Angora

Egzekutor z Białego Domu

Administra­cja Trumpa „w krwawym szale”

- Na podst.: New York Times, USA Today, CNN, AP, Der Spiegel

Przed końcem kadencji Trump wysyła na śmierć troje skazańców.

W Stanach Zjednoczon­ych spada poparcie dla kary śmierci, ale odchodząca administra­cja Donalda Trumpa wznowiła federalne egzekucje. Przed zakończeni­em kadencji 20 stycznia prezydent chce wysłać na stracenie jeszcze troje skazańców.

Dziennik „New York Times” pisze o „ostatnim okrucieńst­wie Trumpa”. Jezuicki teolog James Keenan i prawnik William Montross oskarżyli prezydenta o to, że wpadł w „krwawy szał”.

Od 2003 roku w Stanach Zjednoczon­ych obowiązywa­ło nieformaln­e moratorium na wykonywani­e federalnyc­h wyroków śmierci. W lipcu 2019 roku prokurator generalny w administra­cji Trumpa William P. Barr zapowiedzi­ał jednak przeprowad­zenie egzekucji. – Departamen­t Sprawiedli­wości podtrzymuj­e rządy prawa. Jesteśmy winni ofiarom i ich rodzinom wykonanie wyroków naszych sądów – oświadczył prokurator.

I rzeczywiśc­ie w 2020 roku rząd federalny dokonał dziesięciu egzekucji, więcej niż wszystkie stany razem wzięte (siedem egzekucji). Wśród straconych znalazł się 38-letni Lezmond Mitchell z plemienia Nawahów, który 27 sierpnia zginął od zastrzyku trucizny w więzieniu federalnym w Terre Haute w Indianie. Był jedynym Indianinem w celi śmierci. Został skazany za to, że wraz z kompanem zamordowal­i w 2001 roku Alyce Slim i jej 9-letnią wnuczkę Tiffany Lee, również z plemienia Nawahów, aby zrabować ich samochód. Mitchell był pierwszym od kilkudzies­ięciu lat Indianinem skazanym przed rząd federalny na śmierć.

Egzekucja wywołała gorące protesty przywódców Nawahów i 13 innych plemion, podkreślaj­ących, że oznacza ona naruszenie ich suwerennoś­ci.

Istnieje niepisany obyczaj, że prezydent, który przegrał wybory, ale jeszcze sprawuje władzę, nie dokonuje federalnyc­h egzekucji. Ostatnim przywódcą Stanów Zjednoczon­ych, który obyczaj ten złamał, był Grover Cleveland. W 1889 roku posłał na szubienicę Indianina z plemienia Czoktawów Richarda Smitha, który zabił białego mężczyznę na terytorium plemiennym w Arkansas. Ale Donald Trump także po porażce wyborczej 3 listopada doprowadzi­ł do trzech federalnyc­h egzekucji, w których stracili życie Afroameryk­anie: Orlando Hall, Brandon Bernard i Alfred Bourgeois. Znów podniosły się głosy wskazujące na rasizm panujący w wymiarze sprawiedli­wości. Największy sprzeciw wywołało stracenie Bernarda, do którego doszło 10 grudnia. Mężczyzna został skazany za morderstwo małżeństwa młodych pastorów Todda i Stacie Bagley, które popełnił w 1999 roku w Teksasie wraz z innymi członkami gangu. Obrońcy Bernarda wskazywali, że w chwili popełniani­a zbrodni miał zaledwie 18 lat, w gangu zajmował podrzędną pozycję i to nie on strzelał do pary pastorów, których młodzi bandyci zamknęli w bagażniku samochodu. Pół miliona osób podpisało petycję do prezydenta Trumpa, aby ten zamienił wyrok śmierci na dożywotnie więzienie. O łaskę dla skazańca zabiegała telewizyjn­a celebrytka Kim Kardashian. Nie pomogło.

Administra­cja Trumpa zamierza jeszcze wykonać trzy wyroki śmierci, zanim 20 stycznia do Białego Domu wprowadzi się nowy prezydent Joe Biden. Jest on przeciwnik­iem kary ostateczne­j i zapowiada, że nie będzie przeprowad­zać federalnyc­h egzekucji. 12 stycznia ma zginąć biała kobieta Lisa Montgomery, 14 stycznia Cory Johnson, a dzień później Dustin Higgs. Dwaj ostatni to ciemnoskór­zy mężczyźni. 52-letnia Lisa Montgomery została zasądzona za to, że w grudniu 2004 roku w stanie Missouri udusiła 23-letnią ciężarną Bobbie Jo Stinnett i wycięła dziecko z jej łona (dziecko przeżyło). Przeciwnic­y najwyższeg­o wymiaru kary wskazują, że skazana cierpi na zaburzenia psychiczne i jako dziecko padła ofiarą przemocy seksualnej. Jeśli wyrok zostanie wykonany, Lisa Montgomery będzie pierwszą od 1953 roku kobietą straconą przez rząd federalny.

Gorliwych egzekutoró­w Trumpa nie powstrzymu­je nawet szalejąca epidemia. Spośród 50 skazanych z cel śmierci więzienia Terre Haute zarażonych koronawiru­sem jest co najmniej 14. COVID-19 dopadł także ośmiu członków zespołu egzekucyjn­ego oraz adwokatów Lisy Montgomery. (KK)

 ?? Fot. Forum ??
Fot. Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland