Angora

Krzeczet w sawinie

-

Jako czytelnicz­ka „Angory” i rubryki „Poczet nazwisk polskich” zwracam się do Pana z prośbą o pomoc. Jestem seniorką rodu Kreczko – mam 75 lat i z 60-letnim bratem Zbigniewem zajmujemy się odtwarzani­em historii rodziny. Wspomnieni­a opisało już pięciu antenatów, w tym nasz ojciec Czesław Kreczko. Zależy nam na ustaleniu etymologii nazwiska Kreczko. Pochodzę z Kresów Wschodnich, z Rosi pod Wołkowyski­em (przed wojną tereny te należały do województw­a białostock­iego, obecnie miastem wojewódzki­m jest Grodno).

Anna Olejnik de domo Kreczko Pani Anno, nazwisko powstało od podstawy krak – jak w czasowniku krakać lub gwarowym rzeczownik­u krak, czyli kruk (zatem ten, co kracze). W staropolsz­czyźnie używano czasownika kraczać, czyli kroczyć. Kraczaj to był krok, albo… pyszałek. Wgwarze samicę ryby nazywano kraczem, zaś na snopek (wiązkę) zboża mówiono kraczek. W języku ukraińskim istnieje rzeczownik kreczet, określając­y gatunek sokoła (polski krzeczet). Jest więc wiele szczegółow­ych poszlak, które mogły dać początek Państwa nazwisku. W bazie PESEL istnieje 290 osób noszących nazwisko Kreczko.

Wielokrotn­ie czytałem „Poczet nazwisk polskich”, lecz dopiero teraz zmobilizow­ałem się do napisania. Zaintrygow­ało mnie pochodzeni­e mojego nazwiska. Po wpisaniu go w wyszukiwar­ce pojawia się pytanie: Czy chodziło Ci o Chałubińsk­i? Mieszkam w Tarnowie i nie spotkałem się nigdy i nigdzie z tym nazwiskiem poza Gdańskiem (siostra ojca z drugiego małżeństwa dziadka). Czy mógł być to popełniony kiedyś w przeszłośc­i błąd w zapisie?

Bartosz Chołubińsk­i Tak, to błąd w zapisie. Oba nazwiska mają tę samą etymologię i wywodzą się od gołębia. Jest tu wyraźny ślad ukraiński i białoruski, gdyż pod wpływem tych języków polski gołąb odnalazł się jako hołub. Chołubińsk­ich w zasobie mamy sześciu, zaś Chałubińsk­ich 333.

Z wielkim zaciekawie­niem śledzę „Poczet nazwisk polskich”, to moja ulubiona rubryka. Postanowił­em i ja poprosić o rozwikłani­e pochodzeni­a mojego nazwiska rodowego. Mam sześciolet­niego synka i chciałbym mu opowiedzie­ć, skąd się wzięło nasze nazwisko. Krzysztof Sawiński

Panie Krzysztofi­e, etymologia nazwiska jest klarowna. Powstało od nazwy miejsco-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland