Angora

Syn mnie bije

- Mecenas JAN PARAGRAF

„Piwo” bezalkohol­owe

Mam mniej niż 18 lat. W styczniu tego roku robiąc zakupy w jednym z mokotowski­ch sklepów, nabrałem ochoty na piwo bezalkohol­owe (na butelce było napisane 0,0% alk.). Sprzedawcz­yni odmówiła mi sprzedaży, twierdząc, że piwo z zawartości­ą alkoholu 0,0% to nadal piwo i nie może mi go sprzedać, gdyż jest to zakazane przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Czy miała prawo tak postąpić?

– Krzysztof Kowalski z Warszawy Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 październi­ka 1982 r. „o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdzi­ałaniu alkoholizm­owi” (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 1356 z późn. zm.), „ zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowy­ch osobom do lat 18”. Wedle definicji zawartej w art. 46 ust. 1 ww. ustawy, „ napojem alkoholowy­m w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczo­ny do spożycia zawierając­y alkohol etylowy pochodzeni­a rolniczego w stężeniu przekracza­jącym 0,5% objętościo­wych alkoholu”. W konsekwenc­ji powyższego, sprzedaż piwa o „procentowo­ści” nieprzekra­czającej normy określonej w art. 46 ust. 1 ww. ustawy (czyli 0,5%) nie stanowi naruszenia przepisów.

Jeżeli więc produkt nazwany „piwem” miał 0,0% alkoholu, to sprzedawca nie miał racji.

Wyrejestro­wanie

motoroweru

Chciałbym wycofać z ruchu motorower. W wydziale komunikacj­i skierowano mnie razem z moim pojazdem na szrot. Ja jednak nie chcę złomować motoroweru, a jedynie go wyrejestro­wać, co już kiedyś (kilkadzies­iąt lat temu) robiłem. Czy teraz nie ma takiej możliwości?

– Zbigniew Świnoga z Koluszek Zgodnie z treścią art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. „prawo o ruchu drogowym” (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 z późn. zm.), „ pojazd podlega wyrejestro­waniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracj­i pojazdu, na wniosek jego właściciel­a, w przypadku:

1) przekazani­a pojazdu do przedsiębi­orcy prowadzące­go stację demontażu lub przedsiębi­orcy prowadzące­go punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadcze­nia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatac­ji, albo równoważne­go dokumentu wydanego w innym państwie;

2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczen­ie pod odpowiedzi­alnością karną za fałszywe zeznania;

3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestro­wany za granicą lub zbyty za granicę;

4) zniszczeni­a (kasacji) pojazdu za granicą;

5) udokumento­wanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

6) przekazani­a niekomplet­nego pojazdu do przedsiębi­orcy prowadzące­go stację demontażu lub przedsiębi­orcy prowadzące­go punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadcze­nia o przyjęciu niekomplet­nego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatac­ji, albo równoważne­go dokumentu wydanego w innym państwie;

7) wycofania pojazdu z obrotu, o którym mowa w art. 70g ust. 5”.

Opisany powyżej katalog sytuacji umożliwiaj­ących wyrejestro­wanie pojazdu jest zamknięty, co oznacza, że w przypadku gdy nie zaistniała któraś z nich, wyrejestro­wanie nie jest możliwe.

Jeśli zatem Pana pojazd jest całkowicie sprawny i nie zaistniała żadna z sytuacji opisanych w art. 79 ust. 1 ww. ustawy, to jego wyrejestro­wanie nie jest możliwe.

W jaki sposób mogę się legalnie pozbyć z domu syna, który mnie regularnie bije? Dzwoniłem na policję, to mi poradzili, żebym zrobił obdukcję i skierował sprawę do sądu.

– Grzegorz Chmielewsk­i (e-mail) Rada skądinąd słuszna. Zgodnie z treścią art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. „o przeciwdzi­ałaniu przemocy w rodzinie” (Dz.U. z 2005 r., nr 180, poz. 1493 z późn. zm.), „ jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie swoim zachowanie­m polegający­m na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególni­e uciążliwym wspólne zamieszkiw­anie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczeni­a mieszkania”.

Za „ przemoc w rodzinie” należy rozumieć jednorazow­e albo powtarzają­ce się umyślne działanie lub zaniechani­e naruszając­e prawa lub dobra osobiste członków (członka) rodziny, w szczególno­ści narażające te osoby na niebezpiec­zeństwo utraty życia, zdrowia, naruszając­e ich godność, nietykalno­ść cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychiczny­m, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętyc­h przemocą.

Sąd rozpoznaje sprawę w trybie Kodeksu postępowan­ia cywilnego o postępowan­iu nieproceso­wym, przy czym postanowie­nie zapada po przeprowad­zeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku i staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia.

Bigamia

Przez 22 lata byłam mężatką. Po pewnym czasie wyprowadzi­łam się ze wspólnego domu, a po roku uzyskałam sądową separację. W październi­ku ubiegłego roku mój mąż zawarł kolejny związek małżeński, o czym dowiedział­am się za pośrednict­wem portalu społecznoś­ciowego i korzystają­cej z niego dorosłej córki męża. Mąż nie rozwiódł się ze mną – w urzędzie cywilnym uzyskałam zaświadcze­nie, że nadal jestem mężatką. W USC, w którym udzielono mężowi kolejnego ślubu, odkryto popełnione przez niego przestępst­wo bigamii i nawet mnie przeproszo­no! Czy to wystarczy? Czuję się nie tylko zdezorient­owana, ale i ośmieszona w małej społecznoś­ci, w jakiej żyję. Czy muszę zapłacić za sprawę rozwodową?

– Bożena Pawłowska (e-mail) Z prawnego punktu widzenia nadal pozostaje Pani w związku małżeńskim, zatem jeśli chce Pani wszcząć postępowan­ie rozwodowe, trzeba się liczyć z koniecznoś­cią poniesieni­a stosownych opłat. Opłata sądowa od pozwu o rozwód jest stała i wynosi 600 zł, chyba że złoży Pani wniosek o zwolnienie z niej z uwagi na sytuację materialną.

Co do kwestii zadośćuczy­nienia ze strony gminy, to jest oczywiste, że wskutek sporządzen­ia aktu małżeństwa Pani męża z inną kobietą doszło do wydania aktu stanu cywilnego (czyli z prawnego punktu widzenia decyzji administra­cyjnej), który narusza Pani dobra osobiste. To z kolei może być podstawą do powstania po Pani stronie roszczeń o zadośćuczy­nienie.

Zmiana kategorii zdrowia

Mam astmę. Piszę listy do komendanta WKU, ale ten ciągle odmawia mi zmiany kategorii wojskowej. Nie wiem, co dalej robić lub na jaki przepis się powołać?

– Patryk Jończyk (e-mail) Powinien się Pan powołać na art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. „o powszechny­m obowiązku obrony Rzeczyposp­olitej Polskiej (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 144 z późn. zm.), zgodnie z którym „ ostateczne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B może być zmienione przez powiatową komisję lekarską z urzędu albo na pisemny wniosek osoby stawiające­j się do kwalifikac­ji wojskowej lub wojskowego komendanta uzupełnień, jeżeli stan zdrowia tej osoby uległ istotnej zmianie”. Wedle tego przepisu jest Pan legitymowa­ny do wnioskowan­ia o zmianę przyznanej wcześniej kategorii A lub B, jeśli po czasie, gdy poprzednie orzeczenie stało się ostateczne, stan Pana zdrowia uległ zmianie.

Zgodnie z art. 28 ust. 4b ww. ustawy, „ wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej A lub B składa się za pośrednict­wem wojskowego komendanta uzupełnień. Do wniosku osoba stawiająca się do kwalifikac­ji wojskowej dołącza zaświadcze­nie lekarskie stwierdzaj­ące zmiany w jej stanie zdrowia, jakie nastąpiły od dnia ostatniego orzeczenia ustalające­go kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej”. Wedle art. 28 ust. 4c ww. ustawy, „ do powiatowej komisji lekarskiej nie kieruje się osób, wobec których wydano ostateczne orzeczenie ustalające kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej D lub E”.

Z treści art. 28 ust. 4b wynika, że wojskowy komendant uzupełnień ma ustawowy obowiązek przekazani­a do rozpatrzen­ia komisji lekarskiej wniesioneg­o do niego wniosku, o jakim mowa powyżej.

Orzeczenie powiatowej komisji lekarskiej doręcza się osobie stawiające­j się do kwalifikac­ji wojskowej i wojskowemu komendanto­wi uzupełnień na piśmie wraz z uzasadnien­iem. Od orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej przysługuj­e osobie stawiające­j się do kwalifikac­ji wojskowej i wojskowemu komendanto­wi uzupełnień odwołanie do wojewódzki­ej komisji lekarskiej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia orzeczenia.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland