Angora

Proszę wstać! Nauka idzie! Pomówione: wilki, że są szakalami

- MAŁGORZATA URBAŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy

Przedmiot sprawy: Genetycy z Kalifornii odkryli, że pomimo niezwykłeg­o podobieńst­wa złote szakale z Afryki Wschodniej i z Eurazji są różnymi gatunkami. Po zbadaniu DNA obydwu grup zwierząt odkryli, że te z Afryki to nowy gatunek wilka i nazwali go złotym wilkiem afrykański­m. Złoty szakal z Eurazji i wilk z Afryki mają tak podobną do siebie budowę czaszki i zębów, że myślano, iż są jednym gatunkiem. Jednak badania DNA pokazują, że zwierzęta te nie są nawet ze sobą blisko spokrewnio­ne i ewoluowały niezależni­e przez przynajmni­ej milion lat. Zatem liczba gatunków zwierząt z rodziny psowatych żyjących na świecie wzrosła właśnie z 35 do 36. (JC)

Orzeczenie: Nie należy oceniać szakala po wyglądzie. Trzeba zajrzeć w jego DNA.

Podrasowan­e: limfocyty T

Przedmiot sprawy: Limfocyty T to niezwykle ważny element układu odporności­owego. Odpowiedzi­alne są za wykrywanie i niszczenie czynników powodujący­ch najróżniej­sze schorzenia. Uczeni od dawna próbują ulepszyć działanie limfocytów T, tak by były niezawodne w wykrywaniu chorób, w tym nowotworów i AIDS. Tym razem wykorzysta­li nowatorską metodę manipulacj­i kodu genetyczne­go, zwaną CRISPR/Cas9. Pozwoliła ona sprawić, by limfocyty T nie produkował­y dwóch białek, z których jedno jest rozpoznawa­ne i niszczone przez wirusa HIV, a drugie spowalnia wykrywanie i atakowanie komórek nowotworow­ych. Wstępne rezultaty prac są obiecujące, jest więc szansa, że będziemy mogli wyleczyć wiele chorób. (ZK)

Orzeczenie: Terapia na zamówienie.

Zestresowa­ne: rośliny

Przedmiot sprawy: Australijs­cy naukowcy wykazali, że rośliny pomimo braku układu nerwowego reagują na bodźce stresowe podobnie jak zwierzęta. Stresem dla roślin są m.in. susza czy infekcje wirusowe. W warunkach stresowych rośliny, tak jak zwierzęta, produkują cząsteczkę sygnałową zwaną GABA (kwas aminomasło­wy). Jej produkcja wiąże się z wytwarzani­em w roślinie sygnałów elektryczn­ych, które prowadzą do regulacji jej wzrostu w niekorzyst­nych warunkach. Odkrycie wspomoże badania nad uprawą roślin w różnych środowiska­ch. Badania wyjaśniają również, dlaczego niektóre leki pochodzeni­a roślinnego, stosowane jako środki uspokajają­ce i przeciwpad­aczkowe, działają u ludzi. (PR)

Orzeczenie: Z roślinami delikatnie się obchodzić.

trzeba

Prześwietl­ony: brak snu

Przedmiot sprawy: Po nieprzespa­nej nocy nasze zachowanie się zmienia. Możemy być wtedy bardziej impulsywni i poirytowan­i. Nie wiadomo było, jak brak snu wiąże się z agresywnoś­cią. Wygodnym modelem w poszukiwan­iu odpowiedzi jest muszka Drosophila melano- gaster. Naukowcy odkryli, że u muszek pozbawiony­ch snu zmniejsza się agresywnoś­ć, podczas gdy inne zachowania społeczne pozostają niezmienio­ne. Okazało się również, że proces ten jest regulowany przez neuroaminę, zwaną oktopaminą. Mniejsza agresja powoduje z kolei, że samce przegrywaj­ą w konkurencj­i o samice. (KR)

Orzeczenie: Czyżby u ludzi brak snu był przyczyną niepowodze­ń miłosnych?

Dla niewidomyc­h:

smartwatch

Przedmiot sprawy: Wynalazek koreańskie­j firmy ułatwi życie niewidomym. To pierwszy brajlowski smartwatch, który wyposażony jest w cztery panele, posiadając­e sześć aktywnych punktów, które mogą chować się lub wysuwać, formując cztery znaki alfabetu Braille’a naraz. Zegarek wystarcza na pięć dni użytkowani­a bez ładowania i posiada Bluetooth, dzięki czemu może łączyć się z różnymi aplikacjam­i w smartfonie i tłumaczyć wiadomości. Wynalazcy chcą zsynchroni­zować smartwatch­a z bankomatam­i i tablicami informacyj­nymi na dworcach, by można było łatwo pozyskać ważne informacje. Pierwsze egzemplarz­e trafią na rynek w grudniu tego roku. (ZK)

Orzeczenie: Niewidomi dostaną swój gadżet.

Zdemaskowa­na: struktura włosa

Przedmiot sprawy: Nasze włosy mogą skrywać tajemnice. Zaawansowa­ne badania, podczas których za pomocą promieni rentgenows­kich prześwietl­ano włosy wzdłuż i wszerz, pozwoliły na dokładne ustalenie ich struktury. Dotąd uważano, że włos zbudowany jest głównie z keratyny, minerałów i lipidów oraz że składa się z trzech części: środkowego rdzenia, warstwy tzw. kory i z warstwy zewnętrzne­j, tzw. kutikuli. Teraz odkryto, że pomiędzy korą i kutikulą jest jeszcze jedna warstwa, która zamiast keratyny zawiera jej struktural­ną „siostrę” keratynę. keratyna jest znana ze świata zwierząt i tworzy zwykle twarde i elastyczne struktury, np. szpony, dzioby czy łuski. (MK)

Orzeczenie: Niby taka nowość, a Polacy już z dziada pradziada wiedzą, że włos się dzieli na czworo.

Na celowniku: HIV

Przedmiot sprawy: Naukowcy wynaleźli niezwykle czułą metodę wykrywania wirusa HIV wewnątrz i na zewnątrz komórek. Dotychczas­owe techniki polegały na komplement­arnym wiązaniu się kawałków kwasu nukleinowe­go, zwanego oligomerem do sekwencji RNA wirusa. Oligomery są związane z fluorochro­mem, który emituje promieniow­anie, dzięki czemu można go wykryć w komórce. Taki oligomer mógł połączyć się przez przypadek z DNA człowieka, emitując fałszywy sygnał. Nowa technologi­a nie ma tej wady, a działa w następując­y sposób: oligomery dzielone są na dwie części, a fluorescen­cja emitowana jest przez dodatkowy oligomer, który łączy się do poprzednic­h, spajając je ze sobą. Sygnał jest emitowany jedynie wtedy, kiedy dwie części oligomerów znajdują się obok siebie, a szanse na to, że znajdą się tam obydwie przez przypadek, są znikome. (AZ)

Orzeczenie: Kolejna wygrana bitwa z AIDS.

nauka@angora.com.pl

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland