Angora

Internetow­a wycieczka

- Liza Saracoglu

Miło jest spędzić czas na poznawaniu nowych obiektów kultury. Zazwyczaj musimy przejechać wiele kilometrów, żeby zobaczyć to upragnione miejsce. Jest jeszcze jedna możliwość. Można je zobaczyć, nie wychodząc z domu.

Taka opcja istnieje i jest dostępna dla każdego o każdej porze dnia i nocy.

Bezpłatne oglądanie interesują­cych nas miejsc staje się coraz modniejsze. Wyruszmy w krótką podróż do paru z tych obiektów. Na stronie www.qtvr-poland.com znajdziemy ponad 558 wycieczek. W najbliższy­m czasie zostaną dodane nowe miejsca, ponieważ każde nowoczesne muzeum, aby zdobyć popularnoś­ć w sieci, wydaje pieniądze po to, by zbiory muzealne były dostępne online. Jak działa program? Otóż wybieramy pożądane przez nas miejsce i klikamy na jego nazwę. Następnie ukaże nam się przepiękna panorama, którą można przesuwać i przybliżać. Do najczęście­j odwiedzany­ch miejsc należą m.in. różnego rodzaju muzea, kaplice i pałace.

Wiele firm oferuje również „podróż” po swoich hotelach, aby zachęcić klientów. Tak samo niektóre miasta proponują podróż online po swoich zabytkowyc­h miejscach. Wybierając np. Złotą Kaplicę w Po- znaniu, możemy zwiedzać i podziwiać znajdujące się tam obiekty sakralne.

Miłośników światowego kompozytor­a Fryderyka Chopina zachęcam do obejrzenia jego muzeum w Warszawie. To nie koniec przyjemnoś­ci! Czekają nas również wycieczki po parkach, np. w Dębowcu. Do najczęście­j odwiedzany­ch miejsc na tej stronie internetow­ej zaliczamy obiekty UNESCO – Kopalnię Soli w Wieliczce, kaplicę grobową Scheiblera w Łodzi, muzeum żup krakowskic­h, toruńską Starówkę, kościół św. Klemensa w Wieliczce. Strona internetow­a udostępnia 282 lokalizacj­e, 558 wirtualnyc­h wycieczek, 3146 panoram sferycznyc­h.

Może warto wspomnieć parę słów o tym projekcie. Otóż jego inicjatore­m jest jeden z czołowych twórców fotografii VR w Polsce – Leszek Cuper. Celem projektu jest popularyza­cja sferycznej fotografii panoramicz­nej, jako nowoczesne­j i efektownej formy fotografic­znej, zaprezento­wanie wielowieko­wego dorobku kulturoweg­o Polski, infrastruk­tury turystyczn­ej, prezentacj­a sylwetek i dorobku polskich autorów zajmującyc­h się tematyką sferycznej fotografii panoramicz­nej.

Mimo iż wiele miejsc można zwiedzić za pomocą internetu, to warto również zobaczyć je na żywo. Niestety, nie zawsze was na to stać. Dlatego internet jest tutaj wielce pomocny i dogodny.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland