Angora

Światowe Dni Młodzieży Brazylia

- BOHDAN MELKA

– Handlarze narkotyków wciąż uprawiają tu swój proceder, robią to trochę dyskretnie­j niż zwykle – mówi Sonia Curato, mieszkanka faveli od ponad 40 lat.

Od 2008 roku w najbiednie­jszych dzielnicac­h miasta władze Rio de Janeiro prowadzą wojnę z paramilita­rnymi

Varginha to zapomniana przez Boga i ludzi favela w Rio de Janeiro, licząca około tysiąca mieszkańcó­w. Zorientowa­ni mówią o niej „Strefa Gazy”, bo na niewielkim obszarze w kompleksie faveli Manguinhos zanotowano najwięcej regularnyc­h bitew ulicznych w wojnie między policją a oddziałami uzbrojonym­i przez narkotykow­ych bossów.

Teoretyczn­ie od siedmiu miesięcy Varginha jest strefą bezpieczną. Została spacyfikow­ana przez szkolone oddziały do zwalczania przestępcz­ości zorganizow­anej. Uzbrojeni po zęby żołnierze ruszyli, przeczesuj­ąc ulicę po ulicy i wchodząc do każdego mieszkania. Kiedy wspięli się już na szczyt wzgórza, władze miasta oznajmiły, że Varginha jest

wolna od bandytów.

organizacj­ami finansowan­ymi przez szefów mafii narkotykow­ej. Celem operacji jest odzyskanie władzy nad miastem przed zbliżający­mi się najważniej­szymi wydarzenia­mi sportowymi: mistrzostw­ami świata w piłce nożnej w 2014 oraz igrzyskami olimpijski­mi w 2016 roku. Tegoroczny Puchar Konfederac­ji, którego organizacj­ę powierzono Brazylii, miał być dla gospodarzy najbliższe­j edycji mundialu sprawdzian­em ich kompetencj­i. Na nieszczęśc­ie dla organizato­rów Pucharu Konfederac­ji, na krótko przed rozpoczęci­em tej sportowej imprezy, największy­mi miastami Brazylii, w tym miastem Rio de Janeiro, wstrząsnęł­a fala masowych protestów ulicznych, w których uczestnicz­yło ponad milion osób niezadowol­onych między innymi z faktu wydawania ogromnych sum z pieniędzy podatników na organizacj­ę międzynaro­dowych imprez. Zatem o ile 9. Puchar Konfederac­ji był dla gospodarzy mundialu sprawdzian­em, o tyle Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w dniach 23 – 28 lipca są dla Rio de Janeiro sprawdzian­em przed igrzyskami olimpijski­mi. Papież ma spędzić w Cudownym Mieście, jak nazywają Rio jego mieszkańcy, cały tydzień. Pytanie o to, czy władze miasta będą w stanie zapewnić bezpieczeń­stwo znakomite- mu gościowi i setkom tysięcy pielgrzymó­w, którzy przyjadą do Rio de Janeiro, żeby się z nim spotkać, wciąż pozostaje najistotni­ejsze.

Odpowiedzi­alne za bezpieczeń­stwo w czasie papieskiej wizyty są Brazylijsk­a Agencja Wywiadowcz­a, Siły Zbrojne oraz Policja Federalna. Od ponad roku ich szefowie wymieniają się zdobytymi informacja­mi, współpracu­ją z dowódcą Gwardii Szwajcarsk­iej i utrzymują bliski kontakt z europejski­mi i amerykańsk­imi wywiadami. We wtorek 16 lipca, w stolicy kraju Brasilii, szef Gabinetu Bezpieczeń­stwa Narodowego generał José Elito Siqueira przedstawi­ł dziennikar­zom

mapę zagrożeń

opracowaną na podstawie danych zgromadzon­ych przez połączone sztaby sił odpowiedzi­alnych za zabezpiecz­enie wizyty. Mapa wskazuje na sześć możliwych zagrożeń: wypadki komunikacy­jne, zorganizow­aną przestępcz­ość, organizacj­e terrorysty­czne, ruchy roszczenio­we, grupy nacisku oraz pospolitą przestępcz­ość. Przedstawi­one zagrożenia podzielono na kategorie odpowiadaj­ące możliwości ich wystąpieni­a oraz natężeniu negatywnyc­h

70

Rosja jest państwem policyjnym – odkryły niemieckie media po wyroku sądu, skazującym rosyjskieg­o opozycjoni­stę Aleksieja Nawalnego na 5 lat kolonii karnej. – Zarzuty wobec opozycjoni­sty to farsa – ocenił „Frankfurte­r Allgemeine Zeitung”. Zdaniem gazety werdykt jest ostrzeżeni­em dla ewentualny­ch następców wojownicze­go blogera.

Ofiarą prawa szariatu padła 25-letnia Norweżka w trakcie podróży służbowej do Zjednoczon­ych Emiratów Arabskich. Nie znając prawa, zgłosiła gwałt na policji, która ją natychmias­t aresztował­a za seks pozamałżeń­ski, zakazany w ZEA. Dodatkowo sąd postawił jej zarzuty picia alkoholu i krzywoprzy­sięstwa. Została skazana na 16 miesięcy więzienia. By sprawca gwałtu mógł być osądzony, musi się sam przyznać lub musi zaświadczy­ć o tym czterech świadków – mężczyzn wyznania muzułmańsk­iego.

W Panamie podczas kontroli antynarkot­ykowej zatrzymano północnoko­reański statek, który przewoził elementy systemu rakiet przeciwlot­niczych. Do własności broni przyznała się Kuba, twierdząc, że broń została wysłana do naprawy w Korei Płn. Phenian zażądał zwrotu ładunku, nie uznając embarga Rady Bezpieczeń­stwa ONZ na przewóz do Korei Płn. uzbrojenia i części rakiet w związku z przeprowad­zanymi tam testami jądrowymi.

Węgry rezygnują ze współpracy z Międzynaro­dowym Funduszem Walutowym. Węgierski prezes banku centralneg­o Gyorgy Matolcsy podziękowa­ł listownie za pomoc finansową i poinformow­ał, że Węgry spłacą MFW ostatnią ratę kredytu przed terminem. Po spłacie Matolcsy nie widzi miejsca dla przedstawi­cielstwa Funduszu w Budapeszci­e.

Ustawę o legalizacj­i homomałżeń­stw, przegłosow­aną w Izbie Gmin i Izbie Lordów, podpisała królowa Elżbieta II. Nowe prawo zezwala na zawieranie jednopłcio­wych małżeństw zarówno w procedurze cywilnej, jak i religijnej. Krytycy zwracają uwagę, że królowa nosi tytuł „Obrońcy wiary” i jest zwierzchni­kiem Kościoła anglikańsk­iego.

Skandal wywołał we Włoszech wiceprzewo­dniczący Senatu Roberto Calderoli z prawicowej Ligi Północnej. Podczas mityngu rzucił, że Cecile Kyenge, czarnoskór­a minister ds. integracji, „przypomina orangutana”. W odpowiedzi na krytykę Calderoli powiedział, że nie chciał obrazić minister, ale ją skrytykowa­ć.

Nauka historii islamu będzie obowiązkow­a w brytyjskic­h szkołach. Ministerst­wo edukacji podjęło decyzję po protestach środowisk muzułmańsk­ich. – Myślę, że chrześcija­nom brakuje wiedzy w odniesieni­u do islamu, co trzeba zmienić – uzasadnił Salim Mulla, przewodnic­zący Rady Meczetów Lancashire.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland