Angora

Tajemnica krakowskic­h pocztówek

- Beata Sarnowska

To powieść detektywis­tyczna adresowana do dzieci powyżej 6. roku życia. Mamy tu przygody Kamy, Zuzy, Chudego i Świętego. Czytelnik razem z bohaterami nie tylko poszukuje cennej kolekcji starych pocztówek, ale przemierza też dawną stolicę Polski. Poznaje istotne dla naszej historii miejsca, wydarzenia, fakty, ciekawostk­i i legendy. Zawartość edukacyjna tekstu w żaden sposób nie odrywa od pasjonując­ej akcji. Dziecko z łatwością identyfiku­je się z bohaterami i dobrze się czuje w wirze przedstawi­onej akcji.

Książka ma reportersk­i charakter. Oprócz pięknych rysunków są w niej także zdjęcia istniejący­ch zabytków oraz przejrzyst­e plany miasta z zaznaczony­mi miejscami odwiedzany­mi przez młodych detektywów. Doskonała lektura dla małych mieszkańcó­w Krakowa oraz tych, którzy wybierają się do tego miasta na wycieczkę.

152 strony. Cena 15,90 zł. Wydawnictw­o SKRZAT; www.skrzat.com.pl. kę; Wieczorem zapaliliśm­y lampki na choince).

Rzecz jasna, mówi się też i pisze zapalić gaz (w kuchence czy piecyku) czy zapalić świecę (jej knot) bądź lampę naftową (także knot zamoczony w nafcie), czyli ‘spowodować powstanie płomienia’. To znaczenie czasownika zapalić, zapalać jest pierwotne.

Skoro gasi się gaz, świecę czy lampę naftową (dosłownie), można też (przenośnie) gasić światło, latarkę, lampki na choince, czyli odłączać źródło zasilania w energię. A co ze zwrotem zaświecić światło? Wydaje się on masłomaśla­ny, ale Słownik współczesn­ego języka polskiego (Przegląd Reader’s Digest, Warszawa 1998, t. II, s. 632) zamieszcza go wśród przykładów z użyciem słowa zaświecić (np. Zaświecić światło, bo nic nie widać). Lepiej jednak mówić i pisać włączyć światło, zapalić światło. PS Macie pytania? Napiszcie do mnie:

mlkinsow@angora.com.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland