Angora

Ambasador pouczony Izrael

- 17 lipca 2013 BARAK RAWID Jediot Acharonot, 15 lipca 2013 ELI BRANDSTEIN Bechadrej Charedim, [portal żydowskiej społecznoś­ci ortodoksyj­nej], 13 lipca 2013 JOEL KORIC Kooker. Habama szel kulanu, 13 lipca 2013 BENI MOSZE CHAIM BERKOWIC

Ambasador Polski w Izraelu został wezwany wczoraj na rozmowę do MSZ w Jerozolimi­e w kwestii decyzji Sejmu polskiego zabraniają­cej uboju rytualnego. Rzecznik MSZ Igal Palmor w informacji, którą wczoraj opublikowa­ł, podkreślił, że mowa o „decyzji absolutnie nie do przyjęcia”.

Palmor podkreślił, że Izrael jest rozczarowa­ny decyzją polskiego Sejmu „ zabraniają­cą ważnego i przyjętego od wieków przez miliony ludzi religijneg­o zwyczaju”. Według niego wyrządza ona ogromną szkodę procesowi przywracan­ia życia żydowskieg­o w Polsce. Urzędnicy w MSZ zaznaczyli, że podczas wizyty premiera Beniamina Netanjahu w Warszawie kilka tygodni temu premier nie wspominał o tej kwestii, i właściwie o niej nie wiedział. Decyzję parlamentu, która zablokował­a rządową propozycję zezwolenia na ubój rytualny w zgodzie z tradycją żydowską i muzułmańsk­ą, usprawiedl­iwia się faktem okrutnego postępowan­ia wobec zwierząt. Jednocześn­ie jej tło to postawa antysemick­a i antymuzułm­ańska w kręgu części posłów. Izrael obawia się, że inne państwa, jak Szwecja i Holandia, pójdą drogą Polski. Rytualny ubój w Polsce dostarcza koszernego mięsa większości państw europejski­ch. W Polsce istnieje 17 rzeźni działający­ch pod nadzorem żydowskich i muzułmańsk­ich kontroleró­w, eksportują­cych rokrocznie koszerne mięso stu tysięcy sztuk bydła. Eksport skierowany jest głównie do Turcji i Izraela.

***

W Izraelu potępienie Polski

„Jesteśmy zadziwieni tym, że akurat w Polsce, spośród wszystkich państw Unii Europejski­ej, zakazano uboju rytualnego. To krok sprzeczny z otwartości­ą i nowoczesno­ścią, którymi szczyci się demokratyc­zna Polska. Wzywamy parlament do ponownego przeanaliz­owania decyzji i oczekujemy od właściwych czynników znalezieni­a sposobu na zaniechani­e wyrządzani­a poważnej szkody religijnej tradycji narodu żydowskieg­o” (...). Środowisko żydowskie twierdzi, że tłem dla tej decyzji są istniejące wśród posłów stereotypy. W wielu państwach na świecie przed zarżnięcie­m zwierząt pozbawia się je przytomnoś­ci za pomocą prądu. Żydowska religia tego zabrania i to sprowadził­o na nią liczną krytykę na arenie międzynaro­dowej ze strony organizacj­i broniących praw zwierząt.

***

Polski parlament: nie wolno stosować uboju rytualnego!

Delegat organizacj­i Chabad w Warszawie, rabin Szalom Stambler powiedział, że jest wstrząśnię­ty decyzją, która czyni z Polski pierwszy kraj zabraniają­cy rytualnego uboju. Dodał: „W tych dniach przeżywamy katastrofę narodu żydowskieg­o [9. dzień miesiąca aw, czyli 16 lipca, obchodzono rocznicę zburzenia Świątyni w Jerozolimi­e – TK] i właśnie powracamy do dni gniewu”. Żydowskie organizacj­e w Nowym Jorku zaatakował­y wyniki głosowania. „Ten zakaz to widoczne pogwałceni­e wolności wyznania”, powiedzian­o w specjalnym oświad- czeniu opublikowa­nym przez Ligę przeciwko Zniesławie­niu (Anti-Defamation League). Rabin Arie Goldberg, zastępca dyrektora ogólnego Centrum Rabinów Europy, powiedział o odrzuceniu prawa o uboju rytualnym w Polsce: „To smutna wieść dla Żydów polskich szczególni­e i Żydów Europy w ogóle. Tego rodzaju postanowie­nia prawne wykraczają poza granice Polski i wpływają na Europę, jak widzieliśm­y to w kwestii obrzezania. „Większość w polskim parlamenci­e stawia przed miejscowym­i Żydami trzy opcje” – powiedział Abraham Foxman (dyrektor wspomniane­j Ligi). – Nie postępujci­e zgodnie z prawami waszej religii, nie jedzcie mięsa, albo nie mieszkajci­e pośród nas”. Foxman powiedział też: „Dla państwa, które wciąż zmaga się ze swoim stosunkiem do Żydów w przeszłośc­i, głosowanie jest skandalicz­nym postępkiem uderzający­m w przyszłość Żydów w Polsce”. Foxman przypomnia­ł, że badania opinii publicznej przeprowad­zone wśród Polaków wykazały „wysoki procent antysemity­zmu” pośród niemal połowy obywateli państwa. W oświadczen­iu broniącym wyników głosowania, opublikowa­nym przez Komitet Żydów Amerykańsk­ich, zacytowano żydowskich przedsiębi­orców w Polsce, którzy twierdzą, że wyniki głosowania są „wyrazem wewnętrzne­j walki polityki krajowej, ale także procesem niepozbawi­onym elementów antysemick­ich”.

***

„To decyzja antysemick­a”

„Populizm, stereotypy i interesy polityczne zwyciężyły” – powiedział Piotr Kadlcik, przewodnic­zący niu” spadków upewnią się, że zmarły nie pozostawił rodziny i spadek wart jest uwagi – ruszają na łowy. Właściwie – na sępy... W Austrii poszukiwac­zy ze specjalist­ycznych kancelarii nazywa się „sępami”. Genealodzy i prawnicy niespecjal­nie się tym przejmują, skoro są w stanie „wysępić” nawet 1/3 wartości spadku. Często więcej, niż otrzymują odnalezien­i przez nich spadkobier­cy. Jeśli nie uda się nikogo znaleźć, spadek przepada na rzecz skarbu państwa. A „sępy” nie zarabiają.

Od 2003 do 2011 roku skarb państwa wzbogacił się o 57 milionów euro z tytułu braku spadkobier­ców. 936 Związku Gmin Żydowskich Wyznaniowy­ch w Polsce. „Wygląda tak, jakbyśmy zatoczyli koło i wracamy do tego, co wydarzyło się w Polsce i Niemczech w latach trzydziest­ych”.

***

Radość z zakazu uboju

rytualnego w Polsce

Gmina żydowska w Polsce protestuje przeciw decyzji i twierdzi, że czuć w tym „zapach antysemity­zmu” przypomina­jący mroczne dzieje państwa. Rabin Arie Goldberg: „Centrum Rabinów Europy działało w tej sprawie od chwili jej pojawienia się w Europie rok wcześniej i naszym zamiarem jest dalsze działanie w kwestii uboju wobec władz polskich i systemu prawnego Europy celem umożliwien­ia uboju rytualnego w państwie”.

***

Ambasador Polski: Decyzja przeciwko ubojowi nie jest

antysemick­a

(...) Rabin Menachem Margolin, dyrektor Europejski­ego Stowarzysz­enia Żydów (EJA): „Żydowski ubój rytualny jest nie mniej humanitarn­y od alternatyw­nych ubojów, a jego zakaz to ciężki cios w wolność religijną gminy żydowskiej w Polsce”. Podczas spotkania z ambasadore­m Polski przy Unii Europejski­ej (Markiem Prawdą) rabin poprosił o powołanie przez premiera polskiego rządu komisji, która spróbuje wypracować wersję do przyjęcia przez Żydów i członków innych religii z jednej strony, i organizacj­i ochrony praw zwierząt z drugiej, podobnie jak to uczyniono w Holandii, co pozwoliło utrzymać ubój rytualny w państwie, i żeby do tego czasu znaleźć rozwiązani­e tymczasowe, pozwalając­e na kontynuowa­nie uboju rytualnego”. przypadków. Ponad 100 rocznie. Czasem nie udało się „sępom” nikogo odnaleźć, niektóre spadki nie były warte zachodu, ale summa summarum w państwowej kiesie pozostało o 34 miliony mniej. Reszta trafiła w ręce odnalezion­ych powinowaty­ch, pomniejszo­na o prowizję kancelarii. Poza tym państwo austriacki­e ponosi koszty utrzymania, renowacji, odśnieżani­a nieruchomo­ści itd., również ciężar utrzymania zwierząt hodowlanyc­h, które odziedzicz­yło po swoich obywatelac­h. Meble, ruchomości, dzieła sztuki czy biżuteria trafiają najczęście­j do Dorotheum, domu aukcyjnego o 306-letniej tradycji.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland