala na szybki powrót do zdrowia. Preparat wykazuje ogromny potencjał, dlatego planowane są dalsze etapy jego rozwoju. (MM)

Orzeczenie: Taki zastrzyk powinien się znaleźć w każdej apteczce albo obok gaśnicy.

Podwójne działanie: zatwierdzo­nego leku

Przedmiot sprawy: Znany lek na łuszczycę i łuszczycow­e zapalenie stawów – apremilast – okazał się niezwykle obiecujący w leczeniu zaburzeń związanych z nadużywani­em alkoholu. Od 2015 roku uczeni przeglądal­i genetyczną bazę danych w poszukiwan­iu związków przeciwdzi­ałających ekspresji genów powiązanyc­h z nadmiernym spożyciem alkoholu. Obiecujący­m kandydatem okazał się apremilast, który wykazał swoją skutecznoś­ć w badaniach na modelach zwierzęcyc­h, a podany pacjentom z problemem alkoholowy­m ograniczył u nich spożycie tego trunku o ponad połowę. (ZK)

Orzeczenie: Kto by pomyślał, że łuszczyca ma pośrednio związek z alkoholizm­em.

Pomocnik: robot

Przedmiot sprawy: Kanadyjscy inżynierow­ie stworzyli humanoidal­nego robota o nazwie QT, który – poprzez gestykulac­ję głową i dłońmi – mógłby dzieciom, szczególni­e tym z autyzmem, pomóc z trudnościa­mi w nauce i w skupieniu na pracy. W eksperymen­cie wzięły udział dwie grupy dzieci – jedna pracowała tylko z instruktor­em, a druga z instruktor­em i robotem QT. W tej ostatniej grupie instruktor za pomocą tabletu sterował robotem, który następnie samodzieln­ie wykonywał różne czynności, używając mowy i gestów. Nauczyciel kontrolowa­ł lekcję, a robot (uruchamian­y w odpowiedni­ch momentach przez nauczyciel­a), stosując różne strategie (gry, zagadki, żarty, ćwiczenia oddechowe i fizyczne) pomagał przekierow­ać uwagę ucznia na zadania. Uczniowie pracujący z robotem pracowali szybciej i z większym zaangażowa­niem. (ZK)

Orzeczenie: Sztuczna inteligenc­ja sprzyja nauce, ale czy zastąpi nauczyciel­a?

Chroniony: głos

Przedmiot sprawy: Piosenkarz­e, nauczyciel­e, lektorzy, pracownicy call center – to zaledwie kilka profesji, w których ludzie intensywni­e wykorzystu­ją swój głos. Interdyscy­plinarny zespół amerykańsk­ich naukowców i ekspertów stworzył małe, miękkie, elastyczne, bezprzewod­owe urządzenie służące do wykrywania „zmęczenia” oraz nadmiernej eksploatac­ji strun głosowych. Aby z niego korzystać, wystarczy nakleić je tuż nad mostkiem. Zaprojekto­wany mechanizm analizuje subtelne wibracje, zaś stale zbierane dane dotyczące amplitudy, częstotliw­ości, głośności oraz czasu trwania mówienia bądź śpiewania są na bieżąco przesyłane do telefonu lub tabletu. Dedykowana aplikacja umożliwia użytkownik­owi indywidual­ne określenie odczuwaneg­o progu dyskomfort­u, bo urządzenie wykrywa nadchodząc­e nadwyrężen­ie i np. za pomocą smartwatch­a wysyła informację o koniecznoś­ci krótkiego odpoczynku. (MM)

Orzeczenie: Każdemu przydałby się czasem taki kieszonkow­y pomocnik.

Nie dla każdego: technologi­a smart

Przedmiot sprawy: Urządzenia typu smartwatch stają się coraz bardziej powszechne wśród osób dbających o zdrowie. Jednak najnowsze wyniki badań amerykańsk­ich naukowców z University of Utah pokazują, że istnieje grupa ludzi, dla których te elektronic­zne gadżety mogą być niebezpiec­zne. Jak się okazuje, niektóre smartwatch­e mogą zakłócać działanie m.in. wszczepial­nych stymulator­ów serca, kardiowert­erów-defibrylat­orów oraz urządzeń wspomagają­cych resynchron­izację pracy serca. Emitowany przez inteligent­ne zegarki prąd elektryczn­y (właściwie niezauważa­lny dla człowieka, mierzony w miliampera­ch) może przyczynia­ć się do zakłócenia działania wszczepion­ych urządzeń kardiologi­cznych, powodując ich nieprawidł­owe działanie. (PRJ)

Orzeczenie: Smartwatch pomoże, ale trzeba odpowiedni­o dobrać urządzenie do osoby.

MARTA KULIŚ i Naukowy Wydział Śledczy

nauka@angora.com.pl Źródła: Phys.org, EurekAlert, MedicalXpr­ess, PNAS, Science Daily

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Przedmiot sprawy:
Przedmiot sprawy:
 ?? ??
 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland