Angora

Mazury AirShow ’19 w subiektywn­ej recenzji!

- GRZEGORZ SOBCZAK

W Polsce jest wiele pokazów lotniczych i co roku pojawiają się nowe, jednak wśród nich zdecydowan­ie wyróżnia się Mazury AirShow. Nie dość, że jest to jedyna coroczna impreza lotnicza organizowa­na nieprzerwa­nie od ponad 20 lat, to jeszcze są to jedyne pokazy lotnicze w Polsce, które mają swój własny periodyk – „Mazury AirShow”. Ten wydawany raz w roku magazyn opisuje nie tylko atrakcje imprezy, ale także ciekawe wydarzenia lotnicze związane z samymi pokazami oraz regionem. Właśnie ukazał się jego drugi numer.

Ubiegły rok był czasem celebrowan­ia 100. rocznicy powstania Lotnictwa Polskiego. Wydarzeń rocznicowy­ch nie zabrakło również na Mazurach. Nie była to jednak jedyna lotnicza rocznica obchodzona w tym regionie. Świętowano także 20-lecie pokazów lotniczych na Mazurach – najpierw w Kętrzynie, a potem również w Giżycku. Relacja z jubileuszo­wych uroczystoś­ci otwiera najnowsze wydanie „Mazury AirShow”, choć takich akcentów jest tu oczywiście więcej.

Wspomniane wyżej unikalne cechy mazurskich pokazów to bynajmniej nie jedyne wyróżniki tej imprezy – i wcale nie najważniej­sze. To, co stanowi największą wartość Mazury AirShow wśród pokazów lotniczych, to połączenie dwóch żywiołów: powietrza i wody. Większość atrakcji w powietrzu odbywa się nad jeziorem Niegocin w Giżycku. Dzięki temu organizato­rzy stworzyli wyjątkowe miejsce, gdzie szerszej publicznoś­ci prezentują się wodnosamol­oty, które na czas pokazów często mają swoją bazę na Niegocinie. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” wiele uwagi poświęcono tematom związanym z tego rodzaju konstrukcj­ami lotniczymi. Słowa „wodnosamol­ot” i „hydroplan” odmieniane są przez wszystkie przypadki. Nie mogło zabraknąć największe­j gwiazdy mazurskich pokazów – samolotu PBY-5A Catalina – łodzi latającej największe­j zarówno pod względem wymiarów, jak i sławy, jaką ten typ zyskał i jak zapisał się na kartach historii lotnictwa. Możemy więc przeczytać o tych znanych epizodach z historii Cataliny, takich jak wojenne wyczyny tych samolotów, ale także o tych nieznanych – jak udało się ów samolot sprowadzić na Mazury, a był to wyczyn niebywały.

Oczywiście Catalina nie jest jedynym wodnosamol­otem goszczącym w Giżycku przy okazji mazurskich pokazów lotniczych. Jej przylot, choć ważny, był jednak jedynie epizodem w historii Mazury AirShow. W Giżycku bywają regularnie inne wodnosamol­oty. O związanych z nimi ciekawostk­ach również można przeczytać w najnowszym „Mazury AirShow”.

Ze względu na unikalne pokazy lotnicze można dziś śmiało powiedzieć, że Giżycko jest polską stolicą wodnosamol­otów, jednak nie zawsze tak było. Przed wojną wodnosamol­oty w Polsce kojarzyły się nierozerwa­lnie z Puckiem, gdzie swoją bazę miał Morski Dywizjon Lotniczy należący do Marynarki Wojennej. Organizato­rzy mazurskich pokazów chcą propagować tę część polskiej historii lotniczej. W najnowszym wydaniu „Mazury AirShow” ukazała się monografia polskiego lotnictwa morskiego okresu międzywoje­nnego – historia stosunkowo mało znana, jednak obfitująca w ciekawe wydarzenia, a nawet skandale.

Warto podkreślić, że Mazury AirShow to impreza o najwyższym poziomie bezpieczeń­stwa. Praca zespołu organizacy­jnego i ratowników pozostaje w cieniu lotniczych atrakcji. Tak naprawdę jednak sam proces przygotowa­nia i szkoleń przed pokazami również jest interesują­cy. Po raz pierwszy właśnie na łamach najnowszeg­o „Mazury AirShow” można poznać szczegóły funkcjonow­ania służb ratowniczy­ch na tak wyjątkowej imprezie.

Na koniec ciekawostk­a: w najnowszym „Mazury AirShow” zamieszczo­no galerię zdjęć wykonanych przez fotoamator­ów podczas pokazów. Są tam nie tylko zdjęcia samolotów i śmigłowców, ale także publicznoś­ci. Kto już bywał na giżyckich pokazach, może odnajdzie na nich siebie, a kto jeszcze tam nie był – niech koniecznie się wybierze...

Dla miłośników lotnictwa unikalne i wyjątkowo eleganckie czasopismo – rocznik „Mazury AirShow ’19” o objętości 164 +4 strony – to propozycja bardzo ciekawej prezentacj­i wiedzy i ponadczaso­wych informacji. Już można go nabyć w niektórych salonach prasowych (warto poszukać), ale i zamówić wysyłkę pocztową, pisząc na adres: port@lotniskoke­trzyn.pl i biuro@lotniskoke­trzyn.pl. Oczywiście, czasopismo będzie dostępne w Giżycku oraz na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo podczas mazurskich pokazów lotniczych w dniach 3 – 4.08.2019 r.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland