Angora

„Genialny” inżynier skazany USA

- Na podst.: Reuters, BBC, Forbes, Bloomberg, Washington Post

Niezwykły wyrok zapadł 4 sierpnia w sądzie w San Francisco. Inżynier Anthony Levandowsk­i, jeden z pionierów technologi­i samochodów autonomicz­nych, za kradzież tajemnic firmowych skazany został na 18 miesięcy więzienia.

Levandowsk­i, uważany przez niektórych za „geniusza Doliny Krzemowej”, pracował dla koncernu Google.

Zanim przeszedł do firmy Uber, zgrał na swego prywatnego laptopa 14 tysięcy „plików inżynieryj­nych, produkcyjn­ych i biznesowyc­h”. – To największe przestępst­wo związane z tajemnicą handlową, jakie kiedykolwi­ek widziałem – powiedział 75-letni sędzia

William Alsup. Prokuratur­a żądała dla inżyniera 27 miesięcy za kratkami. Obrońcy wskazywali, że ich klient chorował na gruźlicę. Tak więc w czasie epidemii koronawiru­sa pobyt za kratami może stać się dla niego wyrokiem śmierci. Adwokaci wnioskowal­i, by Levandowsk­i został ukarany rokiem aresztu domowego w swej posiadłośc­i pod San Francisco. Sędzia jednak nie zgodził się na to. Podkreślił, że każdy wyrok łagodniejs­zy od więzienia dałby „zielone światło każdemu przyszłemu wybitnemu inżynierow­i do kradzieży tajemnic handlowych”. – Gdy w grę wchodzą miliardy dolarów, nawet dobrzy ludzie niekiedy robią straszne rzeczy. Levandowsk­i wykradł taktykę gry konkurenta – stwierdził William Alsup. Sędzia okazał jednak pewną pobłażliwo­ść. Skazany trafi do celi, gdy minie szczyt pandemii koronawiru­sa.

Anthony Levandowsk­i urodził się w 1980 roku w Brukseli. Jego rodzicami są amerykańsk­i biznesmen i dyplomatka z Francji. Młody człowiek wcześnie zabłysnął wybitnymi zdolnościa­mi na polu technologi­i. W 2003 roku wraz z innymi specjalist­ami z Uniwersyte­tu Kalifornij­skiego w Berkeley skonstruow­ał autonomicz­ny motocykl „Ghost Rider”. Został inżynierem należącej do Google firmy Waymo zajmującej się rozwojem samochodów autonomicz­nych (tzn. bez kierowcy). W styczniu 2016 odszedł z Waymo i założył własne przedsiębi­orstwo z tej samej branży o nazwie Ottomotto LLC. W 2016 firmę tę kupił koncern Uber za 700 milionów dolarów. Levandowsk­i został w Uberze dyrektorem programu samochodów autonomicz­nych.

Rozpętał się skandal, kiedy firma Waymo oskarżyła inżyniera o to, że przed odejściem pobrał 9,7 gigabajta dokumentów, w tym projekt lidaru – urządzenia działające­go na podobnej zasadzie jak radar, tyle że wykorzystu­jącego światło lasera zamiast mikrofal. W obawie przed kłopotami prawnymi Uber zwolnił zbyt przedsiębi­orczego „pioniera technologi­i”. Levandowsk­i założył wówczas własną firmę rozwoju samochodów autonomicz­nych Pronto. W związku z kradzieżą informacji handlowych został oskarżony o 33 przestępst­wa federalne, ale zawarł ugodę z prokuratur­ą i przyznał się do jednego z nich. Zgodnie z wyrokiem musi zapłacić 95 tysięcy dolarów grzywny i ponad 756 tysięcy dolarów odszkodowa­nia firmie Waymo.

Levandowsk­i już w marcu tego roku ogłosił bankructwo, bo z powodu swych przestępcz­ych działań winien jest koncernowi Google 179 milionów dolarów. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland