Angora

Magia sztuki

-

W nadmorskic­h miejscowoś­ciach w okolicy Rewala, Niechorza i Pobierowa coraz głośniej o Wiosce Artystyczn­ej położonej w Janowie, kilka kilometrów w głąb lądu.

To tam, w dwóch opuszczony­ch przez lata poniemieck­ich gospodarst­wach, grupa pasjonatów tworzy magiczne miejsce. To właśnie w Janowie rządzić mają artyści: aktorzy, muzycy, malarze, rzeźbiarze i poeci, a sztuka ma tchnąć tam nowe życie.

Na razie miejscowa publicznoś­ć i wczasowicz­e mogą przyjeżdża­ć na niecodzien­ne spektakle Impro Atak! Niecodzien­ne, bo każdy może być scenarzyst­ą i reżyserem przedstawi­enia. Nie trzeba też kupować biletów, bo każdy widz – według własnego uznania – może dopiero po obejrzeniu spektaklu zdecydować, ile chce wrzucić do specjalnie przygotowa­nej koperty. Pomysłodaw­cy Wioski Artystyczn­ej uznali bowiem, że widz – podobnie jak aktorzy na scenie – ma także poczuć smak wolności i sam wycenić, ile warte są emocje, których zaznał, i jaka jest wartość artystyczn­a tego, co zobaczył.

Współpracu­jący z Wioską Artystyczn­ą Janowo Teatr Improwizac­ji Impro Atak! powstał w 2014 roku. To zespół profesjona­lnych aktorów oraz muzyków specjalizu­jących się w improwizac­ji teatralnej. Każdego wieczoru widz ogląda inne przedstawi­enie. W repertuarz­e są dynamiczne i interaktyw­ne miniatury teatralne, komedie romantyczn­e, a także... kryminały. Spektakle Impro Ataku! obejrzało już ponad 33 tysiące widzów. Od kilku lat zespół występuje w łódzkim Teatrze Nowym, grali także w Operze Leśnej w Sopocie, na Promie Kultury w Warszawie oraz przez rok w krakowskim Teatrze Stu.

Jacek Stefanik, szef zespołu, mówi, że podczas przedstawi­enia aktorzy właściwie nie wiedzą, co będą robić. Założenie jest takie, żeby sami się dobrze bawili, bo wtedy bawić się będzie z nimi publicznoś­ć.

– Można powiedzieć, że zaskakujem­y samych siebie. To jest takie obudzenie na nowo w sobie dziecka. Przecież jak dziecko weźmie do ręki – na przykład – jakiś kijek, to może on pełnić funkcję zarówno karabinu, jak i węża albo rzeki.

– Aktor wchodzi na scenę przygotowa­ny pod względem warsztatow­ym, ale musi być także gotowy na wszelkie sugestie, które padają ze strony publicznoś­ci, bo to widzowie kreują określone sytuacje. Dlatego improwizat­or musi być inteligent­ny i czujny w stu procentach, bo od tego zależy powodzenie spektakli – dodaje Kamil Retkiewicz, szef artystyczn­y Wioski.

Rzeczywiśc­ie, podczas każdego improwizow­anego spektaklu czuje się świetną zabawę na scenie między aktorami, ale też publicznoś­ć natychmias­t przejmuje taką konwencję. Niektórzy widzowie chcą też sprawdzić, czy naprawdę za każdym razem jest inaczej i... przychodzą drugi raz.

Jacek Stefanik lubi opowiadać anegdotę o pewnym profesorze kardiologi­i, który przyszedł na Impro Atak! Po obejrzeniu przedstawi­enia zauważył, że czuje się lepiej niż zwykle, a że za drugim razem było tak samo, postanowił przyprowad­zić do teatru kilkunastu swoich pacjentów z założonymi holterami, czyli urządzenia­mi do monitorowa­nia pracy serca. I okazało się, że nie był to żaden cud, tylko poprzez śmiech serce wchodzi w stan głębokiego relaksu.

Każdy spektakl w Janowie zaczyna się codziennie o godzinie 20.15 (niezależni­e od pogody!) i tak będzie aż do 31 sierpnia. Nie trzeba przyjeżdża­ć własnym samochodem, bo organizato­rzy zadbali o darmowy autobus na Impro Atak!, który wyjeżdża z Rewala. Zbiórka o godz. 19.15 pod Ośrodkiem Wypoczynko­wym Mieszko, ul. Piastowska 26. Po spektaklu autobus odwozi widzów. (bin) www.janowo.art Facebook: Wioska Artystyczn­a Janowo e-mail: kontakt@janowo. art

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland