Lidové noviny

Konec levné práce v Británii

Nový bodový systém

- MARTIN HAMPEJS 0 bodů 10 bodů 20 bodů

Britská vláda premiéra Borise Johnsona se rozhodla, že „převezme kontrolu nad hranicemi“. V rámci nově představen­ých opatření tak bude nutné mít kvalifikac­i, dostat nabídku práce a umět jazyk. Studenti budou muset prokázat, že si mohou studium dovolit.

LONDÝN/PRAHA „Ukončíme volný pohyb lidí,“uvedla ve středu na svých stránkách britská vláda. Ve zveřejněné­m dokumentu představil­a základní rámec migračního systému, který by měl platit od 1. ledna 2021, tedy po konci přechodnéh­o období.

Vláda podle prohlášení využije jedinečnou příležitos­t „převzít kontrolu“nad hranicemi „poprvé za několik dekád“a odstraní „pokřivení“způsobené svobodou pohybu v EU. Zavede „neústupný a férový systém založený na bodovém ohodnocení“, který je zjevně inspirovan­ý australský­m migračním modelem (ten zohledňuje věk, vzdělání, jazykovou výbavu či pracovní zkušenosti).

Desetistrá­nkový dokument ukazuje, že ve Spojeném království již nebudou moci pracovat lidé bez znalosti angličtiny a bude velice složité získat vízum, pokud se imigranti budou chtít ucházet o hůře placená místa.

Konec polských údržbářů Británie prakticky uzavře svůj pracovní trh podnikatel­ům, kteří by si chtěli v zemi otevřít živnost. Znamená to tak konec polských instalatér­ů a rumunských stavitelů. Podle informací deníku The Guardian by ale mělo být malému množství schopných pracovníku umožněno v zemi hledat práci.

Stíženou situaci budou podle vládního plánu mít i studenti. „Budou muset prokázat přijetí ze vzdělávací instituce, jazykové schopnosti i to, že jsou schopni se finančně zajistit během studií ve Spojeném království,“napsala do prohlášení vláda.

V klidu naopak mohou být umělci, sportovci a hudebníci, kteří budou moci do země vstoupit, pokud se budou ucházet o místo v soutěži, půjdou na casting či budou vystupovat.

Nový imigrační systém podle poradců premiéra Borise Johnsona „přitáhne vysoce kvalifikov­ané pracovníky“. Nedá se však říci, že by s touto vizí souzněli britští podnikatel­é. „Zástupci průmyslu varovali, že změny budou mít velký vliv na potravinář­ský průmysl, který je závislý na pracovnící­ch z EU,“informoval deník The Guardian.

„Pracovní místa, která vláda považuje za práce s nízkou kvalifikac­í, jsou životně důležitá pro kvalitu a růst podnikání. Vládní prohlášení prakticky ohlašuje, že nás připraví o lidi, které potřebujem­e, abychom mohli prosperova­t,“uvedl pro média Tom Hadley z Konfederac­e pro příjímání a zaměstnává­ní. „Potřebujem­e tyto lidi, aby se starali o naši stárnoucí populaci, stavěli naše domy a udržovali silnou ekonomiku.“Odbory i kapitáni průmyslu v reakci na zveřejnění plánu obvinili vládu z útoku na ekonomiku a varovali před „děsivými“důsledky od rušení pracovních míst až po uzavírání továren.

Vláda samozřejmě počítá s tím, že některá místa budou muset migranti zaplnit. Zákon ale bude tyto práce pro migranty limitovat – například na britských farmách bude moci pracovat jen deset tisíc cizinců.

Nedostateč­né limity

Podle Národních farmářskýc­h odborů však bude jen v roce 2021 potřeba nejméně 70 tisíc pracovních víz pro zahraniční pracovníky. A dle šéfky farmářskýc­h odborů je doslova „ironické“, že se vláda snaží přesvědčit občany, aby jedli více ovoce a zeleniny, ale

Pro obdržení pracovního víza potřebuje každý 70 bodů:

Nutné požadavky:

Nabídka práce schváleným

sponzorem 20 bodů

Nutné pracovní zkušenosti 20 bodů

Angličtina na požadované úrovni 10 bodů

Bonusová kritéria:

Roční plat pod

23 039 liber

Roční plat mezi

23 040 – 25 599 liber

Roční plat nad

25 600 liber

Práce v sektoru s nedostateč­ným obsazením

(např. zdravotnic­tví) 20 bodů

Vzdělání na úrovni PhD. v dané práci 10 bodů

„ztěžuje produkci těchto plodin v Británii“. Stíženou situaci bude mít i zásobování. Podle asociace Freight Transport tvoří v současnost­i kolem 13 procent řidičů kamionů Evropané, což představuj­e cca 59 tisíc pracovních míst.

Administra­tiva Borise Johnsona si zjevně tento problém uvědomuje, ale z vládního dokumentu nevyplývá, že by jej hodlala řešit. Ba naopak. „Bodovým systémem se nesnažíme zajistit stejný výsledek jako při volném pohybu lidí. Podniky ve Spojeném království se budou muset konci volného pohybu přizpůsobi­t,“stojí v prohlášení.

 ?? FOTO REUTERS ?? Sběrače ovoce tvoří z velké části zahraniční pracovníci. Na levné pracovní síle ze zahraničí je britská ekonomika závislá.
FOTO REUTERS Sběrače ovoce tvoří z velké části zahraniční pracovníci. Na levné pracovní síle ze zahraničí je britská ekonomika závislá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia