Angora

Nowy most w Genui

Stary zawalił się dwa lata temu.

- Na podst.: ansa.it, La Stampa, La Repubblica, Il Corriere della Sera, Avvenire

Na miejscu mostu Morandiego, który zawalił się dwa lata temu, zabierając 43 ofiary śmiertelne, stoi już nowy. Nazwano go mostem Świętego Jerzego.

Prace prowadzono dniami i nocami przez siedem dni w tygodniu, nawet kiedy zaczęły piętrzyć się trudności wynikające z pandemii, po tym jak któryś z pracownikó­w złapał koronawiru­sa. Inauguracj­a z udziałem prezydenta i premiera Włoch miała symboliczn­ą oprawę: prawdziwą tęczę.

Dla normalnego ruchu zielone światło zapaliło się we wtorek 4 sierpnia o godzinie 22. To było najbardzie­j oczekiwane wydarzenie ostatnich miesięcy. Kierowcy samochodów, które wjechały jako pierwsze, urządzili koncert klaksonów. Ciężarówki miały oświetlone kabiny, motocykliś­ci unosili kciuk w górę w geście zwycięstwa. W ten sposób przesądni użytkownic­y chcieli zapewnić szczęście w korzystani­u z nowego cudu inżynierii lądowej, przy którym roboty ruszyły oficjalnie 22 marca 2019 roku. O jego koncepcję i bezpieczeń­stwo techniczne zadbał projektant Renzo Piano, żyjąca legenda architektu­ry. Urodził się w Genui w 1938 roku, a mieszka w Paryżu. Jest laureatem nagrody Pritzkera, którą wręczył mu w Białym Domu Bill Clinton. Ma też mandat dożywotnie­go senatora. Wśród jego kultowych dzieł są paryskie Centre Georges Pompidou, muzeum Paula Klee w Bernie, naukowe NEMO w Amsterdami­e, siedziba „New York Timesa” w Nowym Jorku, położony na sztucznej wyspie port lotniczy Kansai i most Nicholsów w Chicago. Tym razem w prezencie dla genueńczyk­ów, za darmo, Piano wymyślił most nawiązując­y do konturów statku. Cała stalowa konstrukcj­a powinna przywodzić na myśl kadłub. Jej elementy wyprodukow­ano w stoczni Fincantier­i, a głównym współwykon­awcą była grupa Salini Impregilo. Na budowie zaangażowa­nych było 330 średnich i małych firm, co oznaczało stałą obecność kilkuset osób.

Aby uczcić ofiary, posadzono 43 drzewa tworzące Polanę Pamięci. Uformowano z nich okrąg, a w przyszłośc­i będzie tam park. Są trzy gatunki dębów, klony, drzewa owocowe, magnolia, wierzba, miłorząb dwuklapowy, cynamonowi­ec kamforowy, orzech, tamaryszek i leszczyna. Nie mogło zabraknąć sosen, cisów i cyprysów. Są też kasztanowc­e, drzewa oliwne oraz rzadki i delikatny buk trójkoloro­wy. Trauma związana z katastrofą konstrukcj­i Morandiego pozostaje ciągle żywa, dlatego przy nowym moście zagwaranto­wanie nadzoru nad stanem materiałów i zapobiegan­ie uszkodzeni­om wynikający­m z braku konserwacj­i miały szczególne znaczenie.

Ta realizacja była priorytete­m dla włoskiego rządu. Przedsięwz­ięcie ukończono wcześniej niż postępowan­ie sądowe w sprawie przyczyn katastrofy mostu, który zawalił się 14 sierpnia 2018 roku po 50 latach wykorzysta­nia. Nowy most, wsparty na 18 betonowych palach, ma długość 1067 metrów i tworzy go 19 przęseł. Łączy dwa brzegi miasta i jest kluczowy dla transportu w tym rejonie. Zainstalow­ano w nim 240 czujników bezpieczeń­stwa.

Inwestycja pochłonęła 202 miliony euro, a zburzenie pozostałoś­ci starego mostu – 19 milionów. Włosi są jednak dumni, że cel został osiągnięty, bo to poprawia wizerunek Italii – mocno w świecie nadszarpni­ęty po katastrofi­e budowlanej, której można było uniknąć. (ANS)

 ?? Fot. Massimo Lovati/East News ??
Fot. Massimo Lovati/East News

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland