Angora

Dokumentac­ja po śmierci pacjenta

-

Nieżyjący od pewnego czasu członek rodziny cierpiał na pewną chorobę, która co najmniej w części ma charakter genetyczny. Przed śmiercią leczył się zarówno w placówkach publicznyc­h, jak i prywatnych. Jestem bliską krewną tej osoby i wiem, że zarówno mnie, jak i moje dziecko może dotknąć to samo schorzenie. Czy mogę uzyskać kopię dokumentac­ji medycznej tego krewnego? W jakiej formie? Papierowej czy elektronic­znej (np. na pendrivie)?

– Joanna Wójcik (e-mail) Odpowiedź na pierwsze pytanie zależy przede wszystkim od stopnia pokrewieńs­twa lub powinowact­wa ze zmarłym. Zgodnie z treścią art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. „O prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta” (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 849 z późn. zm.), „po śmierci pacjenta dokumentac­ja medyczna jest udostępnia­na osobie upoważnion­ej przez pacjenta za życia lub osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawi­cielem ustawowym. Dokumentac­ja medyczna jest udostępnia­na także osobie bliskiej, chyba że udostępnie­niu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił się temu pacjent za życia, z zastrzeżen­iem ust. 2a i 2b”.

Osoba bliska – wedle definicji zawartej w art. 3 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy – to małżonek, krewny do drugiego stopnia (czyli np. wnuki) lub powinowaty do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawi­ciel ustawowy, osoba pozostając­a we wspólnym pożyciu lub osoba wskazana przez pacjenta.

Wspomniane wcześniej zastrzeżen­ia umożliwiaj­ą udostępnie­nie dokumentac­ji medycznej zmarłego pomimo sprzeciwu zmarłego lub osoby bliskiej. W oparciu o treść ust. 2a, w przypadku sporu między osobami bliskimi o udostępnie­nie dokumentac­ji medycznej, zgodę na udostępnie­nie wyraża na wniosek osoby bliskiej sąd spadku (czyli sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawc­y, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część). Z kolei wedle ust. 2b w przypadku, gdy pacjent za życia sprzeciwił się udostępnie­niu dokumentac­ji medycznej, ww. sąd spadku – na wniosek osoby bliskiej – może wyrazić zgodę na udostępnie­nie dokumentac­ji medycznej i określić zakres jej udostępnie­nia, jeżeli jest to niezbędne:

1) w celu dochodzeni­a odszkodowa­nia lub zadośćuczy­nienia z tytułu śmierci pacjenta;

2) dla ochrony życia lub zdrowia osoby bliskiej.

W razie wystąpieni­a do sądu z wnioskiem, o którym mowa w ust. 2a albo 2b, sąd bada: 1) interes uczestnikó­w postępowan­ia; 2) rzeczywist­ą więź osoby bliskiej ze zmarłym pacjentem; 3) wolę zmarłego pacjenta; 4) okolicznoś­ci wyrażenia sprzeciwu. Dokumentac­ja medyczna jest udostępnia­na np. przez sporządzen­ie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku albo też za pośrednict­wem środków komunikacj­i elektronic­znej czy też na informatyc­znym nośniku danych. Zdjęcia rentgenows­kie wykonane na kliszy są udostępnia­ne za potwierdze­niem odbioru i z zastrzeżen­iem zwrotu po wykorzysta­niu. Dokumentac­ja medyczna prowadzona w postaci papierowej może być udostępnio­na przez sporządzen­ie kopii w formie odwzorowan­ia cyfrowego (skanu) i przekazana za pośrednict­wem środków komunikacj­i elektronic­znej lub na informatyc­znym nośniku danych na żądanie pacjenta, jeżeli przewiduje to regulamin organizacy­jny podmiotu udzielając­ego świadczeń zdrowotnyc­h.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland