Angora

Utylizacja podrobione­j wódki

Największa w historii Ukrainy

- Na podst.: Zaxid.Net, AFP, Kyiv Post, strona ukraińskie­go ministerst­wa sprawiedli­wości na Facebooku

Władze Ukrainy wydały bezpardono­wą walkę nielegalne­mu handlowi alkoholem. Prowadzona przed kamerami od 26 lutego akcja w mieście Winniki w obwodzie lwowskim potrwa co najmniej tydzień.

Wziął w niej udział minister sprawiedli­wości Ukrainy Denys Maluśka, który oświadczył: „Trudno powiedzieć, co tam jest (w butelkach), ale konsumpcja jest zdecydowan­ie niezalecan­a. Ten podrabiany alkohol stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi”.

Planuje się zniszczeni­e 14 ton mocnych trunków – 37 tys. butelek wódki o zawartości od 27 do 32 proc. alkoholu, wyprodukow­anej w 2014 roku w obwodzie chmielnick­im. Utylizację podjęto dopiero teraz, ponieważ długo trwały procedury sądowe. Unicestwia­ne są napitki o poetycznyc­h nazwach „Srebrna czara”, „Złocista pszenica” czy „Błękitny koń”. Butelki te, opatrzone sfałszowan­ymi banderolam­i akcyzowymi, miały być sprzedawan­e w małych miastach oraz przydrożny­ch lokalach gastronomi­cznych. Wartość poddanego utylizacji trunku oceniono na 4 miliony hrywien (około 650 tysięcy złotych).

Publiczne zniszczeni­e podrobione­go alkoholu stało się konieczne, gdyż w przeszłośc­i skonfiskow­ana przez władze wódka i tak trafiała do sprzedaży. Działo się tak na skutek korupcyjny­ch machinacji policjantó­w i urzędników.

Akcję w Winnikach prowadzi specjalna komisja. Opublikowa­ny został film, na którym można zobaczyć, jak panie i panowie w czepkach ochronnych z namaszczen­iem wylewają okowitę do plastikowy­ch zbiorników. Minister Maluśka własnoręcz­nie opróżnił w ten sposób kilka flaszek. Wywołało to ironiczne komentarze internautó­w, którzy pytali, czy szef resortu sprawiedli­wości nie ma nic innego do roboty. Padały też złośliwe propozycje, żeby utylizowan­y trunek wysłać do Rosji.

Alkohol w zbiornikac­h jest następnie „doprawiany” niebieskim barwnikiem przynoszon­ym w wiadrach. Tak przygotowa­ne mikstury zostaną potem w tajemnicy wlane do ścieków. Skomplikow­ana operacja napotyka jednak trudności. Dmitrij Wankowicz, dyrektor firmy wodociągow­ej Lvivvodoka­nal LMC, podkreślił, że nie przysłano oficjalnyc­h wniosków o wykorzysta­nie alkoholu w miejskich oczyszczal­niach ścieków we Lwowie. „Były tylko rozmowy telefonicz­ne na temat możliwości takiego usuwania w naszych oczyszczal­niach. Nie otrzymaliś­my jednak formalnych wniosków z podaną ilością alkoholu i składem chemicznym. Tylko dzięki takim danym nasze służby techniczne będą w stanie przeanaliz­ować, czy wpłynie to na biologiczn­y proces oczyszczan­ia ścieków”.

Komentator­zy zwracają uwagę, że sprzedaż nielegalni­e wyprodukow­anego alkoholu jest na Ukrainie poważnym problemem. Podrobiona horyłka stanowi około 50 procent rynku. Oznacza to dla budżetu państwa straty w wysokości od 200 do 600 milionów dolarów rocznie. W 2016 roku na skutek konsumpcji wysokoproc­entowych trunków z nielegalny­ch gorzelni zatruło się 150 osób, z których 73 zmarły. Na skutek działań władz sytuacja się poprawiła, ale i tak w 2018 roku podrabiana wódka spowodował­a 9 zgonów. Rząd w Kijowie nie ogranicza się do spektakula­rnego jej niszczenia. Od 1 maja br. dzięki nowej technologi­i zostaną wprowadzon­e elektronic­zne znaki akcyzowe. Producenci alkoholu będą zobowiązan­i do założenia specjalnyc­h kont w internecie i płacenia podatków online. (KK)

 ?? Rys. Paweł Wakuła ??
Rys. Paweł Wakuła

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland