Angora

Bez ochrony przed emeryturą

- Nr 202 (30 VIII). Cena 1,80 zł P. BRZÓZKA J. LESZCZYŃSK­A

Polska Konfederac­ja Pracodawcó­w Prywatnych „Lewiatan” proponuje zniesienie 4-letniego okresu ochronnego dla osób w wieku przedemery­talnym. „Lewiatan” przekonuje, że przepis, który nie pozwala zwolnić pracownika w okresie czterech lat przed osiągnięci­em wieku emerytalne­go, nie chroni przed utratą pracy, a wręcz przeciwnie – skłania do redukcji zatrudnien­ia.

– Przepis, który ma chronić osoby starsze przed utratą pracy, paradoksal­nie jest przyczyną tego, że nie są zatrudnian­i albo że tracą pracę. Pracodawcy nie przyjmują nowych pracownikó­w na podstawie umów na czas nieokreślo­ny nie dlatego, że nie chcą, tylko dlatego, że boją się problemów z ich zwolnienie­m, jeśli pogorszy się kondycja finansowa firmy. Związanie się z „pracowniki­em w wieku ochronnym jest dla pracodawcy jak wyrok. Stąd kładą oni duży nacisk na elastyczne formy zatrudnien­ia – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP „Lewiatan”.

Na dowód PKPP przekonuje, że w ciągu ostatniego roku bezrobocie w grupie 55 plus wzrosło drastyczni­e. W najgorszej sytuacji mają być właśnie ci, którzy zbliżają się do wieku, w którym obejmie ich ochrona przed zwolnienie­m. Dobrze to poznał na własnej skórze 57-letni Marek Pakulski, który wiele lat przepracow­ał w drukarniac­h, w tym także na stanowisku kierownicz­ym.

– Bywało, że przeszedłe­m pozytywnie przez wstępną kwalifikac­ję, ale potem usłyszałem, że jednak pracodawca wolałby kogoś młodszego – mówi Marek Pakulski. – Często słyszę, że nie dogadam się z młodszym zespołem. Szukam pracy nawet poniżej kwalifikac­ji, choćby w supermarke­cie na stanowisku obsługi stoiska, ale bez rezultatu.

W statystyka­ch Wojewódzki­ego Urzędu Pracy w Łodzi nie ma wprawdzie kategorii 55 plus, jest za to 50 plus. W tej grupie faktycznie liczba osób bez pracy wzrosła od ubiegłych wakacji. W lipcu 2011 r. zarejestro­wanych było 34,1 tys. osób po pięćdziesi­ątce, rok później – 37,7 tysiąca. Tyle że w tym czasie generalnie wzrosła liczba bezrobotny­ch w Łódzkiem, także tych młodszych (w sumie zanotowali­śmy skok ze 131 do 141 tys. osób).

Przy okazji konfederac­ja podnosi też kwestię związaną z wydajności­ą osób w starszym wieku, a także „koniecznoś­cią monitorowa­nia ich stanu zdrowia”, a co za tym idzie zwolnień przeznaczo­nych na wizyty u lekarza. Tu rozwiązani­em, według „ Lewiatana”, ma być elastyczny czas pracy – w propozycji jest mowa o ruchomych godzinach pracy, możliwości odrabiania zaległości.

Konfederac­ja przekonuje, że problemem jest też podnoszeni­e kwalifikac­ji. Niestety, w dalszym ciągu niewiele osób korzysta z różnych form dokształca­nia, a najgorzej w tym względzie jest w grupie 55 plus. „ Lewiatan” chciałby to zmienić, dlatego chce głośno przekonywa­ć o korzyściac­h płynących z podwyższan­ia kwalifikac­ji.

26 proc.

Polaków w wieku 54 – 64 l. ma pracę. Na Zachodzie ten odsetek wynosi ok. 60 proc.

37 tys. 669

osób po 50. roku życia jest zarejestro­wanych w pośredniak­ach w Łódzkiem.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland