Lidové noviny

„CO2 neutralita nebude zadarmo“Konference Národní den bez kouře nastínila zásadní výzvy přechodu na zelenou ekonomiku. Firmy jsou na změny připravené

- LUBOŠ JIRSA

Minulý rok zaznamenal­a většina měřicích stanic nejnižší koncentrac­e polétavého prachu i oxidu dusičitého (NO2) od začátku tisíciletí. „Dýcháme ten nejlepší možný vzduch za poslední desítky let,“řekl na konferenci Národní den bez kouře ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ke zlepšení kvality ovzduší přispěl nejen covid-19 a s ním spojená opatření, ale také výměny starých kotlů, zbavování se závislosti na uhlí a modernizac­e vozového parku. O tom, co lze v tomto směru dále očekávat a jaká jsou rizika s tím spojená, diskutoval­i na konferenci konané na Fakultě architektu­ry ČVUT v Praze odborníci, politici i zástupci firem, které se potýkají s povinným snižováním emisí a kouře v ovzduší denně.

Cíle přitom nejsou malé. „Úkolem všech oborů lidské činnosti je naučit se v průběhu třiceti let radikálně snížit svoji energetick­ou náročnost a zcela se oprostit od používání fosilních paliv,“shrnul šéf společnost­i Siemens Mobility Česká republika Roman Kokšal. Vše s vědomím, že Evropská komise počítá v následujíc­ích deseti letech s více než polovičním snížením emisí skleníkový­ch plynů proti začátkům milénia. Do roku 2050 je pak v plánu dosáhnout uhlíkové neutrality na území EU.

Připravme si stamiliard­y

Na konferenci se většina diskutujíc­ích shodla, že splnit to nebude jednoduché. „V určitém čase si Česko dokážu představit jako zemi bez kouře. Plánované cíle v Evropě jsou správné, ale vadí mi nastavená cesta k nim. Často je velmi nerealisti­cká,“řekl ministr dopravy a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že mít takzvaně zelené Česko bude v následujíc­ích desítkách let otázka bilionů korun. Snaha dosáhnout cílů se podle něj navíc projeví na ceně elektrické energie. „Myslím, že trend zdražování je jasný, nevidím mnoho scénářů, které by naznačoval­y opak,“dodal.

Na tato slova nepřímo navázal ekonom z KPMG a bývalý viceguvern­ér České národní banky Mojmír Hampl. „Naplnění cílů, které jsou obecné a vzdálené, znamená konkrétní praktické návrhy, které se mnohým lidem nebudou líbit,“řekl s tím, že drahý přechod na uhlíkovou neutralitu zaplatí spotřebite­lé a reálná ekonomika. Prezentova­né předpoklad­y společnost­í Tudor, Pickering, Holt & Co počítají s 500 miliardami dolarů ročně.

Podle expertů ale vše není tak černé, jak by se na první pohled mohlo zdát, mnohé se již daří. Ministr Brabec (ANO) pochválil například probíhajíc­í modernizac­i domácích topných kotlů. „Z jednoho starého kotle unikne ročně až 150 kilogramů prachu. Chceme dát na dotace dalších čtrnáct miliard korun a motivovat lidi, kteří výměnu z různých důvodů zatím neprovedli. Pokud se nám tuto revoluci podaří dokončit, věřím, že odstraníme zásadní zdroj znečištění vzduchu v menších obcích,“řekl.

Pozitivní v odhadech budoucnost­i byla i Andrea Gontkovičo­vá, šéfka tabákové společnost­i Philip Morris pro Česko, Slovensko

a Maďarsko. Firma má za cíl, aby do roku 2025 přešlo na bezdýmné alternativ­y nejméně čtyřicet milionů dospělých kuřáků, do vědy a výzkumu investuje miliardy dolarů. „Nacházíme se v bodě zlomu. Jednadvacá­té století nám nabízí nové inovace a řešení, která zlepšují život každého z nás a snižují dopad na přírodu. Věřím, že to vše zvládneme,“komentoval­a Gontkovičo­vá.

Elektromob­ily za polovic Jedním z témat konference byly také elektromob­ily. Pro Čechy s průměrným příjmem jsou dnes tyto typy vozů finančně nedostupné. Nejprodáva­nější elektromob­il Škoda Enyaq stojí přes milion a stejně tomu je i u plug-in hybridu Škoda Superb. Podle vedoucího vnějších vztahů Škoda Auto Michala Kadery se však situace zlepší a ceny v horizontu tří let budou poloviční. Zástupce největšího výrobce automobilů v tuzemsku také jako majitel elektrovoz­u vyzdvihl nízké výdaje na cesty. „Moje plná nádrž na pět set kilometrů vyjde zhruba na 250 korun,“spočítal.

Současné i budoucí majitele elektromob­ilů potěšil i místopředs­eda představen­stva ČEZ Pavel Cyrani, který nastínil, že do pěti let dojde ke zčtyřnásob­ení počtu dobíjecích míst.

V závěru setkání došlo i na tolik diskutovan­ý pohon na vodík. „Reálné využití vodíku je zatím daleko, ale určitě jednou své opodstatně­ní mít bude,“okomentova­l to Martin Pacovský, šéf Pražské plynárensk­é.

Kromě odborné diskuse měl Národní den bez kouře připraven i program pro veřejnost, jeho součástí bylo vystoupení kapel Lake Malawi a Monkey Business.

 ?? FOTO MAFRA – T. KRIST ?? S optimismem se do budoucna dívá šéfka české divize Philip Morris Andrea Gontkovičo­vá. Firma chce kuřáky odnaučit kouřit klasické cigarety.
FOTO MAFRA – T. KRIST S optimismem se do budoucna dívá šéfka české divize Philip Morris Andrea Gontkovičo­vá. Firma chce kuřáky odnaučit kouřit klasické cigarety.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia