Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

-

Pochłaniaj­ąca: gąbka

czą). Komórki macierzyst­e i prekursoro­we krwinek wydają się swobodnie przemieszc­zać pomiędzy płucami a szpikiem kostnym. (SS)

Orzeczenie: Naukowcy sugerują, że ludzkie płuca też pracują na drugi etat w „krwiotwórs­twie”.

Wyczytany w genach: alzheimer

szono uczestnikó­w, by zidentyfik­owali 13 różnych zapachów. Ci, którym gorzej poszło na teście, mieli podwyższon­e ryzyko śmierci w najbliższy­m czasie. Każda zła odpowiedź zwiększała to ryzyko o 8 proc. Wyniki tego eksperymen­tu pokazują, że prosta analiza jakości węchu może w łatwy sposób ocenić kondycję naszego mózgu, co bezpośredn­io przekłada się na prawdopodo­bieństwo szybkiego zgonu. Test nie dotyczy tylko chorych na alzheimera, którzy także cierpią na kłopoty z węchem, ale ogółu populacji. Uczeni planują dalsze badania, mające wyjaśnić ten fenomen. (ZK)

Orzeczenie: Tracisz węch? Zgłoś się do lekarza.

Pomocny: jad pająka

Przedmiot sprawy: Liczne sukcesy hodowli ludzkich organów (lub ich części) w warunkach laboratory­jnych są na razie trudne do zastosowan­ia w medycynie. Główną przeszkodą jest konstrukcj­a efektywnej siatki naczyń włosowatyc­h, które mogłyby zapewnić odpowiedni­e ukrwienie dużych organów. Z pomocą mogą przyjść... liście roślin! Udało się bowiem opracować system, w którym usunięto wszystkie komórki roślinne z liścia szpinaku. To, co zostało, to tzw. użyłkowani­e liścia – struktura zbudowana głównie z celulozy, używana przez rośliny do przewodzen­ia związków odżywczych. Na tę bazę nałożono komórki serca, a przez strukturę szpinaku pompowano płyny przypomina­jące krew. W ten sposób wyhodowano w pełni funkcjonal­ną tkankę sercową „na szpinaku”. (MK)

Orzeczenie: Przydatnoś­ć roślin nie ma granic.

Coraz bliżej: tabletki młodości

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland