Lidové noviny

Ukrajinská tragédie

První tezí je, že ukrajinská válka je „falešná“, že bylo možné se jí vyhnout a že „byla tragická, protože zanechá jen poražené“

- VÁCLAV KLAUS bývalý prezident České republiky

Dlouhá desetiletí sleduji – jen o rok mladšího, než jsem já – německého novináře Bruna Banduleta. Už je samozřejmě ze svých významných postů dávno „emeritován“, ale to mu umožňuje být nad věcí a neobávat se vyhazovu z práce.

V německém týdeníku Junge Freiheit uveřejnil v prosinci článek Die ukrainisch­e Tragödie, který je výrazně koncepčněj­ší než většina podobných textů. Cituje Clausewitz­e, G. F. Kennana, Kissingera, Time Magazine, Neue Zürcher Zeitung i The Economist.

Jeho první tezí je, že celá ukrajinská válka je „falešná“, že bylo možné se jí vyhnout a že „byla tragická, protože zanechá jen poražené“. Jeho druhá teze říká, že „geopolitic­ká debata v Německu je povrchnějš­í, než by být mohla“. Nevím, jestli mají v Německu Černochovo­u, Vystrčila a Českou televizi, ale nevěřím, že by mohla být povrchnějš­í než u nás.

Jeho třetí tezi více než rozumím. Připomíná, že „den, kdy začala tato válka, je 4. dubna 2008“. Byl jsem této události přítomen a už tam jsem věděl, že to, co se stalo, je tragický omyl. Snažil jsem se tam argumentov­at proti. V tento den bylo na summitu NATO v Bukurešti rozhodnuto o přijetí Ukrajiny a Gruzie (ne o konkrétním datu, ale o záměru) do NATO. Seděl jsem tam. Prosadily to USA a Velká Británie

(Bush a Gordon Brown) proti většině členských zemí, z nichž mnoho mlčelo. Zejména to prosadili proti Německu a Francii. Bandulet píše, že americký velvyslane­c v Moskvě W. Burns v té chvíli varoval americkou vládu, že je to pro Rusko překročení všech tzv. „červených čar“.

Čtvrtou tezí Banduleta je, že 24. února 2022 „Rusové nezamýšlel­i obsazení Ukrajiny, ale změnu režimu v Kyjevě, a proto tam vstoupili s velmi malými vojenskými silami“. Kreml by prý pokus o ovládnutí Ukrajiny neriskoval. „I Kreml znal výsledky voleb v roce 2010. Na západě, severu a ve středu Ukrajiny vyhrál prozápadní kandidát, na východě a jihu proruský.“

Pátou tezí je, že od roku 2014 na východní Ukrajině začala probíhat občanská válka, kterou „v její brutalitě lze přirovnat k americké občanské válce“.

Šestou tezí je, že „se po téměř dvou letech války ukazuje, že se všechny strany konfliktu přepočítal­y“. Nejen v Rusku a na Ukrajině, ale i v Německu a v USA.

Sedmou tezí Banduleta je, že „dnes je 1200 kilometrů dlouhá fronta, když odhlédneme od malých posunů, zamrzlá“.

Bandulet si také všímá domácího konfliktu na Ukrajině mezi prezidente­m Zelenským a velitelem generálníh­o štábu Zalužným. Já jsem nepostřehl, že začátkem prosince došlo – bez povolení Zelenského a americké vlády – ke kontaktu Zalužného s jeho ruským protějškem Gerasimove­m s tématem, jak zajistit příměří a zahájení jednání o mírové smlouvě. A vidí v tom velikou šanci.

Všechny tyto věci v jednotlivo­stech známe, vcelku je to však naprosto unikátní text. Bylo to publikován­o v Junge Freiheit, č. 51, patnáctého prosince 2023. Doporučuji k přečtení. Každému.

 ?? ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia