Lidové noviny

Míříme mezi ekonomicko­u elitu

Česko po sedmnácti letech stouplo v ratingu agentury Moody’s. Ekonomický­mi riziky je však obtěžkáno stále

- LUKÁŠ KOVANDA hlavní ekonom, Czech Fund

Některé věci se zdají být stálé. Jaromír Jágr stále hraje hokej, Vladimir Putin stále vládne Rusku, ratingová agentura Moody’s drží stále stejné hodnocení České republiky... Vlastně ne, to poslední se změnilo před víkendem. K lepšímu. Přední světová ratingová agentura totiž po dlouhých sedmnácti letech zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivo­sti Česka, a to o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1.

Naposledy Moody’s Česku hodnocení změnila, také k lepšímu, 12. listopadu 2002. Pár dní po tom, co Jágr rozhodl o vítězství Washington­u nad Floridou. Den poté, co Putin v Bruselu řešil, jak naložit s Kaliningra­dskou enklávou v souvislost­i s chystaným rozšířením Evropské unie.

Jágr s Putinem jsou výjimečné stálice. Sedmnáct let je jinak opravdu dlouhá doba, takže páteční rozhodnutí agentury Moody’s je vskutku přelomové. Dokonce lze říci, že Česko v podobě nového, lepšího ratingu dostává hezký dárek k blížícímu se třicetilet­ému výročí listopadu 89.

Šlo to i bez eura

Zlepšení ratingu totiž znamená, že Česko má nejlepší hodnocení mezi všemi zeměmi bývalého východního bloku. Dosud se o tuto pozici dělilo s Estonskem – které má suverénně nejnižší dluh v poměru k hrubému domácímu produktu v EU. Jenže ani estonský zhruba jen osmiprocen­tní dluh nestačí nyní na to, aby pobaltská země stačila v celkovém ratingu na Českou republiku. A ani euro k tomu Estonsku nepomáhá.

Ratingové hodnocení totiž odráží nejen udržitelno­st veřejných financí, ale také vlastní ekonomicko­u výkonnost země či kvalitu jejích institucí. Navíc v uvedeném poměřování Česka, Estonska a dalších zemí bývalého východního bloku se nebere v potaz pouze hodnocení agentury Moody’s, ale i zbývajícíc­h dvou světově nejvýznamn­ějších ratingovýc­h agentur, totiž Standard & Poor’s a Fitch.

Poměříme-li Česko se zeměmi eurozóny, není na tom vůbec špatně. Jen šest z celkem devatenáct­i zemí, které eurem platí, totiž v očích Moody’s vykazuje lepší rating, a tedy vyšší úvěrovou spolehlivo­st než Česko. Ve světle této skutečnost­i už tedy nelze na případný vstup Česka do eurozóny pohlížet jako na vstup do elitního klubu. Naopak eurozóna by se v takovém případě rozšiřoval­a o elitního člena, a zlepšila si tak svůj celkový ekonomický status. Je evidentní, že jednotnou měnu euro Česká republika k ekonomické­mu či institucio­nálnímu rozmachu nepotřebuj­e.

Výzva: stárnutí populace Agentura Moody’s ve svém slovním hodnocení, jímž zdůvodňuje zlepšení ratingu, euro vůbec nezmiňuje. Klíčovou ekonomicko­u výzvou, před níž Česko stojí, není z hlediska agentury to, zda bude platit eurem, či ne, ale úplně jiné věci.

Agentura výslovně zmiňuje výzvy souvisejíc­í se stárnutím populace, tedy provedení penzijní reformy a reformy systému veřejné zdravotní péče. Pokud se tyto reformy neprovedou, hrozí podle agentury vážné zhoršení českých veřejných financí – ale až kolem poloviny třicátých let. Tím agentura bohužel politiky zřejmě opět ukolébá k nečinnosti, neboť patnáctile­tý horizont je jim celou věčností.

Z rizik, která mohou přerůst v poměrně citelný problém dříve než kolem roku 2035, jmenuje Moody’s špatnou dostupnost bydlení. Tento problém jde ale opět za politiky, kteří legislativ­ním usnadněním procesu výstavby nových bytů mohou nemovitost­nímu trhu poskytnout vzpruhu a současně vytvořit tlak na pokles cen nemovitost­í. Pravda, momentálně se v Česku staví nejvíce za posledních více než deset let, avšak výstavba stále pokulhává za situací v půli minulého desetiletí nebo na přelomu milénia. Když to šlo tehdy, musí to jít tím spíše dnes. I proto, že Česko je nyní daleko bohatší a vlastně už také elitní ekonomikou, jak kromě jiného plyne právě i ze zlepšení ratingu Moody’s.

Chybu činí ti opoziční politici, kteří páteční zlepšení ratingu shazují. Zvýšení hodnocení je totiž vysvědčení­m nejen současné vládě, ale vlastně celkovému polistopad­ovému vývoji, na kterém se podílely i klíčové opoziční strany. A mezinárodn­í investoři rating stále berou zatraceně v potaz.

Duvěryhodn­á agentura? Vskutku, ratingové agentury typu právě Moody’s selhaly v době globální finanční krize před deseti lety, ale to neznamená, že nynější zlepšení jejich hodnocení Česka je snadno zpochybnit­elné, jak sugeruje opozice. Hodnocení celých států, jako je Česko, ale představuj­e něco jiného než hodnocení složitých cenných papírů.

Před zhruba deseti lety jsem na to téma vedl rozmluvu s českým ekonomem Oldřichem Vašíčkem, který vyrůstal v pražské Soukenické ulici, ale po emigraci v roce 1968 se usadil v San Francisku. O dvacet let později tam spoluzalož­il společnost KMV, která se zabývala analýzou úvěrových rizik a kterou v roce 2002 koupila za 210 milionů dolarů právě agentura Moody’s. Vašíček selhání agentur při finanční krizi potvrzuje, dodává ale následujíc­í: „Pravdou ovšem je, že hodnocení zejména těch nových, takzvaných strukturov­aných cenných papírů je nesmírně složité. Velké investiční banky vytvářely různé deriváty a jejich balíky, které byly zcela neprůhledn­é. Až to vypadá, že tomu tak mnohdy bylo záměrně.“

V hodnocení států ovšem agentury zatím neselhaly, ani před deseti lety. I proto, že státy nejsou žádnými finančními inovátory, kteří by vytvářeli záměrně neprůhledn­é složité balíky cenných papírů. Vždyť na to státy ani nemají lidi. Nezaplatil­y by je tak, jako si je mohou dovolit zaplatit třeba banky a fondy z Wall Street.

Je evidentní, že jednotnou měnu euro Česko k ekonomické­mu či institucio­nálnímu rozmachu nepotřebuj­e

 ?? FOTO MAFRA – JAROSLAV SÝBEK ?? Bez penzijní reformy Česku podle agentury Moody’s hrozí vážné zhoršení veřejných financí
FOTO MAFRA – JAROSLAV SÝBEK Bez penzijní reformy Česku podle agentury Moody’s hrozí vážné zhoršení veřejných financí
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia